Vilniaus galerijų savaitgalis

Vilniaus galerijų savaitgalis rugsėjo 8–11 dienomis jau septintąjį kartą kvies miesto gyventojus ir svečius į daugiau nei 30 meno erdvių patirti bei pažinti meną per empatijos prizmę. Šį kartą kartu su savaitgalio organizatoriais meno mylėtojams pasiūlysime edukacinius užsiėmimus, pasivaikščiojimus po parodas, empatiškus susitikimus bei tris diskusijų sesijas Nacionalinėje dailės galerijoje.

Keliaujančių Vilniaus galerijų savaitgalio maršrutu lauksime šiose keturių LNDM muziejų bei galerijų parodose Nacionalinėje dailės galerijoje, Radvilų rūmų dailės muziejuje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje bei Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje!

 

Nacionalinė dailės galerija

Rugsėjo 8–11 dienomis parodų lankymas bus nemokamas.

 

Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX-XXI a. Lietuvos dailėje

Ką žmonės veikia, kai galima nieko neveikti? Kai neriboja kabinetų sienos, oficialiai baigiasi darbo valandos ir nesiveja pragyvenimui būtinos atsakomybės. Ši paroda-atostogos pristato daugiau nei 100 kūrėjų darbus ir archyvinę medžiagą, pasakojančius apie tai, kaip per pastarąjį šimtmetį mūsų krašte mainėsi laisvalaikio leidimo formos, kurie motyvai ir įvaizdžiai, nepaisant politinių ir ideologinių virsmų, nesiliovė dominę meninink(i)ų.

Daugiau: https://www.lndm.lt/patalai-ir-purslai-laisvalaikis-xx-xxi-a-lietuvos-daileje/

 

„Erdviškumai“

Specialiai parodai „Patalai ir purslai. Laisvalaikis XX–XXI a. Lietuvos dailėje” Nacionalinės dailės galerijos lauko erdvėje sukurtos Gintaro Kuginio „Aukso pjūvis“ ir „Ša atelier“ „057 siena“ instaliacijos. Susitelkdami į atskirus kūrybinius architektūros elementus – plokštumą bei mastelį, – autoriai siūlo permąstyti erdvės sampratą ir į ją pažvelgti kaip į menamą prasmės labirintą.

Daugiau: https://www.lndm.lt/erdviskumai/

 

„Kartais Vėra taip atrodo. Veronikos Šleivytės (1906-1998) fotografijos“

Sovietmečiu gėles tapančia keistuole dailininke laikyta Vėra Šleivytė šiandien mus domina kaip fotografė, kurios kadrai liudija skirtingus jos vaidmenis: dukters, sesers, dailininkės, visuomenininkės, pedagogės, mylimosios. Jie taip pat papildo ir LGBTQ+ bendruomenės istoriją. Fotoaparatu Veronika Šleivytė tyrinėja ir pasaulį, ir save. Pirmą kartą eksponuojama daugiau nei 250 Šleivytės fotografijų – originalų ir iki šiol nematytų negatyvų iš menininkės archyvo.

Daugiau: https://www.lndm.lt/kartais-vera-taip-atrodo-veronikos-sleivytes-1906-1998-fotografijos/

 

Darbo laikas:

Rugsėjo 8 d. – 12:00–20:00
Rugsėjo 9, 10 d. – 11:00–19:00
Rugsėjo 11 d. – 11:00–17:00
Konstitucijos pr. 22, Vilnius

 

 

Radvilų rūmų dailės muziejus

Rugsėjo 8–11 dienomis parodų lankymas bus nemokamas. 

 

Emilija Škarnulytė „Švytintys kambariai“

Personalinėje Emilijos Škarnulytės parodoje pristatoma posthumanistinę mitologiją tyrinėjanti įspūdingo formato audiovizualinė instaliacija „t1⁄2“. Kūrinio pavadinimas nurodo branduolinės fizikos terminiją ir atkreipia dėmesį į branduolinės energetikos iššūkius. Derindama fikciją ir dokumentiką, menininkė vizualizuoja globalios žmogaus veiklos pėdsakus ir kviečia kritiškai permąstyti žmogaus ir Žemės santykį.

Daugiau: https://www.lndm.lt/emilijos-skarnulytes-svytintys-kambariai/

 

„Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“

Tai – pasipriešinimo dvasia alsuojanti paroda iš muziejui dovanotos džiazo muzikanto Vladimiro Tarasovo kolekcijos. Parodoje eksponuojami lietuvių, rusų, ukrainiečių, latvių ir estų menininkų, kūrusių septintojo–devintojo dešimtmečio Sovietų Sąjungoje, kūriniai. Visus juos vienija nepaklusnumas laikmečio ideologiniams bei estetiniams reikalavimams ir kūrybinės laisvės siekis. Parodos kuratorius Arūnas Gelūnas.

Daugiau: https://www.lndm.lt/protesto-menas-sovietmecio-nepaklusnieji-is-lietuvos-nacionaliniam-muziejui-dovanotos-vladimiro-tarasovo-kolekcijos/

Darbo laikas:

Rugsėjo 8, 9, 10 d. – 11:00–18:00
Rugsėjo 11 d. – 12:00–17:00 
Vilniaus g. 24

 

 

Vytauto Kasiulio dailės muziejus

Rugsėjo 8–11 dienomis parodų lankymas bus nemokamas.

 

„Šiuolaikinė Afrikos dailė: tapatybės svajos ir realijos“

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje – pirmoji Baltijos šalyse šiuolaikinės Afrikos dailės paroda, pasakojanti apie jaunuosius Afrikos dailininkus ir jų tapatybės paieškas. XX a. paskutiniais dešimtmečiais vyravusias išsivadavimo laikų optimizmo nuotaikas Afrikoje pakeitė gyvenimo realijos – su demografiniais procesais susijusios socialinės, ekonominės ir ekologinės problemos. Tapatybės paieškos, atsiradusios lygiagrečiai su nepriklausomybės judėjimais, taip pat įgauna pagreitį. Šiandien, vykstant stipriems globalizacijos, migracijos ir kultūros mainų procesams, Afrika patiria sparčią socialinę, politinę, ekonominę ir kultūrinę transformaciją, nors dėl žinių trūkumo stereotipai ir mitai apie Afriką vis dar gyvybingi ir ji dažnai pristatoma kaip vienalytis darinys. Tačiau Afrikos tapatybė yra daugiasluoksnė, o parašyti vienos bendros Afrikos istorijos neįmanoma. Parodoje penkiolika autorių iš šešių Afrikos valstybių kelia šiuolaikiniame pasaulyje aktualius tapatybės ir migracijos, rasizmo ir tolerancijos, taikos ir karo klausimus. Jie kovoja su plačiai paplitusiais stereotipais apie „necivilizuotą“ žemyną, keičia klasikinį Vakarų požiūrį, kuria ir pasakoja naują istoriją apie Afriką. 

Daugiau: https://www.lndm.lt/siuolaikine-afrikos-daile-tapatybes-svajos-ir-realijos/

 

„Paralelinis laikas”

Šios parodos pradžia siekia 2018-ųjų rudenį, kai fotografas Arūnas Baltėnas lankėsi JAV ir susitiko su niujorkiečiais menininkais Kęstučiu Zapkumi (g. 1938), Žilvinu Kempinu (g. 1969), Vyteniu Jankūnu (g. 1961) ir Juliumi Ludavičiumi (g. 1969). Vėliau jis pabuvojo Paryžiuje, kuriame kalbėjosi su Rūta Jusionyte (g. 1978) ir duetu Svajone (g. 1961) ir Pauliumi (g. 1962) Stanikais, dar žinomais kaip SetP Stanikas. Atidiems šiuolaikinio meno parodų lankytojams šie autoriai turbūt nebus naujiena. Tačiau čia „įmuziejinama“ garsių menininkų gyvenimo ir kūrybos patirtis: tai atidesnis žvilgsnis ne tik į kūrinius, bet ir į pačias ne Lietuvoje reziduojančiųjų asmenybes. Priverstinį egzilį yra patyręs vienintelis K. Zapkus, užjūryje atsiradęs tik šešerių ir ten gavęs meninį išsilavinimą. O dauguma yra savanoriški migracijos ekspertai, patekę į svetimą šalį savo noru, ieškodami platesnio konteksto, tarptautinių meno centrų galios, kitų nei tėvynėje tradicijų ir įtakų, kitų perspektyvų. Taip ir likę kurti tarp dviejų pasaulių – gimtojo ir dabartinio. Todėl išgyvenantys paralelinį laiką – „ir čia, ir ten“, kaip apie tai yra kalbėjęs Ž. Kempinas. Arba „nei ten, nei čia“, o „dirbtuvėje“, kaip formulavo R. Jusionytė. Parodoje kviečiame pažinti svetur gyvenančių menininkų kūrybos užkulisius ir kasdienybę. 

Daugiau: https://www.lndm.lt/paralelinis-laikas/

 

Darbo laikas:

Rugsėjo 9, 10 d. 11:00–18:00
Rugsėjo 11 d. 12:00–17:00 
A. Goštauto g. 1

 

 

Taikomosios dailės ir dizaino muziejus

Rugsėjo 8–11 dienomis parodų lankymas bus nemokamas.

 

„Nematomi.Istoriniai baldai iš šiuolaikinio dizaino perspektyvos“

Parodos lankytojus kviečiame pažvelgti į muziejų saugyklose esančius baldus ir interjero detales naujai, atskleidžiant žiūrovui šių istorinių daiktų vertę, pateikiant juos dialoge su šiuolaikiniu dizainu. Išskirtinė parodos architektūra, parodoje rekonstruotos laike prarastos eksponatų dalys atveria daugybę būdų ir pasirinkimų vertinti istorinius objektus, nepamirštant dabartinio mūsų santykio su daiktais.

Daugiau: https://www.lndm.lt/nematomi-istoriniai-baldai-is-siuolaikinio-dizaino-perspektyvos/

 

„Lutum magnum“

Paroda supažindina su įvairių sričių menininkų kūryba, bendra jų kūrinius vienijančia medžiaga – moliu bei skirtingomis jos pritaikymo formomis. Paroda yra apie molio ir meno jungtį Lietuvoje, ja siekiama atskleisti molio medžiagiškumo raiškos įvairovę šiuolaikiniame mene. Nuo keraminio indo iki tapybos , grafikos, instaliacijos ir vaizdo darbų – molį įvairiai naudojo skirtingų kartų menininkai.

Daugiau: https://www.lndm.lt/lutum-magnum/

 

Darbo laikas:

Rugsėjo 8, 9, 10 d. – 11.00–18.00
Rugsėjo 11 d. – 11.00–16.00 
Arsenalo g, 3 A, Vilnius

 

Norinčius aktyviai įsitraukti į kūrybines patirtis kviečiame sudalyvauti kūrybiniuose edukaciniuose užsiėmimuose bei pasivaikščiojimuose po parodas – visa renginių programą bei informaciją apie registraciją rasite https://vilniausgalerijusavaitgalis.lt/.