„Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ – specialioji kultūrinio svetingumo programa moksleiviams

2017 m. rugsėjo 1–gruodžio 31 d.

 

Nežinomas fotografas. Gyvasis paveikslas (dešinėje – Rimgaudas Vaitkus). Radviliškis, 1938 m. vasario 16. Lietuvos dailės muziejus

Kviečiame mokytojus, moksleivius ir jų tėvelius dalyvauti Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Lietuvos muziejų asociacijos inicijuojamoje svetingumo programoje „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“, skirtoje prie Lietuvos valstybės atkūrimo prisidėjusiems ir ją puoselėjusiems žmonėms atminti, aktualizuoti jų veiklą.

 

Renginiai yra nemokami ir vyks 2017 m. rugsėjo 1–gruodžio 31 d.

 

Renginių programa Lietuvos dailės muziejaus padaliniuose


NACIONALINĖ DAILĖS GALERIJA

(Konstitucijos pr. 22,  Vilnius)

 

Moksleiviams ir jų tėveliams skirti renginiai

Rugsėjo 3 d., sekmadienį, 12 val. – kūrybinės dirbtuvės „Laisvės ženklas“.

Spalio 10 d., sekmadienį, 12 val. – kūrybinės dirbtuvės „Vilnius 1918–2017“.

Lapkričio 5 d., sekmadienį, 12 val. – kūrybinės dirbtuvės „Kaip Lietuvą kūrė pasaulio menininkai“.

Gruodžio 3 d., sekmadienį, 12 val. – kūrybinės dirbtuvės „Kaip įamžinti žmonių, kūrusių Lietuvą, atminimą?“

Rugsėjo 24 d., spalio 29 d., lapkričio 26 d., gruodžio 17 d., sekmadieniais, 12 val. – teminės ekskursijos „Valstybingumo idėjos Lietuvos mene“.

Kūrybinės dirbtuvės ir ekskursijos – nemokamos. Būtina išankstinė registracija el. paštu edukacija@ndg.lt.

 

Moksleiviams ir mokytojams skirti renginiai

Kviečiame mokytojus registruoti moksleivių grupes į ekskursiją „Valstybingumo idėjos Lietuvos mene“ arba išsirinkti vieną iš šių edukacinių užsiėmimų temų: „Laisvės ženklas“, „Vilnius 1918–2017“, „Kaip Lietuvą kūrė pasaulio menininkai“, „Kaip įamžinti žmonių, kūrusių Lietuvą, atminimą?“, „Valstybingumo idėjos Lietuvos mene“.

Ekskursija ir užsiėmimai yra nemokami, registruotis galima el. paštu edukacija@ndg.lt arba tel. (8 5) 219 5961. Registracijos metu suderinsime jums patogų renginio laiką.

 

EkskursijaValstybingumo idėjos Lietuvos mene“

Ekskursijos metu Nacionalinės dailės galerijos gidai lankytojus supažindins su nepriklausomybės aušroje, pokariu, Sąjūdžio metais ir nepriklausomoje Lietuvoje kūrusiais menininkais, jų idėjomis ir biografijomis. 

 

Edukaciniai užsiėmimai:

„Laisvės ženklas“ – tai užsiėmimas, kurio metu svarstysime, kaip mene atsispindi laisvė, kaip ją įprasmino XX a. I p. dailininkai. Dalyvius kviesime diskutuoti, kas yra laisvė, ir grafikos technika sukurti asmeninį laisvės ženklą.

 

„Vilnius 1918–2017“ – užsiėmimo metu tyrinėsime, kaip dailės kūriniuose ir fotografijoje Vilnius atrodė tais metais, kai buvo pasirašytas Vasario 16-osios aktas. Diskutuosime ne tik apie pastatus, bet ir apie mieste gyvenusius žmones, to meto kultūrinę aplinką, pasiekimus moksle. Aptarsime, kuo Vilnius panašus ir kuo skiriasi nuo prieš 99 metus egzistavusio miesto. Kūrybinėje dalyje kursime 1918-ųjų Vilniaus koliažą.

 

„Kaip Lietuvą kūrė pasaulio menininkai“ – užsiėmimas apie skirtingose šalyse gyvenusius įvairiausių tautybių menininkus, savo darbais praturtinusius Lietuvos kultūrą. Kartu tai užsiėmimas apie Lietuvos kultūros ženklus visame pasaulyje.

 

„Kaip įamžinti žmonių, kūrusių Lietuvą, atminimą?“ – užsiėmimo dalyviai susipažins su skirtingais paminklų, įamžinančių Lietuvą kūrusius žmones, pavyzdžiais. Diskutuosime, koks ir ar visada fizinis paminklas geriausiai įprasmina ypatingo žmogaus atminimą. Kokios gali būti kitokios atminimo įamžinimo formos? Ieškosime jų kūrybinėje užsiėmimo dalyje.

 

Išsami informacija ir registracija el. paštu edukacija@ndg.lt arba tel. (8 5) 219 5961.

Edukacinius užsiėmimus, kūrybines dirbtuves, ekskursijas rengia Nacionalinės dailės galerijos Edukacijos centras (Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius).

 

VYTAUTO KASIULIO DAILĖS MUZIEJUS

(Goštauto g. 1, Vilnius)

 

Edukacinių ekskursijų ciklas „Lietuvos kultūros ambasadoriai pasaulyje“

Vytauto Kasiulio dailės muziejus siūlo Lietuvos mokyklų moksleivių grupėms skirtą nemokamų renginių – edukacinių ekskursijų – ciklą „Lietuvos kultūros ambasadoriai pasaulyje“, skirtą iškiliems išeivijos menininkams, kūrusiems tremtyje po Antrojo pasaulinio karo, pristatyti. 

Klausydami Vytauto Kasiulio šeimos istorijos (dailininko tėvas Matas Kasiulis-Kasiulevičius – bažnyčių dekoratorius, drožėjas, garsus Krosnos krašto Lazdijų rajone knygnešys, sesuo Marija – Šaulių sąjungos aktyvistė, tremtinė), moksleiviai susipažins su nuolatine muziejaus ekspozicija ir tuo metu veiksiančiomis egzilio menininkų parodomis (pirmąja Henriko Šalkausko (1925–1979) retrospektyva, poeto Kazio Bradūno 100-mečiui skirta paroda „Kazio Bradūno (1917–2009) meno pasaulis“).

Išsami informacija ir registracija tel. (8 5) 261 6764.

Vytauto Kasiulio dailės muziejus (A. Goštauto g. 1, Vilnius).

 

VILNIAUS PAVEIKSLŲ GALERIJA

(Didžioji g. 4, Vilnius)

 

Edukacinė programa moksleiviams „Vilnius – mūsų laisvės ištakos. Juozapo Kamarausko XX a. pradžios Vilnius realybėje ir dailininko vizijose“

Vasario 16-oji – neatsiejama mūsų sostinės istorijos dalis. Senas ir didingas Vilnius, jo pilys, bažnyčios ir miesto gatvės liudija apie šalies valstybingumą, garbinga miesto praeitis teikė viltį net ir sunkiausiais laikais. Kviečiame mokinių grupes aplankyti Vilniaus paveikslų galerijoje eksponuojamą architekto ir dailininko Juozapo Kamarausko parodą „Senojo Vilniaus vizijos“. Menininko piešiniuose ir akvarelėse atsispindi to laikotarpio dvasia, Lietuvos sostinės ir kitų vietovių grožis, patriotiniai impulsai. Susipažinę su anuometinio Vilniaus miesto vaizdais, susikursime šimtmečio minėjimo atviruką.

Edukacinis užsiėmimas skirtas įvairaus amžiaus mokiniams.

Būtina išankstinė registracija tel.: (8 5) 212 42 58, 8 659 58066.

 

 

Ekskursija „Valstybingumo ženklai Vilniaus paveikslų galerijos ekspozicijoje“

1918 m. vasario 16 d. paskelbta Lietuvos Nepriklausomybė užbaigė daugiau nei šimtmetį trukusį laikotarpį be savojo valstybingumo, ir nors okupacijų metai buvo nelengvi, nuolat ruseno viltis ir neblėso siekis susigrąžinti laisvę. Visa tai atsispindi meno kūriniuose – dailininkai savo paveiksluose siekė pakurstyti patriotinius jausmus, priminti, įamžinti svarbius istorinius įvykius ir asmenybes. Šios edukacinės ekskursijos metu atrasime Vilniaus paveikslų galerijos ekspozicijoje esančius valstybingumo ženklus, žyminčius kelią į modernios Lietuvos susikūrimą.

Teminė ekskursija skirta vyresniojo amžiaus mokiniams.

Būtina išankstinė registracija tel. (8 5) 212 4258.

 

 

LAIKRODŽIŲ MUZIEJUS

(Liepų g. 12, Klaipėda)

 

Edukacinė popietė „Petras Šernas – Klaipėdos krašto lietuvybės puoselėtojas“

2017 m. rugpjūčio 1 d. Laikrodžių muziejuje atidaryta paroda „Petras Šernas – Klaipėdos krašto lietuvybės puoselėtojas“. Tai Lietuvos muziejų kelio įgyvendinamo projekto „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai“ dalis. Parodoje eksponuojama iškilios asmenybės – Petro Šerno – gyvenimo ir veiklos dokumentinė bei fotografinė medžiaga.

Nuo rugsėjo 1 d. šios parodos pagrindu bus rengiamos edukacinės popietės, skirtos susipažinti su P. Šerno gyvenimu ir veikla Klaipėdos krašte 1923–1939 metais. 1918 m. įvykiai – nepriklausomybės paskelbimas Didžiojoje Lietuvoje – išaugino visą kartą Lietuvos patriotų, lietuvybės puoselėtojų. Toks buvo ir P. Šernas – diplomuotas, ekonomistas, laisvai kalbėjęs keliomis užsienio kalbomis, komunikabilus, bendraujantis, energingas žmogus, atvykęs iš Kauno padėti lietuviams įsitvirtinti Mažojoje Lietuvoje. Jo vadovaujamas Žemės bankas (dabar jo patalpose įsikūręs Laikrodžių muziejus) tapo viena svarbiausių lietuviškumo atramų Klaipėdos krašte.

Dokumentinėje medžiagoje bei fotografijose atsispindi ir kitų to laikotarpio lietuvybės puoselėtojų, patriotų, žymių žmonių veikla Klaipėdos krašte. Jiems reikėjo didelio patriotiškumo, norint pakeisti senas tradicijas ir žmonių nuostatas, suformuotas vokiškosios kultūros, ugdyti tautinę savimonę.

Muziejuje rengiamų popiečių metu moksleiviai, planšetiniuose kompiuteriuose peržiūrėdami fotografijas, keliaus po ekspozicijų sales, tarsi nusikeldami į tuos laikus, kai pastate veikė Žemės bankas, atsidurs „Banko klientų aptarnavimo salėje“, direktoriaus P. Šerno darbo kabinete ir pan.

Renginiai vyks 2017 m. rugsėjo 1–gruodžio 31 d. laikotarpiu, kiekvieno mėnesio paskutinįjį trečiadienį.

Edukacinės popietės yra nemokamos. Būtina išankstinė registracija el. paštu laikrodziu.muziejus@muziejus.ldm.lt arba tel.(8 46) 410 417.

Popietės organizatorė Giedrūda Kazonienė.

 

PALANGOS GINTARO MUZIEJUS

(Vytauto g. 17, Palanga)

 

Detektyvinis edukacinis žaidimas „Vasario 16-osios kūrėjai ir puoselėtojai Palangoje“

Palanga – ne tik kurortas, bet ir itin turtingą istoriją turintis miestas. Palanga – įvairių kultūrų apsuptas kraštas ant „rubežiaus“ – buvo tinkama erdvė sklisti lietuvybės idėjoms. Prie Baltijos jūros žmonės važiuodavo įkvėpti laisvės gūsio, susitikti su kitaip mąstančiais ir bendraminčiais, nepriklausomos Lietuvos pranašais. Palangos progimnazijoje mokėsi Lietuvos prezidentas Antanas Smetona, čia būrėsi knygnešiai, gimė ir skleidėsi inteligentų veikla ir menininkų kūriniai, kurie alsavo laisvės dvasia.

6–8 klasių moksleiviai kviečiami dalyvauti detektyviniame-edukaciniame ture po Palangą. Orientuodamiesi pagal žemėlapį su nuorodomis ir užuominomis, jie aplankys pačias netikėčiausias istorines vietas, susijusias su Lietuvos nepriklausomybę kūrusiais ir puoselėjusiais asmenimis. Žaidimo dalyviai tarsi detektyvai išnarplios painų atkurtos Lietuvos 100-mečio istorijos mazgą. Paskutinė maršruto stotelė – Palangos gintaro muziejus. Edukacijų centre aptarsime turo rezultatus ir įspūdžius. Dovana moksleiviams – nemokamas apsilankymas Palangos gintaro muziejuje, įsikūrusiame grafų Tiškevičių rūmuose.

 

Trukmė: 1,5–2 val.

Žaidimas komandinis, vienu metu dalyvauja 1 ar 2 klasės.

Maršrutas: mokykla (arba Palangos centrinė aikštė) – nuo 10 iki 15 istorinių objektų mieste – Palangos gintaro muziejus.

Mokinių priemonės: patogi avalynė, paspirtukai, dviračiai, išmanieji telefonai.

Muziejaus priemonės: žemėlapiai, užduočių-užuominų kortelės.

Nauda: smagus ir lengvas Lietuvos istorijos pažinimas, gera nuotaika ir nuotykiai.

Užsiėmimai vyks 2017 m. rugsėjo–gruodžio mėnesiais.

Dalyvavimas nemokamas. Registracija ir informacija  el. paštu gintaro.muziejus@ldm.lt arba tel. (8 460) 30 326, (8 460) 30 314.

Palangos gintaro muziejus (Vytauto g. 17, Palanga).

 

PRANO DOMŠAIČIO GALERIJA

(Liepų g. 33, Klaipėda)

 

Edukacinė programa „XX a. Lietuvos ir Klaipėdos krašto istorijos atspindžiai dailėje. Adomas Brakas – pirmasis profesionalus dailininkas klaipėdiškis“

Pokalbio metu, naudodamiesi informacinėmis technologijomis, susipažinsime su Adomo Brako (1886–1952), dailininko, publicisto, kultūros ir visuomenės veikėjo, mokytojo, kūryba, jo puoselėtomis kultūrinėmis, dvasinėmis, tautinėmis vertybėmis. Aptarsime A. Brako kultūrinę veiklą, Klaipėdos kraštui 1923 m. tapus Lietuvos valstybės dalimi. Meilė savam kraštui, jo istorijai, kovos už lietuvybę idėja, emocionaliai ir pagauliai išreikšta dailininko kūriniuose, turėjo didžiulį poveikį amžininkams.

Skirta viduriniųjų ir vyresniųjų klasių mokiniams.

 

Edukacinis užsiėmimas „Du medaliai, dvi svarbios datos“ parodoje „Dionyzo Varkalio kolekcija. Iš LDM Klaipėdos krašto XIX–XX a. taikomosios dailės rinkinio“

Parodoje sustosime prie dviejų eksponatų, lietuvių skulptorių sukurtų 1928 m.: Petro Rimšos (1881–1961) Klaipėdos sukilimo penktųjų metinių atminimo medalio ir Juozo Zikaro (1881–1944) Lietuvos nepriklausomybės medalio. Aptarsime medalių meno specifiką ir tai, kaip medaliai, neretai vadinami „mažaisiais paminklais“, įprasmina svarbius istorinius įvykius ir asmenybes. Prisiminsime kitus Lietuvos XX a. istorijai svarbius šių skulptorių darbus. Praktinėje dalyje kursime medalį Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui.

Skirta visų amžiaus grupių mokiniams.

Registracija ir informacija el. paštu menopazinimas.domsaitis@muziejus.ldm.lt arba tel. (8 46) 410 421.

Prano Domšaičio galerija (Liepų g. 33, Klaipėda).