Smuiko duetų koncertas
2019 m. kovo 3 d., sekmadienį, 15 val.
Mes kviečiame kartu sudalyvauti muzikinėje kelionėje, kuri prasidės Georgo Filipo Telemano, Johano Sebastjano Bacho bičiulio duetu, įkvėptu populiarios ir labiausiai jų epochoje aptarinėtos knygos „Guliverio kelionės“ – kūrinio, kuris patvirtina, kad rimti, perukus dėvintys to laikmečio žmonės, žiūrintys į mus iš senų portretų, taip pat turėjo išlavintą humoro jausmą. Kelionę pratęsime Liudvigo Spohro, Bethoveno amžininko kūriniu, kuris, pats būdamas iškilus savo laikmečio muzikas, pademonstravo pagarbą didžiajam Vienos klasikui, pasiremdamas tema iš ankstyvosios Bethoveno kūrybos styginių kvarteto. Programos pabaigoje atliksime Sergejaus Prokofjevo „Sonatą dviem smuikams“, sukurtą epochoje tarp dviejų karų ir paženklintą „sprogdinančio“ kompozitoriaus kūrybinio proveržio. Tai džiaugsmu ir melancholija lygiomis dalimis nuspalvintas muzikos šedevras, ateityje paskatinęs daugybę kompozitorių kurti muziką būtent dviejų smuikų ansambliui.
Programoje:
Georg Philipp Telemann (1681–1767) Guliverio siuita
1 Įžanga. Spirituoso
2 Liliputų čakona
3 Gigantų žyga
4 Miegantys liliputai ir juos budinantys žadintuvai. Andante
5 Kilmingi arkliai ygagai / Laukiniai žmogeliukai jahai
Luis Spohr (1784–1859) Duo Concertante D-dur
1. Allegro
2. Larghetto
3. Rondo: Vivace
Sergey Prokofiev (1891–1953) Sonata dviems smuikams, op. 56
1. Andante cantabile
2. Allegro
3. Commodo (quasi allegretto)
4. Allegro con brio
Monika Urbonaitė augo muzikinėje aplinkoje. Jos tėvas – smuikininkas Eugenijus Urbonas, ilgametis Lietuvos kamerinio orkestro koncertmeisteris. M. Urbonaitė sėkmingai dalyvavo įvairiuose respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, taip pat ji grojo solo su Lietuvos kameriniu ir Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestrais. Po 2001 m. tarptautiniame Jašos Heifetzo konkurse pelnyto „Vilties talento“ prizo ji sulaukė Gidono Kremerio kvietimo groti Baltijos šalių jaunimo orkestre „Kremerata Baltica“ ir iki 2008 m. dalyvavo šio orkestro koncertinėse išvykose po visą pasaulį: Austriją, Vokietiją, Lenkiją, Šveicariją, Japoniją, Kiniją, JAV ir kt. Jai teko muzikuoti su tokiais įžymiais atlikėjais kaip Martha Argerich, Misha Maisky, Gustavo Dudamel, Yo Yo Ma, ir, žinoma, orkestro įkūrėju bei vadovu Gidonu Kremeriu.
M. Urbonaitė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos auklėtinė profesorės Undinės Jagėlaitės smuiko klasėje, nuo 2009 m. pratęsė studijas ir magistro diplomo siekė Londone, Trinity muzikos koledže, profesoriaus Oferio Falko smuiko klasėje. 2010 m. su prof. O. Falku ji atliko Bacho koncertą dviems smuikams d-minor St. Martin in the Fields koncertinėje salėje Londone. Per studijų laikotarpį M. Urbonaitė pelnė daugelį stipendijų ir įvairių konkursų premijų, tarp jų Leverhulme, Founders, TCM Trust ir Tillett bei Colin Keer Trust stipendijos, taip pat ji laimėjo Vivian Joseph klasikinio koncerto konkurso pirmąją premiją. Ji aktyviai koncertavo su dviem styginių instrumentų ansambliais (kvartetais), su kuriais pelnė įvairių apdovanojimų ir turėjo galimybę bendradarbiauti su Gabrieliu Prokofievu, atliekant jo Styginių kvartetą Nr. 2 projekte su „Transitions Dance Company“. Studijų Trinity koledže metu ji buvo kviestinė London Ripieno Society Orchestra koncertmeisterė, grojo solo su Torbay Symphony Orchestra, atlikdama Dmitrijaus Šostakovičiaus Koncertą smuikui Nr. 1.
Monika ypač domisi kameriniu muzikavimu. Ji yra koncertavusi su žinomais šios srities atlikėjais tokiais kaip Ianas Fountain, Diemut Poppen, Ksenija Sidorova-Arizaga, Sasha Sitkovetsky, Alec Chaushian, Daishin Kashimoto, Boris Brovtsyn, Yevgeni Sudbin, Hartmut Rhode ir kt. įvairiuose muzikos festivaliuose, tarp jų Utrechto, Pharos, Zagrebo KOM ir Džersio salos „Liberation“ festivaliai. 2013 m. M. Urbonaitė dalyvavo kameriniame ansamblyje, įrašydama kritikų labai aukštai įvertintą CD – visus J. S. Bacho smuiko koncertus su soliste Janine Jansen. Po šio įrašo sekė du koncertiniai atlikėjų turai po Europą. Neseniai M. Urbonaitė dalyvavo koncertiniame ture po Izraelį kaip kvarteto „Vissi d‘Arte“ narė, muzikuodama su akordeono meistre Ksenja Sidorova-Arizaga.
BORIS BROVTSYN
Plačiai pasaulyje pripažintas smuikininkas Boris Brovtsyn yra laikomas vienu iš įvairiapusiškiausių savo kartos muzikantų. Jis žinomas kaip koncertuojantis solistas ir ryškus kamerinės muzikos atlikėjas, kurio repertuarą sudaro per penkiasdešimt smuiko koncertų, šimtai kamerinės muzikos kūrinių, taip pat jų premjeros. B. Brovtsyn yra nuolatinis kamerinės muzikos festivalio Ženevoje “Les Grands Interpretes” svečias, kasmetinis garsaus kamerinės muzikos festivalio “Spectrum Concerts Berlin” dalyvis (nuo pat 2008 m.).
B. Brovtsyn yra ketvirtos kartos muzikantų dinastijos atstovas. Groti smuiku jį mokė senelis Aleksandras, Levo Ceitlino ir Abramo Jampolskio mokinys. Baigęs Maskvos valstybinę P. Čaikovskio konservatoriją (Majos Glizarovos smuiko klasė), B. Brovtsyn debiutavo Anglijoje su BBC Philharmonic orkestru, kuriam dirigavo Rumon Gamba. 2010–2016 m. B. Brovtsyn studijavo Guildhallo muzikos ir dramos mokykloje Londone, profesoriaus David Takeno smuiko klasėje. Po studijų jis liko dėstyti šioje aukštojoje mokykloje, taip pat dėstė ir Trinity muzikos koledže Grinviče. B. Brovtsyn vedė smuiko meistriškumo kursus įvairiose pasaulio šalyse, tarp jų – Pietų Korėja, Tailandas, Brazilija, Lietuva. Šiuo metu jis eina profesoriaus pareigas Vienos muzikos ir teatro universitete.
B. Brovtsyn bendradarbiavo su daugeliu garsių dirigentų: seru Neville Marriner, Mikhail, Vladimir ir Dmitrij Jurowski, Neemi Jarvi, Marek Janowski, Vasili Sinaisky, Jan Pascal Tortelier, Gerd Albrecht, Aleksandr Vedernikov, Michael Sanderling, Arvo Volmer, Antony Wit, Alain Lombard, Juozu Domarku ir kt.; kaip solistas koncertavo su įvairių pasaulio šalių orkestrais, tarp jų Orchestre de la Suisse Romande, Londono filharmonijos, Varšuvos filharmonijos, Danijos Karališkasis, Rusijos nacionalinis, Berlyno radijo, San Paulo simfoninis, Šv. Martino akademijos, BBC simfoninis, BBC filharmonijos ir BBC Škotijos orkestrai, Karališkasis Tailando filharmonijos, Lietuvos nacionalinis simfoninis, Lietuvos kamerinis ir kiti orkestrai. Kaip kamerinės muzikos atlikėjas B. Brovtsyn muzikavo kartu su Janine Janson, Gidon Kremer, Misha Maisky, Itamar Golan, Julian Rachlin, Garry Hoffman, Clemens Hagen, Maxim Rysanov, Daishin Kashimoto, Martin Fröst, Nelson Goerner, Denis Matsuev įvairiuose festivaliuose, tarp jų Verbier, Edinburgh, Salzburg, Stavanger, Campos de Jordao, Annecy, Utrecht, Jerusalem festivaliai, „Gruodžio vakarai“ Maskvoje, George Enescu festivalis Bukarešte.
B. Brovtsyn diskografija yra labai plati, jis bendradarbiauja su Decca, BIS, Onyx, Naxos ir Quartz įrašų kompanijomis. Kartu su Janine Jansen jo įrašyti F. Schubert ir A. Schönberg kameriniai kūriniai laimėjo „ECHO Klassik“ prizą, o J. Brahms Kvinteto klarnetui ir styginių kvartetui įrašas (su Martinu Fröstu) buvo nominuotas Gramophone premijai. 2018 m. B. Brovtsyn įrašytos E. Ysaÿe sonatos smuikui solo išskirtos ICMA nominacija bei ”Überwältigend mitreißende Darstellung” reviu Pizzicato žurnale.
Smuikininkų duetas Monika Urbonaitė ir Boris Brovtsyn šiuo metu gyvena ir kuria Vienoje.
Įėjimas į koncertą su muziejaus bilietu.
A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt