Rugpjūčio mėnesio nemokamo muziejų lankymo sekmadienio programa
2024 m. rugpjūčio 25 d.
Jau šį sekmadienį, rugpjūčio 25 d., Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) pakvies lankytojus nemokamai apsilankyti muziejaus padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje, Juodkrantėje ir turiningai praleisti savaitgalį.
Paskutinį vasaros nemokamo muziejų lankymo sekmadienį sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami apsilankyti dvejose parodose, kurios netrukus užsidarys. LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje rugpjūčio 25 d., sekmadienį, – paskutinė galimybė išvysti dailininko Dariaus Hecqo-Cauquilo darbų parodą „Grįžimas prie ištakų“. LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejaus paroda „Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ veiks iki rugsėjo 8 d.
Pajūryje vasarą leidžiantys lankytojai kviečiami rugpjūčio 25 d. Palangos gintaro muziejuje paskutinįkart aplankyti autorinę Manto Lesausko parodą „Peripheria x Cor“.
Dailininko Dariaus Hecqo-Cauquilo kvietimas grįžti prie ištakų
Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje veikiančią parodą „Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“ lydi dailininko Dariaus Hecqo-Cauquilo darbų paroda „Grįžimas prie ištakų“. Tarp dvidešimties eksponuojamų menininko darbų pristatomi gobelenai, iš pjuvenų ir aliejinių dažų ant drobės sukurtos kompozicijos, aliejiniais dažais dekoruotos akmens ar jūros bangų nugludintos medžio skulptūros.
Tapytojo Emile’io Hecqo ir audimo meistrės Yvette Cauquil-Prince šeimoje gimęs menininkas nuo mažumės iš savo motinos mokėsi gobeleno meno. D. Hecqas-Cauquilas surengė daugiau nei keturiasdešimt personalinių parodų Prancūzijoje, Belgijoje, Ispanijoje, Japonijoje ir kitose šalyse. Dailininko darbai įtraukti į Prancūzijos nacionalines kolekcijas, tarp jų – Pompidou nacionalinio meno ir kultūros centro. Lietuvoje D. Hecqo-Cauquilo kūryba pristatoma pirmą kartą.
Tarptautinėje parodoje – dėmesys kūrybiniams moterų ieškojimams
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje veikiančioje parodoje „Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ pristatoma trijų Baltijos šalių menininkių kūryba ir meninis jų polilogas, atskleidžiamas moterų menininkių istorinis vaidmuo.
Iš KUMU muziejaus Taline į LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejų atvykusi paroda skiriama trijų Baltijos šalių dailininkių – Mallės Leis (1940–2017), Maijos Tabakos (1939) ir Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) – sovietinės eros pabaigos, 8–9 dešimtmečių, kūrybai.
Leis, Tabaka ir Rožanskaitė – trys išskirtinės menininkės sovietų okupuotose Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje. Išsilavinimas, kurį jos gavo dailės institutuose Taline, Rygoje ir Vilniuje 6–7 dešimtmečiais, ideologiniais ir estetiniais principais buvo panašus, bet iš šių primestų normų kūrėjos greitai išsiveržė: nebūtinai tiesiogiai priešinosi tuomečiam dailės kanonui, bet kvestionavo, klibino vyraujantį suvokimą, koks turi būti menas.
Manto Lesausko gintaro materijos tardymai
Palangos gintaro muziejuje veikiančioje dizainerio ir tyrėjo Manto Lesausko personalinėje parodoje „Peripheria x Cor“ pristatomi dizaino objektai, kuriuos autorius sukūrė pagal atliktą meninį gintaro gavybos tyrimą. Ar ištekliai beatodairiškai paklūsta tiems, kas juos išgauna ir naudoja? Ar daiktai tėra žmogiškosios būties fonas – sukurti ir laukiantys, kol svetima valia privers juos judėti, veikti, padarys vertingus arba nereikalingus? Paroda siūlo netikėtus atsakymus į šiuos klausimus.
Kupina įspūdžių nemokamo sekmadienio programa laukia šiuose Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padaliniuose:
Vilniaus paveikslų galerijoje:
„Žygimantas Augustinas. Garantija“
„(Ne)akademikas. Boleslovas Ruseckas (1824–1913)“
„Senieji meistrai iš Ukrainos muziejų. Lvivo nacionalinė Boryso Voznyckio dailės galerija“
„Prisikėlęs Kristus“ ir kiti religinės dailės kūriniai
Nacionalinėje dailės galerijoje:
„Gražuolės, pamėklės ir samurajai. Japonijos popkultūros tradicija nuo Edo laikotarpio ukiyo-e iki XX-XXI a. mangos, anime ir sūpā furatto“
„Rūtė Merk. Pažadai“
Nuolatinė XX a. II pusės – XXI a. Lietuvos dailės ekspozicija
Radvilų rūmų dailės muziejuje:
„Andy Sweet. Ten, kur nesibaigia vasara“
„Pakui Hardware. Tolimas rūpestis“
„Lenkai tebetapo: paveikslai iš MOCAK rinkinio“
„Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai. XVI–XIX a. Vakarų Europos tapyba iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių“
Vytauto Kasiulio dailės muziejuje:
„Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“
Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje:
„Iš šerdies“
„Chagall. Picasso. Ernst. Keramika ir gobelenai“
„Darius Hecqas-Cauquilis.Grįžimas prie ištakų“
Palangos gintaro muziejuje:
„Peripheria x Cor“
Nuolatinė gintaro ekspozicija „Nuo gintaro susidarymo iki unikalių šiuolaikinių gintaro dirbinių“
Prano Domšaičio galerijoje, Klaipėdoje:
„Angelina Banytė: modernios freskos ir mozaikos klasikė“
„Algirdas Bosas. Pusiaukelė“
Atnaujinta nuolatinė Prano Domšaičio kūrybos ekspozicija „Visada kelyje“
Laikrodžių muziejuje, Klaipėdoje:
„Florentempus“
Instaliacija „Kasdienos 23“
„Laikrodžių konstrukcijų istorija ir laikrodžių formų raida nuo renesanso stiliaus iki moderno“
Pamario galerijoje, Juodkrantėje:
„Eglė Ridikaitė. Tarp“
„Kazės Zimblytės abstrakcijos: tarp nuotaikų ir pasaulio“
Lauko skulptūrų ekspozicija