Rokiškio dvaro valgomasis: nuo Egipto iki Zakopanės

2020 m. rugsėjo 13 d., sekmadienį, 14 val.

Rokiškio krašto muziejaus ekspozicija. Grafų valgomasis. Fot. Darius Baltakys

Parodą „Uždegta Monmartro ugnies: Rokiškio dvaro meno kolekcija“ išlydi architektūros istoriko doktoranto Mariaus Daraškevičiaus paskaita „Rokiškio dvaro valgomasis: nuo Egipto iki Zakopanės“.

 

 

Dvaro valgomasis – paprastai viena iš didžiausių ir svarbiausių patalpų rūmuose. Nenuostabu, kad šiai reprezentacinę funkciją turinčiai patalpai buvo skiriamas didelis dėmesys, o jos interjeras atspindėjo laikmečio aktualijas. Šioje paskaitoje pažvelgsime į vieno dvaro – Rokiškio – valgomojo kaitą XIX amžiuje.  

 

XIX a. pradžioje, po Napoleono žygių į Egiptą, hieroglifų rašto iššifravimo prasidėjo šiuolaikinės egiptologijos pradžia. Šie sensacingi įvykiai nebejotinai buvo aptariami ir Lietuvos aukštuomenės valgomuosiuose, todėl nestebina, kad labiausiai susidomėję egiptologija nusprendę valgomuosius puošti retour d’Égypte stiliumi. Toks egiptietiško stiliaus valgomojo interjeras galėjo būti ne tik miesto rūmuose, pavyzdžiui, Puslovskių rūmų Vilniuje valgomojo salėje (dab. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus), bet ir dvarų sodybose.

 

1801 m. Ignoto Tyzenhauzo (1760–1822) statytų klasicistinių Rokiško dvaro rūmų valgomojo salėje sienas taip pat puošė egiptietiško stiliaus trompe l’oeil freskos. Apie sienų tapybos siužetą atskleidžia išlikusi XX a. pr. nuotrauka, bei papildo kuklūs įrašai 1825 m. dvaro inventoriuje. Ši egiptietiško stiliaus sienų tapyba Rokiškio valgomajame išliko iki XX a. pr., tačiau po šimto meto jau nebeatrodė patraukli. 1905 m. Jonas Pšezdzieckis ėmėsi rūmų rekonstrukcijos, o įkvėpimo ieškojo buvusios Jogailaitiškosios valstybės turtingame paveldo lobyne. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje Podhalės kalniečių, Zakopanės regiono, statybos ir meno vaidmuo atliko svarbų vaidmenį kuriant nacionalinę Jogailaitiškosios Lenkijos ir Lietuvos architektūros ir amatų judėjimo tendenciją. Vienas puikiausių visame Rytų Europoje Zakopanės interjeras buvo sukurtas Rokiškio dvaro valgomajame, kuris mažai pakitęs išliko iki mūsų dienų.

 

Rokiškio dvaro valgomojo du interjerus – egiptietiško ir Zakopanės – skiria vienas šimtmetis. Ši vieno dvaro valgomojo interjero kaita vaizdingai atskleidžia kaip kito drąsus laisvo pasaulio piliečio smalsumas į tyliąją rezistenciją Rusijos Imperijos aneksijos metu, kuomet reikšti patriotinius jausmus dažnai būdavo drąsu.

 

 

Marius Daraškevičius – humanitarinių mokslų srities menotyros krypties doktorantas (Lietuvos kultūros tyrimų instituto ir Vilniaus dailės akademijos jungtinė doktorantūra). Tyrinėja XVIII a. pab. – XX a. pradžios Lietuvos dvarų architektūrą, interjerą, taikomąją ir dekoratyvinę dailė, bajorų valgomojo kultūrą.

 

 

 

Paskaita bus transliuojama gyvai muziejaus facebook paskyroje.

 

 

Apžiūrėti parodą ir sudalyvauti paskaitoje galėsite su galerijos lankytojo bilietu.

 

 

 

Atvykus į muziejų privaloma dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 1 metro atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaityti banko kortele.

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. +370 5 261 1685
vpg@lndm.lt