Reti, XX a. pradžios Vilnių įamžinę Alfredo Hollerio meno kūriniai papildė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekciją

Liepos 25 dieną, Eupeno mieste Belgijoje įvyko svarbi ceremonija. Jos metu Lietuvai ypatingi dailininko Alfredo Hollerio kūriniai neterminuotam laikotarpiui perduoti Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui. Belgijos vokiečiakalbių bendruomenei priklausę A. Holleris Vilniaus miesto vaizdų sukūrė 1916–1918 m. Darbuose užfiksuota Vilniaus senamiesčio būtis ir svetimšalio akimis regėti miesto kultūros paminklai.

 

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas raštu padėkojo Isabelle Weykmans ir Belgijos vokiškai kalbančiai bendruomenei už išskirtinį bendradarbiavimą ir neįkainojamą indėlį į Alfredo Hollerio meninio palikimo prieinamumą dabarties ir ateities kartoms. Pažymėjo, kad Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui yra garbė saugoti meno kūrinius, kurie ir toliau skatins kultūrinius mainus bei stiprins Lietuvos ir Belgijos ryšius.

 

Tarp perduotų A. Hollerio kūrinių – sunaikintos Vilniaus Didžiosios sinagogos paveikslas. Jį lankytojai galės pamatyti nuolatinėje LNDM Nacionalinės dailės galerijos ekspozicijoje. Keliolika dailininko A. Hollerio darbų šį pavasarį buvo galima pamatyti galerijoje veikusioje parodoje „Svetimšalio žvilgsnis į Vilnių“. Paroda buvo surengta Vilniaus 700-osioms metinėms paminėti, sulaukė didelio lankytojų ir meno profesionalų dėmesio.

 

Alfredas Holleris (1888–1954), Karlsrūhės dailės akademijos studentas, Vilnių atrado Pirmojo pasaulinio karo metais, tarnaudamas „karo dailininku“. Nesuvaržytas nusistovėjusios miesto ikonografijos, A. Holleris įamžino unikalius ir netikėtus miesto vaizdus. Žydų kvartalas, senamiesčio gatvelės su arkomis, Didžioji sinagoga ir Šnipiškių žydų kapinės buvo vieni mėgstamiausių jo vaizduotų objektų. Didžioji sinagoga ir Šnipiškių žydų kapinės yra sunaikintos, todėl A. Hollerio paveikslai turi didelę istorinę vertę, yra reikšmingas ikonografinis Vilniaus praeities liudijimas.

 

Paveikslų perdavimo ceremonijoje dalyvavo Belgijos vokiečiakalbės bendruomenės kultūros ministrė Isabelle Weykmans, vokiečiakalbės bendruomenės ministerijos kultūros paveldo ir archeologijos pareigūnas Ralphas Cüpperis, Lietuvą ir Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui atstovavo kultūros, audiovizualinių reikalų ir autorių teisių atašė Europos Sąjungoje Vida Gražienė. Taip pat dalyvavo Lietuvos nuolatinės atstovybės ES Briuselyje atstovė ministrė patarėja, administracijos vadovė Žana Tarasė.