Nuolatinė atkurtų rūmų istorinių interjerų ekspozicija

Dėmesio! Dėl koronaviruso ekspozicija laikinai neveikia

 

rumai
Grafų Tiškevičių rūmai – Palangos gintaro muziejus. 15min.lt nuotrauka

Atkurtų rūmų istorinių interjerų ekspozicija veikia rūmų pirmajame aukšte. Daugelį metų lankytojams istorinę rūmų aplinką primindavo tik koncertais garsėjanti Židinio menė. Dabar susipažinti su XVIII a. pab. – XX a. pr. didikų rūmų interjerais, Palangos grafų Tiškevičių rezidencija mus kviečia ir Didysis vestibiulis, Raudonuoju vadintas Didysis salonas, Grafienės buduaras, Mėlynoji svetainė, Grafo kabinetas, Mažoji svetainė (grafo priimamasis). Na, o rūmų Didysis valgomasis yra tapęs jaukia koncertų sale. Ekspozicija liudija apie grafų Tiškevičių laikais buvusį prabangų, patogų didikų gyvenimą.

 

rumai2
Didysis salonas. Fot. Tomas Kapočius

Eksponuojamos vertybės – iš Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje (LNDM) išsaugotų grafų Tiškevičių ir kitų Lietuvos didikų rūmų kolekcijų. Didžiąją dalį čia rodomų baldų, kilimų, mažosios plastikos kūrinių, paveikslų XX a. nuniokotuose dvaruose muziejininkai surado, restauravo ir išsaugojo. Kitą dalį eksponatų muziejus yra nupirkęs, gavęs dovanų ar perėmęs iš kitų muziejų. Daugiausia eksponuojama baldų. Jie yra įvairių stilių (baroko, Liudviko XV, Chippendale’o, neoampyro, klasicizmo, neorenesanso, neogotikos, neoklasicizmo, neorokoko, Bulio), padaryti iš medžio masyvo, drožti, raižyti, tekinti, inkrustuoti. Ekspozicijos autorius – buvęs LNDM direktorius, menotyrininkas, dabar muziejaus emeritas Romualdas Budrys.

 

rumai3
Raudonasis salonas. Fot. Tomas Kapočius

XVII–XIX a. Lietuvos didikų dvaruose buvo kaupiamos įvairios senienos: vaizduojamojo ir taikomojo meno kūriniai, senoviniai ginklai, numizmatika, archeologiniai radiniai, iš tolimų kraštų atvežti egzotiški dirbiniai. Senovinių meno dirbinių kolekciją turėjo surinkę ir grafai Tiškevičiai, kurie XIX a. buvo vieni turtingiausių didikų Lietuvoje. Yra žinoma, kad ne vienas šios garsios giminės atstovas turėjo sukaupęs senienų rinkinių. Tai broliai archeologai Konstantinas (1806–1868) ir Eustachijus (1814–1873) Tiškevičiai, Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852–1935), Mykolas Tiškevičius (1828–1897). Jie ne tik rinko senovinius dirbinius, bet ir tyrinėjo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bei kitų Europos šalių kultūros paveldo paminklus. 1855 m. grafas E. Tiškevičius savo senienų rinkinį perdavė prie Archeologijos komisijos įsteigtam Senienų muziejui, o vėliau dalis eksponatų buvo perduota LDM ir šiuo metu yra eksponuojama muziejaus padalinyje Palangos gintaro muziejuje – atkurtų rūmų istorinių interjerų ekspozicijoje. 

 

 

 

 

rumai1
Grafienės kabinetas. Fot. Tomas Kapočius

 

 

Lauksime muziejuje lankytojų, kurie pasiruošę nuolat dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreips dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgs į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaitys banko kortele.

Vytauto g. 17, LT-00101 Palanga
+370 460 30 314
gintaro.muziejus@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite