Pranas Domšaitis (1880–1965). Jos / Jo figūra
2024 m. lapkričio 15 d. – 2025 m. vasario 15 d.
Parodos „Jos/ Jo figūra“, skirtos tapytojo Prano Domšaičio (1880–1965) kūrybai, naratyvas – dailininko nomado, migranto ir emigranto figūra. Kūrybinis dailininko palikimas vingiuoja Rytų Prūsijos, Vokietijos ir Austrijos, galiausiai – Pietų Afrikos maršrutais. Jis ne tik fiksavo geografinių vietovių peizažus ten, kur trumpesniam ar ilgesniam laikui apsigyvendavo, bet, būdamas nomadas iš prigimties, eskizavo kraštovaizdžius, į kuriuos jį nublokšdavo smalsumas. Daugiausia tai buvo Europos žemyno ribas peržengiančios šalys – Tunisas, Somalis, Bosforo sąsiauris, Turkija ir kt.
Kelionėse daug dėmesio Domšaitis skirdavo aplinkos stebėjimui. Gamta ir įvairių vietovių gyventojai buvo svarbiausias dailininko įkvėpimo šaltinis ir paveikslų objektas. Tad eskizuose iš kelionių, kurtuose pieštuku ar pastele, vėliau aliejiniais dažais perkeltuose ant drobės, regimos figūros – dažniausiai moterų, pozuojančių an fas dailininkui / žiūrovui arba atliekančių kasdienius namų ruošos darbus. Portretinio žanro tapybos darbuose, įspraustas į „vyriško žvilgsnio“ rėmus, nesunkiai atpažįstamas tuo metu dominavęs moters reprezentacinis kanonas – egzotizuoto grožio, ryškių etninių bruožų, subtilaus psichologizmo imperatyvas.
Parodoje susipina du klasikinės tapybos žanrai – portretas ir peizažas, siekiant išryškinti skirtingiems geografiniams kraštovaizdžiams būdingus spalvinius niuansus ir portretuojamų, daugiausia moterų, etninių bruožų sąveikas, postkolonializmo ir klimato kaitos sąsajas. Tapatybės klausimai galop iškyla bandant charakterizuoti paties Domšaičio – užsieniečio be tėvynės (vok. Heimatlose Ausländer) – portretą.
Dailininko kūrybinis palikimas, pristatomas šioje parodoje, rodo, kad iki šiol tarp kalbų ir kultūrų, identitetų ir geografijų migruojantis (meno) pasaulis nuolat konfrontuoja su „jie“ ir „mes“ savimone, susiduria su vizualinės kalbos kodais, turinčiais gilias (ideologines) tradicijas Vakarų kultūroje.
LNDM Nacionalinė dailės galerija
Parodos kuratorė Aušra Trakšelytė
Koordinatorė Gabrielė Radzevičiūtė
Parodos architektas Mindaugas Reklaitis
Parodos dizainerė Laura Grigaliūnaitė
Vertėja Aleksandra Fominaitė
- Įsigykite el. bilietą į šią parodą
- Užsisakykite ekskursiją po šią parodą tel. +370 5 219 5961, el. paštu edukacija@ndg.lt
- Suplanuokite savo apsilankymą Nacionalinėje dailės galerijoje
Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt