Išleistas parodos „Ukrainos civilizacijos. Nuo Tripolės kultūros, skitų aukso iki Maidano“ katalogas

Spalio 24 ir 25 d. vyksiančio svetingo savaitgalio lankytojai užėję į Taikomosios dailės ir dizaino muziejų galės pavartyti ir įsigyti jau paskutines dienas skaičiuojančios parodos „Ukrainos civilizacijos. Nuo Tripolės kultūros, skitų aukso iki Maidano“ katalogą. Apie nuo kovo mėnesio veikiančios parodos atvykimo į Lietuvą aplinkybes, darbą karantino sąlygomis ir sudėtingą katalogo gimimą pasakoja parodos kuratorius Skaistis Mikulionis:

 

„Lietuvos nacionalinis dailės muziejus ir Ukrainos nacionalinis istorijos muziejus planuodami parodą „Ukrainos civilizacijos. Nuo Tripolės kultūros, skitų aukso iki Maidano“ visada galvojo apie jos leidinį. Tam reikėjo lėšų, kurių nebuvo. Parodos atidarymo dieną (kovo 10 d.)  didysis parodos rėmėjas Ukrainos labdaros fondo „Kunigaikščių Ostrogiškių karūna“ steigėjas Robertas Gabulas pažadėjo finansuoti parodos katalogą, bet po dviejų dienų Lietuvoje, o netrukus ir Ukrainoje, prasidėjo COVID-19 pandemija ir buvo paskelbtas karantinas. Visas gyvenimas sustojo arba tapo virtualus. Kijevo Pečorų laura, kur yra dalis ukrainiečių muziejaus saugyklų ir ekspozicijų, tapo epidemijos židiniu. Sirgo vienuoliai ir hierarchai. Kijevo Pečorų lauros teritorija buvo uždaryta ir saugoma. Archyvai, darbiniai kompiuteriai, fotoarchyvai tapo neprieinami. Vasarą mūsų kolegos ukrainiečiai muziejininkai išvyko į archeologinius kasinėjimus. Su internetu ir mobiliu ryšiu kasinėjimų vietoje būna visaip. Dažniausiai blogai. Tai irgi stabdė mūsų planus. Katalogo paruošiamieji darbai užtruko, tačiau mes labai džiaugiamės pristatydami leidinį dar veikiančioje parodoje.

 

Kataloge pristatyti visi parodos eksponatai. Išskirčiau keletą pačių unikaliausių kūrinių. Tai auksinis šerniukas skitų karo ir griausmo dievas, skitų žvėrių stiliaus etalonas, kurio analogų pasaulyje nėra. Iš aukso ir kalnų krištolo padaryta apsiausto segė „delfinas“ yra sarmatų kultūros, graikų kolonijų Juodosios jūros pakrantėse simbolis. Šalia jo eksponuojamas paslaptingas auksinis sarmatų žynės, o gal ir raganos, žiedas. Visi parodos eksponatai unikalūs.

 

Mes labai džiaugiamės gavę Didžiojo parodos rėmėjo Roberto Gabulo paramą ne tik šiam katalogui, bet ir visai parodai. Taip pat dėkojame katalogo redaktorėms Letai Gaubaitei ir Gražinai Rutskienei, vertėjams Vladislovui Žurbai ir Vytautui Dekšniui, dailininkei Loretai Uzdraitei, fotografui Tomui Kapočiui, visam Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus leidybos skyriui.

 

Atsisveikindami su paroda paskutinėmis jos darbo dienomis mes dar kartą norime prisiminti visus, kieno dėka galėjome Lietuvoje pristatyti unikalų Ukrainos kultūros paveldą. Dėkojame parodos globėjams Lietuvos Respublikos Prezidentui J. E. Gitanui Nausėdai ir Ukrainos Prezidentui J. E. Volodymyrui Zelenskiui. Tariame ačiū parodos kuratorei iš Ukrainos nacionalinio istorijos muziejaus Olgai Puklinai, direktoriaus pavaduotojui Bohdan Patryliak, muziejininkams ir parodos tekstų autoriams, padėjusiems sumontuoti parodą Nataliia Maliuk ir Serhii Didenko, restauratoriui Yurii But.  Ypatingą padėką sakome tuometei muziejaus direktorei Tetjanai Sosnovskai, pasiūliusiai Lietuvai šią parodą. Už nuolatinę pagalbą dėkojame Lietuvos ambasadoriams Ukrainoje Mariui Janukoniui ir Valdemarui Sarapinui, projekto bendražygei Lietuvos kultūros atašė Ukrainoje Inai Kniurienei, Ukrainos Respublikos ambasadoriui Lietuvoje Volodymirui Jatsenkyvskiui, Ukrainos diplomatui Dmytro Serov.

 

Už finansinę paramą dėkojame Lietuvos kultūros tarybai, Lietuvos užsienio reikalų ministerijai ir ypatingai sunkiausiu projektui laiku pirmam parodą parėmusiam Didžiajam parodos rėmėjui  Robertui Gabului, „Konstantino Ostragiškio fondo“ vadovui, verslininkui, taip pat Žanetai Fomovai, kompanijos „JCDecaux“ direktorei.

 

Generalinis šios parodos rėmėjas AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje jau nuo 2008 m. dovanoja draudimą visiems svarbiausiems mūsų muziejaus projektams. Be draudėjų pagalbos paroda nebūtų pristatyta Lietuvoje.

 

Su parodą nuo vasario mėnesio saugančia Lietuvos šaulių sąjunga mūsų muziejus pasirašė nuolatinę bendradarbiavimo sutartį, žyminčią mūsų draugystės pradžią. Parodą saugiai gabenome padedami Lietuvos policijos, Lietuvos šaulių sąjungos, Lietuvos ambasados Lenkijos Respublikoje,  Lenkijos policijos, Lietuvos ambasados Ukrainoje ir Ukrainos patrulinės policijos. Eksponatus vežėme specialiu Valdovų rūmų muziejaus ir „Kunsttrans“ transportu. Muitinės formalumus kaip visada padėjo sutvarkyti nuolatinis mūsų pagalbininkas „ADREM GROUP“. Taip pat dėkojame už paramą restoranui „GABI“, viešbučiams „Narutis“, „Pas Bazilijonus“. Informacinis parodos rėmėjas LRT. 

 

Nuoširdžiai dėkoju projekto vadovui Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktoriui dr. Arūnui Gelūnui, kolegoms muziejuje Džiuljetai Žiugždienei, Gediminui Mikelaičiui, parodos architektui Jurgiui Dageliui, kurio darbas susilaukė puikaus ukrainiečių ir lietuvių įvertinimo. Dėkoju ir visiems nepaminėtiems Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus darbuotojams, prisidėjusiems prie šios parodos. Be jų nuoširdaus darbo tokie projektai neįmanomi.“

 

 

Leidinio įžangą parašė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius, projekto vadovas dr. Arūnas Gelūnas. Ką pasakoja parodos eksponatai pagal ukrainiečių muziejininkų ir mokslininkų Natalijos Maliuk ir Serhijaus Didenkos pasakojimus, suteiktą informaciją ir tekstus atskleidė parodos kuratorius Skaistis Mikulionis.

 

 

 

Redaktorės: Leta Gaubaitė, Gražina Rutskienė

 

Vertėjai: Paulius Balčytis, Kristina Kačkuvienė

 

Dailininkė Loreta Uzdraitė

 

Fotografas Tomas Kapočius

 

Išleido Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

 

Spausdino „Standartų spaustuvė“

 

Tiražas 400

 

Kaina 5 €

 

 

Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų