Paroda „Vytauto Kasiulio Paryžius“ Iš 2013 m. trijų parodų ciklo „Europos miestai“

2013 m. birželio 27 d. – gruodžio 31 d.

V. Kasiulis. Mulen Ružas. XX a. 9 deš.
V. Kasiulis. Mulen Ružas. XX a. 9 deš.

„Vaikštau kaip pasakoje ir momentais netikiu, ar tikrai tas visas grožis, kurį slepia savyje Paryžius, pagaliau man prieinamas…“

Vienas garsiausių mūsų kultūros „paryžiečių“ – Vytautas Kasiulis (1918–1995) – dėl išskirtinio meninio braižo sulaukė plataus tarptautinio pripažinimo. Nuo 1948 m. iki pat mirties jis gyveno ir kūrė savo vaikystės svajonių mieste. Atvykęs į Paryžių, be lėšų, be prancūzų kalbos įgūdžių, vien su kuprine ant nugaros, nedidelėje radijo aparatų parduotuvėlėje 18-oje Respublikos aveniu gavo naktinio sargo vietą. Laiškuose, rašytuose žmonai į Vieną, dailininkas pasakojo: „Naktimis, kurios yra gana ramios, galima dirbti akvareles ir piešinius. Dienomis – pagal nuotaiką: jei lyja, – šlapia, jei šilta, – gerai, o jei atšąla, – nebūna linksma, nes neturiu kur prisiglausti ir visą dieną vaikštau gatvėmis, kol, nakčiai atėjus, vėl grįžtu darbo vieton. Pinigų vos užtenka bagetei ir keletui silkių. Ką padarysi – pradžia.“ Prie Menų tilto klošarai naujajam savo draugui kartais ir vyno pasiūlydavo – scena iš laikų, kai Paryžiuje garsiai skambėjo šūkis apie laisvę, lygybe, brolybę. Kiek vėliau su žmona ir sūneliu Kasiulis įsikūrė išsinuomotame metro pločio palėpės kambarėlyje prie Liuksemburgo sodu. 1949–1950 m. Raymond’o Duncano ir Christiano-Gilbert’o Stiébelio galerijose surengtos parodos jau ženklino menininko pripažinimo pradžią.

Atpažįstami Paryžiaus motyvai Kasiulio kūryboje nuspalvinti elegiška, svajinga nuotaika. Švč. Jėzaus Širdies bazilika, jaukios Monmartro gatvelės, Eifelio bokštas, Dievo Motinos katedra, tylūs, tartum apvalyti nuo miesto šurmulio Karališkųjų rūmų sodai… Subtilias Paryžiaus panoramas netikėtai keičia ryškiomis vakarinėmis Mulen Ružo šviesomis spindintis miestas su skriejančiomis karuselėmis ir magiško cirko klounada. Jame visada randa vietos vieniši elgetos, sendaikčių pardavėjai, klajojantys muzikantai, sentimentalios poros. Šis dailininko Paryžius – realus ir išgalvotas, iš legendos virtęs kasdienybe.

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Edukacija

Edukacinė programa „Paryžius – svajonių miestas“