Paroda „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ – LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
2024 m. rugsėjo 5–29 d.
„Jaunojo dizainerio prizas“ – tai kasmetinis Vilniaus dailės akademijos organizuojamas konkursas, skirtas atrasti ir pažymėti perspektyviausius dizaino studentų baigiamuosius darbus. „Šiemet konkursas vyko jau keturioliktą kartą ir vertinimui gavome 80 paraiškų iš septynių Lietuvos ir užsienio aukštųjų mokyklų. Džiaugiamės, kad projekto „Jaunojo dizainerio prizas“ žinomumas auga ir paraiškas teikia konkurse dar nedalyvavę universitetai. Dalyvių darbai pasiskirstė penkiose kategorijose: produkto, komunikacijos, mados, interjero dizaino ir dizaino tyrimų“, – dalijasi Jaunojo dizainerio prizo kuratorė, Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro projektų vadovė Daina Eičaitė.
Tarptautinė konkurso komisija išrinko penkiolika geriausių darbų, kurie rugsėjo 5–29 dienomis bus eksponuojami LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius). Parodoje pristatomi projektai drąsiai tyrinėja istoriją, įvairias socialines ir ekologines problemas bei ieško jų sprendimo būdų, pritaikant įvairias dizaino metodikas.
„Džiaugiuosi, kad Lietuvos nacionalinis dailės muziejus prisideda prie „Jaunojo dizainerio prizo“ konkurso rengėjų iniciatyvos. Jaunųjų kūrėjų konkursinių darbų paroda Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje jau tapo gražia tradicija, leidžiančia pajausti jaunosios kartos kūrėjų idėjų pulsą, pasisemti įkvėpimo ir susimąstyti apie šio laikmečio aktualijas. Juk žmonės kuria daiktus, o vėliau daiktai kuria žmones, todėl ir į šio konkurso parodoje pateiktas vizionieriškas idėjas norisi žvelgti kaip į mūsų ateitį formuosiančių inovacijų anonsą. Smalsu pamatyti, kokias problemas gvildena ir kokius receptus siūlo jauni kūrėjai, taip pat pafantazuoti, kokiais eksponatais pildysime muziejaus rinkinius nenuspėjamoje ateityje“, – sako LNDM generalinio direktoriaus pavaduotoja parodoms ir edukacijai Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.
Šiais metais konkursui pateiktas paraiškas vertino ir parodos turinį sudarė rinktinė dizaino profesionalų komisija iš užsienio: architektė, studijos „Architectural Affairs“ įkūrėja ir bienalės „Art(e)Facts Knowledge“ direktorė Andreia Garcia (Portugalija), taikomųjų menų profesionalė bei kurso vadovė mados ir kostiumo dizaino katedroje NABA universitete Clara Tosi Pamphili (Italija); grafikos dizaineris ir dizaino agentūros „Bond & Coyne“ įkūrėjas Mike’as Bondas (Didžioji Britanija), produkto dizaineris ir maisto dizaino programos dėstytojas L’École de design Nantes Atlantique Pierre’as Foulonneau (Prancūzija); baldų dizaineris, architektas, baldų gamybos įmonės VERK įkūrėjas ir kūrybos vadovas Simonas Anundas (Švedija).
Parodos architektūra kurta laikantis grupavimo logikos – dalyvių projektai pateikiami vienas šalia kito, taip pristatant skirtingas kategorijas bei atspindint įvairiapusišką konkurso turinį. Parodos erdvėje kiekvienas objektas įgauna savitą organišką eksponavimo formą, kuria siekiama atskleisti tiek projektų originalumą, tiek ir individualų autorių požiūrį į discipliną.
Ekspozicijos struktūra veikia kontrasto principu – griežta metalinė konstrukcija simbolizuoja pamatą, nuo kurio atsispiria kiekvienas autorius, o organiška medžio tekstūros forma – išsiugdytą intuiciją, varijuojančią tarp disciplinos rėmų ir nustatytų standartų.
Daugiau informacijos apie konkursą: www.jdp.lt
Konkurso organizatorius Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras
Konkursą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Informacinis rėmėjas lrt.lt
Rėmėjai: „Nordcurrent“, „Jung“, „Būkčia“, „Woodline“
Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras, Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba, Intelektinė.lt, „JCDecaux Lietuva“
Parodos architektūra Vytautas Gečas
Parodos grafinis dizainas Gintarė Baryzaitė
Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų