Nuo virtualių dviračių lenktynių iki interaktyvios instaliacijos „Jumping Jacks“ – kultūros institucijos kviečia iš naujo atrasti Europos dailės istoriją skaitmeninėje erdvėje
28 Europos Sąjungos valstybių (tarp jų ir Lietuvos) bei Norvegijos kultūros ministerijos ir atminties institucijos, bendradarbiaudamos tarpusavyje ir su skaitmeninio kultūros paveldo platforma „Europeana“, atrinko per 300 meno kūrinių į unikalią kolekciją, padedančią pažinti Europos dailės istoriją.
Nuo Polio Gogeno „Taičio moterų“ (Paul Gauguin, Femmes de Tahiti) iki rumunų tapytojo Štefano Lukiano „Kiažnos gluosnių“ (Ștefan Luchian, Sălciile de la Chiajna)… Kolekcija „Europeana 280“ apima unikalius, žymius ir ne taip gerai pažįstamus suskaitmenintus kūrinius, reprezentuojančius įvairias dailės kryptis – nuo renesanso iki kubizmo. Ši internetu pasiekiama išskirtinė kolekcija yra dalis platesnės kampanijos, siekiančios supažindinti Europos gyventojus su jų dailės paveldu, sudominti juo bei atskleisti bendras Europos šaknis.
„Europeana 280“ iniciatyvos pradžioje Europos Sąjungos valstybių bei Norvegijos kultūros ministerijos, bendradarbiaudamos su muziejais, galerijomis ir bibliotekomis, atrinko bent po 10 kūrinių, prisidėjusių prie Europos dailės istorijos raidos.
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, peržiūrėjusi iš Lietuvos atminties institucijų gautus pasiūlymus ir atrinkusi labiausiai Lietuvą reprezentuojančius kūrinius, tolesnes su iniciatyva susijusias veiklas koordinuoti pavedė Lietuvos dailės muziejaus filialui Lietuvos muziejų informacijos, skaitmeninimo ir LIMIS centras.
Tarp labiausiai Lietuvą reprezentuojančių kultūros vertybių pateko tokie Lietuvos dailės muziejaus eksponatai kaip Kanuto Rusecko „Lietuvaitė su verbomis“ bei Vytauto Kasiulio „Moteris pas dailininką“.
„Iniciatyvos „Europeana 280“ metu Europos kultūros ministerijos bei 158 atminties institucijos surinko kolekciją, susidedančią iš daugiau nei 300 paveikslų, piešinių, fotografijų, afišų, iliustracijų, skulptūrų bei kitų vertybių, liudijančių unikalią Europos kultūros paveldo vystymosi istoriją“, – teigia Europos kultūros paveldo platformos „Europeana“ generalinė direktorė Jill Cousins. – „Prie iniciatyvos #Europeana280 dabar gali prisidėti kiekvienas: per socialinius tinklus, aplikacijas išmaniesiems įrenginiams ar dalyvaudami įvairiuose renginiuose, nuo šių metų balandžio iki lapkričio vyksiančiuose visose Europos valstybėse.“
Daugiau nei 100 kūrinių iš visų 29 valstybių apimanti virtuali paroda „Europos veidai“ (Faces of Europe), atskleisdama menininkų vaidmenį visuomenėje ir pristatydama jų darbus, lankytojams pristato Europos istorijos raidą.
Kiti būdai susipažinti su kolekcija „Europeana 280“:
- Kolekcijų erdvė „Europeanos“ portale;
- Programėlės „DailyArt“ ir „ArtStack“ išmaniesiems įrenginiams;
- Naujoji „Europeanos“ spalvinimo programėlė „CREATE“;
- Naudojant #Europeana280 socialiniuose tinkluose „Twitter“, „Facebook“, „Pinterest“.
Atrasti kolekciją „Europeana 280“ bus galima ne tik internete, bet ir dalyvaujant įvairiuose renginiuose visoje Europoje.
#BigArtRide virtualios realybės renginiai vyks Amsterdame, Paryžiuje, Briuselyje, Romoje, Londone, Berlyne, Prahoje, Vroclave ir Bratislavoje – pažymint Nyderlandų pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Renginių metu du dalyviai skirtinguose Europos miestuose (vienas – visada Amsterdame, kitas – kuriame nors kitame iš minėtųjų miestų) užsidės virtualios realybės akinius, sės ant dviračių ir lenktyniaus virtualiame mieste, kurį pakeliui užpildys meno kūriniais iš „Europeana 280“ kolekcijos. Šios virtualios lenktynės bus rodomos dideliuose ekranuose abiejų miestų aikštėse, todėl susirinkę žiūrovai galės stebėti lenktynes bei palaikyti dalyvius.
Likusiose Europos valstybėse, taip pat ir Lietuvoje, lankytojai bus kviečiami išbandyti skaitmeninę instaliaciją „Jumping Jacks“. Instaliacijoje dailės kūriniai bus apjungiami su interaktyvia technologija bei judančiais žmonių kūnais – renginio dalyvių atvaizdai vaizdo projekcijose transformuosis juos papildant „Europeana 280“ iniciatyvai atrinktų dailės vertybių fragmentais, taip sukuriant naujus unikalius ir judančius meno kūrinius.
- Susipažinkite su „Europeana 280“ iniciatyvai atrinktais kūriniais iš Lietuvos.
„Europeana Pro“ tinklaraštyje galite sužinoti daugiau apie tai, kaip Lietuvoje ir kitose šalyse buvo atrinkti kūriniai projektui „Europeana 280“.
„Europeana 280“ yra remiama Europos Komisijos, kaip visos „Europeanos“ platformos plėtros dalis. Be to, su šia iniciatyva simboliškai startuoja nauja „Europeanos“ Meno istorijos kolekcijų erdvė, kurioje galima rasti menininkus ir dailės kūrinius iš visos Europos: nuo Altamiros urvo paleolito piešinių iki siurrealizmo, nuo Antikinės Romos skulptūrų iki šiuolaikinio dizaino pavyzdžių.
- Atraskite visą „Europeana 280“ kolekciją, kurioje daugiau nei 300 meno kūrinių;
- Naršykite virtualioje parodoje „Europos veidai“ (Faces of Europe);
- Sužinokite daugiau apie virtualias dviračių lenktynes #BigArtRide;
- Sužinokite daugiau apie skaitmeninę instaliaciją Jumping Jacks;
- Sekite „Europeana 280“ projekto naujienas „Europeanos“ tinklaraštyje ir socialiniuose tinkluose „Twitter“, „Facebook“, „Pinterest“, naudodami #Europeana280
Plačiau apie „Europeaną“:
„Europeana“ yra Europos skaitmeninė platforma, kurioje kaupiamos ir viešinamos dešimtys milijonų suskaitmenintų kultūros paveldo vertybių iš bibliotekų, archyvų, muziejų ir įvairių garso bei vaizdo kolekcijų visoje Europoje. Ši platforma suteikia prieigą prie daugiau nei 50 milijonų skaitmeninių objektų iš daugiau nei 3 500 kultūros paveldo institucijų 35 šalyse. Šiai kolekcijai būdinga itin didelė temų, kalbų bei turinio įvairovė: nuo knygų ir paveikslų iki televizijos transliacijų ar 3D objektų. „Europeana“ skatina ir remia kūrybinį šių turtingų paveldo kolekcijų panaudojimą edukacijos, mokslinių tyrimų, turizmo srityse bei kūrybinių industrijų veikloje.
Papildomą informaciją apie iniciatyvą „Europeana 280“ teikia:
Donatas Snarskis: donatas.s@limis.lt
Eleanor Kenny: eleanor.kenny@europeana.eu
Imogen Greenhalgh: imogen.greenhalgh@europeana.eu