Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė

 2024 m. balandžio 5 – rugsėjo 8 d.

Vytauto Kasiulio muziejų pasiekė Kumu muziejuje Taline eksponuota paroda, skirta trijų Baltijos šalių dailininkių – Malle Leis (1940–2017), Maijos Tabakos (1939) ir Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) sovietinės eros pabaigos – 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečio – kūrybai. Pavadinimas „Neįrėmintos“ nurodo ne tik ribas, pralaužtas visų trijų menininkių kūrinių, bet ir naujus interpretavimo horizontus, kuriuos kiekvienos darbai sukuria kitų dviejų suvokimui. Visos trys menininkės yra sukūrusios darbų, kuriuose jų herojė išžengia iš paveikslo erdvės ir atsuka žiūrovui nugarą, atverdama išėjimo arba skverbimosi į naują teritoriją vizualines metaforas. Kituose paveiksluose menininkės žaidžia su daugybiniais rėmais, išjudinančiais stabilios ir vieningos realybės pojūtį.

 

Leis, Tabaka ir Rožanskaitė – visos buvo išskirtinės menininkės sovietų okupuotose Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje. Išsilavinimas, kurį jos gavo dailės institutuose Taline, Rygoje bei Vilniuje 6-ame ir 7-ame dešimtmečiais, ideologiniais bei estetiniais principais buvo panašus, bet jos labai greitai iš tų principų išsiveržė: nebūtinai tiesiogiai priešinosi tuometinei šių mokyklų meno vagai, bet nardė po tuos vandenis taip, kad išklibintų tarsi savaime suprantamus motyvus bei gestus, o prasmes panardintų neaiškumo pursluose.

 

„Tikimės, kad lankytojams bus įdomu pasižvalgyti po XX a. antros pusės moterų menininkių kūrybinį palikimą, kuris liudija oficialiam kanonui oponavusią ir kartu laiką atspindinčią estės Leis, latvės Tabakos ir lietuvės Rožanskaitės poziciją. Vyresnės kartos žiūrovams autorės geriau pažįstamos iš sovietmečiu organizuotų tapybos trienalių ir kitų bendrų parodų, kuriose susitikdavo jų kūriniai. Asmeninių moterų parodų tuo metu buvo rengiama nedaug. Pastaruoju metu stebime išaugusį susidomėjimą ryškia moterų kūryba, neturėjusia savalaikio rezonanso“, – sako Vytauto Kasiulio dailės muziejaus direktorė Ilona Mažeikienė. Nors menininkių trejeto kūriniai mezga produktyvų dialogą ar veikiau polilogą, jie toli gražu nėra panašūs. Parodos struktūra taki – kai kuriose dalyse visos trys menininkės atstovaujamos veik vienodai, kitas apibrėžia vienos iš šių menininkių kūriniai, papildant komentaru arba kitos darbų intervencija, kai kurie priešpriešinimai pagrįsti prasmingais panašumais, o kiti – intriguojančiais skirtumais.

 

Paroda parengta pagal Kumu meno muziejaus vykdomą Baltijos regiono meno istorijos tyrimų ir parodų programą, kuria siekiama išsiveržti iš nacionalinių struktūrų ir atrasti Estijos, Latvijos ir Lietuvos meno istorijos ryšius. Ji tęsia ir Kumu iniciatyvą atkreipti dėmesį į moterų menininkių vaidmenį įvairiais istoriniais laikotarpiais.

 

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidarytą parodą papildys lydinčių paskaitų ir kūrybinių dirbtuvių programa.

 

 

Kuratorės: Anu Allas, Laima Kreivytė

Parodos dizaineriai: Anna Škodenko, Povilas Vincentas Jankūnas

Grafinis dizainas: Tuuli Aule, Povilas Vincentas Jankūnas

Koordinatorės: Anastassia Langinen, Birutė Pankūnaitė

Kūriniai iš šių muziejų kolekcijų:

Estijos meno muziejaus, Tartu meno muziejaus, Estijos istorijos muziejaus, Tartu universiteto

meno muziejaus, Narvos muziejaus, Viinistu meno muziejaus, Latvijos nacionalinio meno

muziejaus, Latvijos dailininkų sąjungos, „Zuzeum“ meno centro, Latvijos meno akademijos,

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, MO muziejaus, Meno pažinimo centro TARTLE,

privačių kolekcijų.

 

Daugiau apie parodą

Parodos atidarymo akimirkos

Edukacinė programa

Ekskursijos

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Edukacija

Edukacinės programos parodoje „Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“

Galerija

Neįrėmintos. Parodos atidarymo akimirkos. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Renginiai

Parodą „Neįrėmintos: Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ lydintys pavasario renginiai 

Parodos atidarymas

LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejus kviečia pažinti Baltijos šalių dailininkes, peržengusias sovietmečio ideologinius principus