Naujas unikalus eksponatas LDM Laikrodžių muziejuje

Laikrodininkas Vytautas Brazauskas. Nuotr. Astos Dykovienės

Nuo 2017 m. gegužės 18 d. Laikrodžių muziejaus (Lietuvos dailės muziejaus padalinys) ekspoziciją papildė naujas unikalus Vytauto Brazausko kūrinys – medinis mechaninis švytuoklinis laikrodis, kurio visos detalės buvo gaminamos rankomis.

Vytautas Brazauskas gimė 1982 m. balandžio 26 d. Šilalėje. Baigė Pajūrio žemės ūkio mokyklą ir įgijo namų ūkio meistro specialybę. Išvykęs į Didžiąją Britaniją laisvu nuo darbo laiku ėmė domėtis dirbiniais iš medžio. Susidomėjimas neblėso, priešingai – vis stiprėjo, tad mokydamasis iš savų klaidų ir kitų prieinamų šaltinių ėmė gaminti vis sudėtingesnius ir savitą stilių įgaunančius dirbinius iš medžio (nuo dubenėlių bei pipirų malūnėlių iki išskirtinio dizaino supamųjų krėslų bei lovų). V. Brazausko dirbiniai puikiai atspindi asmenines savybes – didelį užsispyrimą, kruopštumą ir perfekcionizmą. Būtent nuolatinių iššūkių sau paieška ir pastūmėjo išbandyti jėgas gaminant tokį sudėtingą kūrinį kaip laikrodis.

2015 m. grįžus į Lietuvą ir kilus norui sudalyvauti tarptautinėje baldų parodoje, meistras ėmė ieškoti, koks dirbinys išsiskirtų iš kitų ir ko, galbūt, niekas Lietuvoje iki šiol nebūtų pagaminęs. Tuomet ir buvo prisimintas prieš aštuonerius metus žurnale „Finewoodworking“ skaitytas straipsnis apie laikrodžius iš medžio.

Švytuoklinio laikrodžio mediniu mechanizmu gamyba – tikras iššūkis kiekvienam medžio meistrui. Dažniausiai tokie laikrodžiai gaminami pasitelkiant kompiuterinę techniką (pavyzdžiui, cnc frezerius ar vandens lazerius), reikiamas detales automatiškai išpjaunant iš faneruotos plokštės. Dirbant su medžiu kyla įvairiausių sunkumų: galimos medienos deformacijos, kyla detalių tvirtumo, apdirbimo, tinkamos žaliavos gavimo, gebėjimo „skaityti“ medžio rieves klausimų, todėl darbas su plokšte – lengvesnis ir greitesnis. Teigiama, jog visas detales, pasitelkiant kompiuterinę techniką, galima išpjauti per dvi tris dienas.

Tačiau V. Brazausko pagamintas medinis laikrodis išskirtinis – kiekviena detalė pagaminta rankomis. Švytuoklinio laikrodžio medinis mechanizmas kurtas pagal Brajaną Lo (Brian Law) – laikrodžio gamyba užtruko 6–7 savaites. Darbas pareikalavo užsispyrimo – laikrodžio detalėse negali būti klaidų ar netikslumų, tad kūrybos procese kai kurias detales teko daryti iš naujo. Dar 6–7 savaites truko laikrodžio kalibravimo procesas. Pažymėtina, jog laikrodis itin unikalus, mat gaminant jį naudotos įvairiausios medienos rūšys: Amerikos juodasis riešutmedis, paprastasis klevas, platanalapis klevas, kriaušė, obelis, ritininė tiama (angl. sapele-mahogany), uosio mediena.

 Šis unikalus laikrodis rado vietą Laikrodžių muziejuje ir tuo džiaugdamasis autoriaus sakė: „Jei jis kabės mano namuose, kokia iš to nauda? O čia jį galės matyti muziejaus lankytojai. Ir man pačiam didelis džiaugsmas, sukūrus tokį daiktą, kuris galbūt nustebins žmones.“

Liepų g. 12, LT-92114 Klaipėda
+370 46 410 413, +370 46 410 414
+370 46 410 417
laikrodziu.muziejus@lndm.lt
www.muziejai.lt/klm/index.htm