Muziejų dienos proga – apie ypatingą kūrinį

Dalyvaujame projekte „Lietuvos muziejų fenomenai“

Eksponato fragmentas. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Lietuvos muziejų asociacija kartu su Tarptautinės muziejų tarybos Lietuvos skyriumi jau antrus metus sukvietė muziejus dalyvauti bendrame projekte „Lietuvos muziejų fenomenai“ bei vaizdo siužetais papasakoti apie pačius išskirtiniausius ir įdomiausius objektus, atliepiančius šių metų temą „Eksponatas – nešantis laimę ir viltį“.

 

Eksponatas „Šiauriniai Nimrudo rūmai, G salė, bareljefas nr. 22“, sukurtas Michaelio Rakowitzo, irakiečių kilmės JAV menininko, gyvenančio ir kuriančio Čikagoje,  šiandien jau yra Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus nuosavybė.

 

Kūrinys yra projekto „Nematomo priešo būti neturėtų“ („The Invisible Enemy Should Not Exist“) dalis, kurio tikslas – atkurti 8000 artefaktų, dingusių iš Nacionalinio Irako muziejaus Bagdade per 2003 m. JAV invazijos į Iraką sukeltą suirutę. Menininkas, įgyvendindamas šį projektą, ėmėsi atkurti ir 2015 m. ISIS grupuotės brutaliai sunaikintus artefaktus. Šiems objektams prikelti Rakowitzas naudoja ne jiems būdingas medžiagas smiltainį ir bronzą, o skardines, spalvotas pakuotes ir kitus smulkius daiktus, įvežamus (neretai rizikuojant) iš Artimųjų Rytų. Taip kasdieniai daiktai, buvusios saldainių, konservuoto maisto ar muilo pakuotės, yra pripildomi kolektyvinių Irako diasporos istorijų.

 

2018 m. menininko sukurta instaliacija „Salė G, Nimrudo šiaurės vakarų rūmai“ („Room G, Northwest Palace of Nimrud“) yra bareljefų, dengusių monumentalias rūmų sienas senajame Nimrude (dabartinio Irako teritorija), serija. Šios puošnios skulptūros atlaikė tiek Babilono invaziją 612 m. pr. Kr., tiek Britų muziejaus viliones po 2500 metų. Bet jos nepajėgė atsilaikyti prieš ISIS atsigabentus buldozerius ir sprogmenis 2015 m. Pagaminti papier-mâché technika, kaip žaliavą naudojant Artimųjų Rytų maisto produktų pakuotes ir arabiškus laikraščius, šie bareljefai ir kiti istoriniai objektai menininko sugrąžinti į gyvenimą, Radvilų rūmų erdvėje įrengus instaliaciją. Ji ne tik suteikia išskirtinę galimybę susipažinti su prarastais artefaktais, bet ir pasakoja sudėtingą Irako ir kartu viso pasaulio kultūrinio paveldo praradimo istoriją.

 

 

Visus projekto pasakojimus rasite:

https://www.youtube.com/channel/UCcGg8-W985lWM3TF2wX6TWA/featured