Lygtis su nežinomaisiais. Lietuvos dailininkai Vokietijoje nuo 1945

Nuo 2022 m. lapkričio 10 d.

Vytautas Kazimieras Jonynas. Freiburgas. 1947. Popierius, anglis, akvarelė. LNDM

Vytauto Kasiulio dailės muziejuje veikia paroda-ekspozicija, skirta Lietuvos menininkams Vokietijoje. Tai pirmasis ciklo, skirto meno migracijos tyrimams, renginys, kurį pratęs su kitomis šalimis savo ateitį susiejusių lietuvių autorių kūryba.

 

Iki 2023 m. balandžio 30 d. paroda apėmė du muziejaus aukštus, ją sudarė dvi kontrastingos dalys. Pirmojoje eksponuojama dailininkų kūryba siejasi su Vokietija kaip pirmąja prieglobsčio teritorija, į kurią lietuviai atvyko kaip karo pabėgėliai, vengdami sovietinių represijų. Čia buvo ir pirmoji dailininkų odisėjos stotelė, palanki skleistis daugelio tiek žinomų, tiek pradedančiųjų dailininkų kūrybiškumui. Kiek vėliau dauguma jų traukė toliau į JAV, Kanadą, Australiją, Prancūziją ar kitas šalis. Ši parodos dalis pasakoja apie pokario menininkų pastangas kurti ir kurtis naujoje vietoje. 

 

Antroji parodos dalis kalbėjo apie laisvus kūrėjus laisvajame pasaulyje, už geležinės uždangos, ir laiką, kai jos neliko. Ši parodos dalis veikė iki šių metų pavasario.

 

Savo visuma tai paroda-lygtis, jungianti dvi išraiškas, susietas lygybės ženklu ir turinčias žinomus duomenis bei nežinomas reikšmes: tai dvi skirtingos dalys, dvi diasporos dailės pusės, du dailės raidos laikotarpiai (1945–1950 m. ir 1951–2022 m.), netrafaretiškai įrašomi į lietuvių istorinės atminties lauką. Pasak kuratorės Rasos Žukienės, šios lygties sprendinys – parodoje rodomi kūrybiniai rezultatai. Tai pasakojimas ne tik apie pabėgėlių vargus ir praradimus, Freiburge įgyvendintą dailės mokyklos atkūrimo idėją, Vokietijoje išleistas ten kūrusių dailininkų iliustruotas lietuviškas knygas bei grafikos, tapybos kūrinius, suvenyrus. Visa tai dar galima pamatyti muziejaus apatiniame aukšte.

 

 

Parodoje vyksta ekskursijos.

 

Parodą lydi edukaciniai užsiėmimai skirtingo amžiaus grupėms: „Iš paukščio skrydžio“ (1-8 kl.), „Nupiešti jausmą“ (1-8 kl.), „Tapymas tušu“ (5-8 kl.) ir „Migruojančios tapatybės“ (9-12 kl.).

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt