Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos įsteigtomis premijomis įvertinti LNDM darbuotojai  

Renginio akimirka. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija tradiciškai metų pabaigoje skiria premijas už muziejininkystės ir muziejų vertybių restauravimo darbus. Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad šįmet jas pelnė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (LNDM) darbuotojai – LNDM Prano Gudyno restauravimo centro aukščiausios kvalifikacinės kategorijos meno kūrinių ant popieriaus restauratorius Paulius Zovė ir LNDM Nacionalinės dailės galerijos Informacijos skyriaus vedėja dr. Ieva Mazūraitė-Novickienė.  

 

P. Zovei Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos premija suteikta už grafikos ir kitų popieriaus kūrinių restauravimo darbus, restauravimo specialistų ir muziejininkų kvalifikacijos ugdymą ir ypač reikšmingą indėlį į Ukrainos meno vertybių aktualinimą. P. Zovė – vienas iš šešių tokios specializacijos restauratorių visoje Lietuvoje. Pastaraisiais metais restauratorius atliko ypač sudėtingus, išskirtinių gebėjimų ir nepaprastos meninės nuovokos reikalaujančius unikalių eksponatų restauravimo projektus: vieni sudėtingiausių darbų – Mstislavo Dobužinskio (1875–1957) scenovaizdžių eskizų, įtrauktų į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, restauravimas (LTMKM); Dionizo Barausko spektaklių „Neišmanėlis Ansas“ (1965) ir „Žvaigždutė ir plėšikas“ (1962; abu Kauno valstybinis lėlių teatras) marionečių restauravimas ir prarastų dalių iš papjė mašė rekonstrukcija (LTMKM) ir kt. 

 

P. Zovė šių metų pavasarį vadovavo Lvivo (Ukraina) Andrejaus Šeptickio nacionalinio muziejaus restauratorės Olhos Chuchveros dviejų savaičių individualiai stažuotei, o rudenį kaip prelegentas dalyvavo Molėtų krašto muziejaus surengtame dviejų dienų seminare Aukštaitijos muziejininkams, kuriame dalijosi muziejinių eksponatų prevencinio konservavimo teorinėmis žiniomis ir praktine patirtimi. Vienas didžiausių P. Zovės nuopelnų – Ukrainos meno vertybių gelbėjimas. 2023 m. lapkritį jis buvo nuvykęs į Lvivo B. Voznyckio nacionalinę meno galeriją ir įvertino iš Zaporižios srities dailės muziejaus evakuotų Marijos Prymačenko (1909–1997) 100 kūrinių būklę, parengė kolekciją pergabenti į Lietuvą. 2024 m., per kitą komandiruotę į Lvivą, P. Zovė supakavo M. Prymačenko kūrinius, lydėjo juos visos kelionės metu, iki jie saugiai buvo priimti Prano Gudyno restauravimo centre. 

 

Dr. I. Mazūraitė-Novickienė LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje įgyvendina reikšmingiausius, vadybiniu požiūriu sudėtingiausius tarptautinius projektus. Ji – viena labiausiai patyrusių tarptautinių muziejinių parodų vadybininkių ne tik LNDM, bet ir visoje Lietuvoje. Pastaraisiais metais I. Mazūraitė-Novickienė organizavo tris išskirtinius projektus: 2023 m. parodą „Vilnius, Wilno, Vilne 1918–1948. Vienas miestas – daug pasakojimų“, eksponuotą Nacionaliniame muziejuje Krokuvoje ir LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje, 2022 m. parodą „Neramūs kūnai. Rytų Vokietijos fotografija 1980–1989“ LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje, 2021 m. tarptautinę parodą „Fotoblokas. Centrinė Europa fotoknygose“, eksponuotą Tarptautiniame kultūros centre Krokuvoje ir LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje. Šiuo metu dr. I. Mazūraitė-Novickienė rengia 2025 m.  LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje atsidarysiančią tarptautinę parodą „Sidabro merginos. Retušuota Baltijos šalių fotografijos istorija“ ir koordinuoja jos katalogo leidybą. Dr. I. Mazūraitės-Novickienės kuruojamos parodos išsiskiria diskursų, skatinančių kritinį mąstymą ir formuojančių brandžią istorinę visuomenės savimonę, aktualumu. Visų šių projektų pagrindas – platų tinklą aprėpiantis tarpinstitucinis bendradarbiavimas, ypač tarp Rytų ir Vidurio Europos šalių.  

 

Dr. I. Mazūraitei-Novickienei premija skirta už muziejininkystės darbus kaip geriausią pasaulinę muziejų vadybos patirtį Lietuvoje taikančiai muziejininkei, per pastaruosius metus įgyvendinusiai itin reikšmingus kompleksinius tarptautinius projektus, apimančius tyrimų, kuratorystės, logistikos, instaliavimo, leidybos, edukacinės veiklos, informacijos sklaidos ir kitus procesus.  

 

Premija siekiama įvertinti muziejininkų ir restauratorių nuopelnus Lietuvos kultūrai, paskatinti juos dar aktyvesnei kūrybinei veiklai. Įvertinimas skiriamas už reikšmingiausius pastarųjų 3 metų darbus. 

 

Sveikiname kolegas!