Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kviečia paminėti Tarptautinę asmenų su negalia dieną unikalioje „Savo muziejaus savaitėje“
2024 m. gruodžio 3–7 d.
Gruodžio 3–7 dienomis pirmą kartą LNDM padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje vyks edukacinių renginių programa „Savo muziejaus savaitė“, skirta įvairaus amžiaus žmonėms su negalia. Tris miestus apjungianti unikali, įvairovei atvira programa organizuojama pažymint du svarbius įvykius: gruodžio 3-iąją minimą Tarptautinę asmenų su negalia dieną ir trejus LNDM edukacinės programos „Savas muziejus“ gyvavimo metus. Dalyvavimas „Savo muziejaus savaitės“ užsiėmimuose yra nemokamas, tačiau būtina iš anksto užsiregistruoti programoje nurodytais kontaktais.
„Lietuvos nacionalinis dailės muziejus siekia tapti savas ir reikalingas kiekvienam žmogui. Tikime, kad menas yra didžiulį edukacinį potencialą turinti vertybė, teikianti pažinimo džiaugsmą ir gyvenimo prasmės suvokimą. Todėl ir kaip lankomiausio nacionalinio dailės muziejaus vadovas, ir kaip žmogus džiaugiuosi matydamas programos „Savas muziejus“ bei kitų muziejaus įgyvendinamų socialinių iniciatyvų poveikį bei rezultatus. Muziejaus siūlomas prasmingo laisvalaikio, emocinės savijautos gerinimo galimybes bei įkvėpimą kūrybiškiems ateities sprendimams atranda ir gali pasinaudoti žmonės su negaliomis, o muziejus gali vis geriau atliepti ir individualius jų poreikius. Už tai esu dėkingas įsitraukusiai muziejaus edukatorių ir kitų specialistų komandai“, – sako LNDM generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas.
Programos „Savas muziejus“ misija – išplėsti muziejaus teikiamų paslaugų įvairovę ir prieinamumą žmonėms, turintiems negalią ar patiriantiems atskirtį. Apie jos gimimą pasakoja LNDM generalinio direktoriaus pavaduotoja parodoms ir edukacijai Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė: „2022 m. įvykusiame LNDM edukatorių susitikime ėmėme svarstyti, kiek praktikoje yra sukaupta patirties, dirbant su negalią ar kitų individualių poreikių turinčiomis lankytojų grupėmis, dažniausiai atlydimomis socialinių darbuotojų. Pasirodė, jog patirties būta daug (nuo 2018 iki 2022 m. skaičiavome per šimtą jautrioms visuomenės grupėms dedikuotų iniciatyvų!). Tik visos jos buvo trumpalaikės, joms trūko tęstinumo.“
Apjungus turimą patirtį ir norą sukurti naujos kokybės edukacinę programą, atsirado „Savas muziejus“. „Man iki šiol daro įspūdį, kaip „Savas muziejus“, gimęs edukatorių iniciatyva, su svariu socialinių partnerių ir menininkų pastiprinimu, vedamas jų tarpusavio bendrakūros, tapo žmonių gyvenimus keičiančia veikla“, – džiaugiasi J. Marcišauskytė-Jurašienė, kviesdama išbandyti užsiėmimus „Savo muziejaus savaitės“ metu.
Programa „Savas muziejus“ sukurta gavus Lietuvos kultūros tarybos finansavimą. Nuo kitų metų ji bus tęsiama LNDM lėšomis.
Daugiau kaip 30 užsiėmimų trijuose Lietuvos miestuose
„Savo muziejaus savaitės“ metu vyks per 30 užsiėmimų. Visos edukacinės veiklos bus pritaikytos fizinę, psichinę, intelekto negalią ar kitų individualių poreikių turintiems įvairaus amžiaus žmonėms ir jų grupėms: vaikams, paaugliams, šeimoms, auginančioms individualių poreikių turinčius vaikus, senjorams.
Lankytojai kviečiami į kūrybinius užsiėmimus, šokio terapijos dirbtuves, susitikimus muziejų ir galerijų parodose, ekskursijas. Užsiėmimai darbo dienomis ir savaitgalį vyks Nacionalinėje dailės galerijoje, Radvilų rūmų dailės muziejuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Vilniaus paveikslų galerijoje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Laikrodžių muziejuje, Prano Domšaičio galerijoje, Palangos gintaro muziejuje.
Dalyvavimas visuose edukaciniuose užsiėmimuose yra nemokamas, tačiau būtina iš anksto registruotis programoje nurodytais kontaktais.
„Kviečiame kūrybinei bendrystei – muziejaus bendruomenės sukurtoje saugioje aplinkoje patirti meno pažinimo džiaugsmą. Su įvairių sričių specialistais – menininkais, sveikatos, psichologijos ir meno terapijos ekspertais – siekiame jautriau pažvelgti į įvairius lankytojų poreikius bei siūlome išbandyti edukacines veiklas, kuriose kūrybinių patirčių mainai vyks kiekvienam prieinama forma“, – teigia programos „Savas muziejus“ vadovė, LNDM Radvilų rūmų dailės muziejaus edukacinių programų kuratorė Daiva Banikonienė.
„Savas muziejus“ – tai jungiančios patirtys ir bendra kelionė draugiško įvairovei muziejaus link
Lietuvos kultūros tarybos finansuojamos programos „Savas muziejus“ trejų metų patirtis ir pasiekimai edukacijos, sveikatos specialistams pristatyta lapkričio 21 dieną LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje vykusiame renginyje. Jo dalyviai taip pat turėjo galimybę išbandyti edukacines veiklas, konsultuotis su LNDM edukatoriais, programoje dalyvavusiais menininkais, sveikatos specialistais ir partnerių atstovais.
„Mums buvo labai svarbu, kad Palangos gintaro muziejaus edukatorės pakvietė atsivesti į muziejų ir žmones su sunkesne negalios eiga, kad galėtų susipažinti su jų galimybėmis ir tinkamai organizuoti užsiėmimus. Asmenys su negalia, dalyvaudami edukaciniuose užsiėmimuose muziejuje, ar sulaukdami svečių iš muziejaus savo užimtumo kambaryje, jaučia dėmesį ir mažesnę atskirtį nuo aplinkos, dažnai nepalankiai žiūrinčios į jų kitoniškumą, didėja jų savivertė, noras dalyvauti grupiniuose užsiėmimuose, suprasti vieniems kitus ir padėti. Kvietimai apsilankyti ir dalyvauti įvairiuose kultūriniuose renginiuose paneigia išankstinę nuostatą, kad asmenys su negalia niekam nereikalingi, kad muziejai jiems neprieinami ir neįdomūs“, – patirtimi dalijasi Palangos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos pirmininkė Anė Petrikienė.
Programos pavadinimas „Savas muziejus“ perteikė siekį muziejų padaryti savą, artimą, draugišką dėl čia sukuriamos saugios ir pritaikytos aplinkos, patrauklių ir individualius poreikius atliepiančių edukacinių paslaugų. Dalyvių ir partnerių apklausos atskleidžia, kad Lietuvos nacionalinis dailės muziejus savo tikslą pasiekė.
„Edukacinių veiklų dalyvių ir partnerių grįžtamasis ryšys atskleidžia, kad žmonės po edukacinių susitikimų pasijunta geriau, stiprėja socialiniai tarpusavio saitai, pasitikėjimas savimi, savęs įgalinimo jausmas. Socialiniai darbuotojai jaučiasi gavę įkvėpimo savo darbui, o su netipine auditorija susidūrę menininkai atranda naujų požiūrio kampų savo kūrybai. „Savas muziejus“ liudija žmonių įvairovės ir bendradarbiavimo grožį – kiek daug priklauso nuo nuoširdžios intencijos ir noro pažinti kitą, gal ir kitokį, tačiau taip pat savą. Be galo džiugu, jog šie visoms pusėms jautrūs ir reikšmingi atradimai vyksta muziejaus erdvėse, nes tokia ir yra muziejaus misija – per meną kurti teigiamą pokytį žmonių gyvenime“, – teigia J. Marcišauskytė-Jurašienė.
„Menininkas – raktas žmonėms kalbėtis apie sudėtingas temas“, – dalijasi viena programoje dalyvavusių menininkių, organizacijos „Draugiški autizmui“ narė Tatjana Pleskevičienė (Sofi Grikė). Savo vedamų veiklų metu menininkė pasakoja apie neoįvairovę, kaip menininkai ir menininkės gali padėti ieškant kūrybiškų būdų neoįvairovę suprasti ir priimti kaip natūralią gyvenimo dalį.
Edukatorė: „Savas muziejus“ subūrė edukatorių bendruomenę
Naujos programos kūrimas ir tobulinimas, drauge įveikti iššūkiai LNDM edukatorėms ir edukatoriams ne tik suteikė unikalių kompetencijų, bet ir „suklijavo“ trijuose Lietuvos miestuose veikiančią edukatorių bendruomenę.
„Projektas „Savas muziejus“ subūrė edukatorių bendruomenę: kartu dalyvavome mokymuose, bendradarbiavome dalindamiesi gerąja patirtimi ir edukacinių veiklų idėjomis. Tai sustiprino LNDM edukatorių ekspertiškumą dirbant su įvairiomis muziejų auditorijomis“, – pasakoja programos „Savas muziejus“ mokymų vadovė, LNDM Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vyriausioji edukatorė ir edukacinių projektų vadovė Rima Povilionytė.
Anot vienos iš projekto partnerių, viešosios įstaigos „Psichikos sveikatos iniciatyva“ psichiatrės Nijolės Goštautaitės-Midttun, „Savas muziejus“ LNDM edukatorius padarė pasaulinės muziejų edukatorių bendruomenės dalimi – prieinamumo tema visuose muziejuose yra viena karščiausių aktualijų. Pasak specialistės, tai žymi svarbų Vakarų visuomenės savimonės virsmą, kai prieinamumo didinimas pradedamas suvokti kaip svarbi muziejaus misijos visuomenei dalis.
LNDM programą „Savas muziejus“ kūrė ir tobulino nuo 2022 m. Per šį laikotarpį buvo parengtos, išbandytos ir ištobulintos edukacinės metodikos, priemonės, gilinamos žinios ir formuojamos naujos LNDM edukatorių kompetencijos. Kasmet augo programoje dalyvaujančių menininkų ir organizacijų, vienijančių individualių poreikių dėl negalios ar raidos sutrikimų turinčius vaikus ir suaugusiuosius, skaičius. Programos „Savas muziejus“ veiklose jau dalyvavo ir jos naudas patyrė daugiau nei 1500 vaikų bei jaunuolių ir per 2 tūkst. suaugusiųjų. Per trejus metus į programos „Savas muziejus“ veiklas įsitraukė daugiau kaip 40 menininkų ir per 30 socialinių bei negalios organizacijų, tapusių programos partnerėmis. LNDM tapo naujų kompetencijų centru ir savas tūkstančiams žmonių su negalia.