Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus 2023 m. leidiniuose: parodose nematomi kontekstai, naujai atrandama istorija ir dinamiška muziejaus kasdienybė  

2023 m. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus išleido devynis albumus, katalogus ir kitus leidinius.  LNDM knygos – tai daugiau nei parodų katalogai, demonstruojantys gausias muziejaus kolekcijas. LNDM leidinių puslapiuose skaitytojai atras dar nematytus eksponatus ir jų istorijas bei muziejaus darbo kasdienybę.  

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Leidiniai, atveriantys naujus parodų kontekstus 

 

Tojanos Račiūnaitės ir Joanos Vitkutės sudarytas leidinys „Gyvastingieji senojo pasaulio profiliai“ reprezentuoja ir kviečia atrasti atnaujintą LNDM XVI–XIX a. Vakarų Europos tapybos rinkinio nuolatinę ekspoziciją Radvilų rūmų dailės muziejuje, kurioje daugiau nei devyniasdešimt kūrinių. Pasak prof. Dr. Irenos Vaišvilaitės, leidinio išskirtinumas slypi itin išsamiuose komentaruose: „Aptariamas ir paaiškinamas kiekvienas paveikslas, be to, pateikiama paties rinkinio istorija, nurodoma, kaip eksponatai pateko į muziejų. Net nuolatiniai muziejaus žiūrovai, sklaidydami šį palydovą, sužinos daug ką nauja apie seniai pažįstamus darbus, o ekspozicijos tvarka paskatins pamatyti juos naujuose, kartais netikėtuose kontekstuose“.  

 

Iki vasario 29 d. LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje taip pat eksponuojama menininkų poros Igorio ir Svetlanos Kopystianskių kūrybos paroda. Kūrėjai 8–9 dešimtmečiais aktyviai dalyvavo neoficialaus meno lauko, besipriešinusio sovietinės sistemos reguliavimui, gyvenime, vėliau Kopystianskiai emigravo į Vakarus, kur 10 dešimtmetyje pradėjo kartu kurti videomeno kūrinius. Pačių menininkų sudarytame leidinyje Igor & Svetlana Kopystiansky atskleidžiamos poros kūrybinės strategijos, taikytos skirtingais gyvenimo periodais. Kataloge pateikiami jų kurti filmai, tekstiniai paveikslai, instaliacijos, tapyba, transformuojami kūriniai, išsami bibliografija ir kūrybinės biografijos. Tai puiki proga atrasti arba iš naujo pažvelgti į vienos ryškiausių XX a. pabaigos nonkonformistinio meno atstovų poros kūrybą. 

 

Virginijos Januškevičiūtės ir Gintaro Didžiapetrio sudarytas Algirdo Šeškaus tapybos darbų parodą lydintis katalogas „Nendrės skaitymas“ yra savarankiškas ekspoziciją papildantis elementas, kadangi jame galima pamatyti ir kūrinių, kurie nėra eksponuojami. Šis katalogas – išsamiausias pastarųjų metų Šeškaus tapybos pristatymas, leidžiantis pasinerti į atpažįstamą, tačiau mįslingą ir perkeistą menininko vaizduojamą realybę. Paroda „Nendrės skaitymas“ LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje atvira iki kovo 3 d.  

 

 

LNDM knygose – sugrįžtanti istorija  

 

Marijos Puipaitės, Monikos Lipščic ir Vytauto Gečo sudarytas katalogas Nematomi. Istoriniai baldai iš šiuolaikinio dizaino perspektyvos“ sukuria galimybę skaitytojui pamatyti objektus iš LNDM ir kitų Lietuvos muziejų saugyklų, skirtus ne tik „paradinei reprezentacijai“. Istoriniai baldai – gerokai atitarnavę, dar nespėti restauruoti, bet jų istorija dėl to nė kiek ne mažiau vertinga. Leidinyje atskleidžiamos istorinių baldų sąsajos su šiuolaikiniu dizainu, per istorinius baldus kontempliuojama laiko tėkmė, žmogaus kūno balduose paliekami pėdsakai. 

 

Dvikalbis leidinys „Gintaras iš gelmių / Bernstein aus den Tiefen“, sudarytas Sigitos Bagužaitės-Talačkienės ir Reginos Makauskienės, pristato įvykusį tarpdisciplininį projektą, sujungusį istoriją, archeologiją ir šiuolaikinę meninę raišką, kurio rezultatai buvo eksponuojami to paties pavadinimo parodoje Palangos gintaro muziejuje. Jo pasakojimui sukonstruoti buvo pasitelkti du skirtingi tikslai: siekis atkreipti dėmesį į unikalų, daugelio pamirštą XIX a. gintaro paveldą iš Kuršių marių dugno ir skirti dėmesio šiuolaikiniams menininkams.  

  

Vilmos Gradinskaitės sudarytame trikalbiame kataloge „Litvakų dailininkai Paryžiuje / Les artistes litvaks à Paris / Litvak Artists in Paris– pristatoma daugiau nei 100 kūrinių, pateikiančių įspūdingą Paryžiaus įkvėptų litvakų meno panoramą, atskleidžiančių litvakų migracijos į Paryžių skirtingų etapų specifiką ir stilistiką nuo XIX a. pab. iki pat XX a. šešto dešimtmečio. Šis katalogas – tai bandymas sugrąžinti vieną svarbią – litvakų dailės – istorijos dalį į lietuviškąją savimonę. Gruodžio mėnesį Lietuvos muziejų forume „Muziejai: pokyčio jėga“ vykusiuose Lietuvos muziejų asociacijos apdovanojimuose leidinys „Litvakų dailininkai Paryžiuje / Les artistes litvaks à Paris / Litvak Artists in Paris“ pelnė Metų leidinio apdovanojimą.  

  

 

Muziejaus kronika, liudijanti nepaprastai dinamišką muziejaus gyvenimą  

Margaritos Matulytės sudarytame Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus metraščio 24 tome apžvelgiamos svarbiausios 2022 m. LNDM parodos, edukacinės veiklos, restauruotos ir įsigytos meno vertybės, atlikti tyrimai, sukurti virtualūs produktai ir interaktyvios naujovės. Ypatingas dėmesys skiriamas LNDM iniciatyvai gelbėti, tirti, restauruoti ir visuomenei pristatyti meno kūrinius iš Ukrainos muziejų.  

 

Šiame leidinio tome – 78 straipsniai, kurių autoriai – rinkinių saugotojai, parodų kuratoriai, dailės kritikai ir istorikai, restauratoriai, edukatoriai. Metraštį solidžiai papildo muziejaus darbuotojų publikacijų kituose leidiniuose sąvadas, kronika ir statistika, liudijantys didžiulį visų padalinių nuveiktą darbą ir nepaprastai dinamišką muziejaus gyvenimą, kuris ne visuomet būna matomas visuomenei. 

 

2024 m. pradžioje pasirodys du nauji leidiniai: „Vilniečių albumas. 20 esė ir 150 vaizdų Vilniui“, kurį sudarė Algė Andriulytė, Rasa Antanavičiūtė, Arūnas Gelūnas, Giedrė Mickūnaitė ir Prano Gudyno restauravimo centro parengtas „Coservatio Lituana“ pirmasis leidinio tomas „Pranciškus Smuglevičius. Kūrinių tyrimai ir restauravimas“.  

 

Leidinius galima įsigyti LNDM elektroninėje parduotuvėje bei vasario 22-25 d. LNDM stende Vilniaus knygų mugėje, kur muziejus pristatys naujausius leidinius.