Lietuvos dailės muziejaus rinkinius papildė Izraelio ambasadoriaus Amiro Maimono dovana – dailininko Cvi Šoro (Zvi Shor, 1898–1979) kūrinys

2019 m. liepos 18 d.

Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas ir Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas. Fot. Gintarė Grigėnaitė

Liepos 18 d. Lietuvos dailės muziejaus rinkinius reikšmingai papildė Izraelio ambasadoriaus Amiro Maimono dovana –  Ukrainoje gimusio Izraelio dailininko Cvi Šoro (Zvi Shor, 1898–1979) kūrinys „Petah Tikvos vaizdas“. Tai pirmasis šio menininko kūrinys, pasiekęs muziejaus rinkinius.

 

Pasak Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus Arūno Gelūno, „Izraelio ambasadoriaus dovana Lietuvai prasmingai padidina Lietuvos ir Izraelio valstybių pastangas iš esmės remtis kultūra, ją puoselėti ne tik abiejų šalių kultūrinių institucijų lygmeniu, bet ir asmeniniu iniciatyviu pavyzdžiu“. Direktoriaus teigimu, „veiklaus, ryškiomis kultūrinėmis idėjomis Lietuvoje pasižymėjusio Izraelio ambasadoriaus Amiro Maimono asmeniškai Lietuvos dailės muziejui dovanojamas paveikslas rodo, koks brangus žmogui ir valstybei yra menas, kaip svarbu jį puoselėti, juo remtis kaip grožio ir atminties pamatu“.

 

Cvi Šoras Izraelyje žinomas kaip Paryžiaus mokyklos poveikį patyręs peizažo meistras, daugelyje savo kūrinių įamžinęs Tel Avivo ir Petah Tikvos (nedidelio miestelio, nūnai tapusio Tel Avivo priemiesčiu) vaizdus ir žmones. Taip pat jis buvo šviesus kultūros žmogus, vienas iš Petach Tikvos dailės muziejaus įkūrimo iniciatorių. Muziejui pradėjus veiklą, Cvi Šoro rūpesčiu čia buvo įsteigtos tapybos, skulptūros ir keramikos dirbtuvės, o pats jis ėmėsi vadovauti tapybos studijai. Dailininko ir jo šeimos dovanoti kūriniai reikšmingai papildė besikuriančio muziejaus kolekciją, paskatino ir aplinkinius pasekti jų pavyzdžiu.

 

Cvi Šoras mėgo tapyti gamtoje tiesiai iš natūros, fiksuodamas jam patikusius vaizdus, visur nešiodavosi nedidelį molbertą. Aliejumi tapytame „Petah Tikvos vaizde“ (1967) prieš žiūrovo akis iškyla vienas iš kamerinių dailininko taip mylėto miestelio kampelių. Jis nutviekstas saulės, apsuptas nedidelių senų pastatų ir gaivų pavėsį saulėkaitoje teikiančių medžių. Laisva, impulsyvia etiudine maniera tapytame peizaže perteikta jaukaus miestelio ramybė ir kartu juntama lengva įkaitusio pietietiško oro vibracija.

 

Petah Tikvos muziejuje saugoma per 60 Cvi Šoro tapybos kūrinių. Nuo šiol Lietuvos dailės muziejus taip pat galės didžiuotis galėdamas rodyti lankytojams vieno iš žymių Izraelio peizažo meistrų kūrinį.