Lapkričio mėnesio renginiai Prano Domšaičio galerijoje

Paroda „Kasdienybės liudininkai. Natiurmortas kaip laikmečio re(de)konstrukcija“ tęsia edukacinę ir renginių programą. Lapkričio 15 d., trečiadienį, 18 val. Prano Domšaičio galerijoje vyks Liudo Mockūno koncertas „Solo“. Jo metu  parodos erdvė, eksponatai, lankytojai net parodos akustika taps muzikanto gyvos improvizacijos ašimi. Lapkričio 23 d. 18 val. renginių ciklą pratęs menotyrininkės ir kuratorės dr. Monikos Krikštopaitytės paskaita „Natiurmortas autoportrete ir natiurmortas kaip autoportretas“. Paskaitoje, pritardama ir papildydama pagrindinę parodos kuratorės Nijolės Nevčesauskienės mintį, jog natiurmortas gali būti ir yra autoportretinis liudijimas, ji kvies atidžiau pažvelgti į natiurmortais pasakojamas istorijas.

 

Lapkričio 15 d. galerijos lankytojų laukia išskirtinė muzikinė patirtis – Liudo Mockūno koncertas „Solo“. Kaip sako menininkas, „[…] grojimas solo yra sudėtinga užduotis. Nors tokiu būdu koncertuoti viešai pradėjau daugiau nei prieš dešimtmetį, iki šiol šis formatas išlieka vienu sudėtingiausių iššūkių  muzikine,  fizine ir psichologine prasme. Eidamas į sceną kiekvieną kartą verčiu „baltą lapą“ ir ašies improvizacijai ieškau konkrečioje erdvėje atsiverdamas juslėms, užaštrindamas klausymą ir įsiklausymą iki maksimumo atsiribodamas nuo bet kokių išankstinių formų planavimo. Svarbūs tampa konkrečios situacijos veiksniai: akustika, publika, erdvė, pašaliniai ar atsitiktiniai garsai. Taip grodamas dedu lygybės ženklą improvizacijai, muzikavimui ir meditavimui“.

 

L. Mockūnas – pūtikas ir kompozitorius, kurio vardas garantuoja meistrišką atlikimą ir kompozicinę intrigą. Jo muzikinė kalba – energingas free džiazo, lyriškumo ir ekspresionizmo mišinys, perteikiamas neortodoksiškomis išraiškos priemonėmis. Įsigilinęs į garso prigimtį bei obertonų galimybes, jis sukūrė individualų grojimo pučiamaisiais stilių, atsiribojantį nuo stilistinių dogmų, prisodrintą multifoninių technikų, ekspresyvių garsinių iškrovų ir perpūtimų, neįprastų garsinių efektų. Įgijęs ir džiazo, ir akademinį išsilavinimą, giliai jausdamas ir valdydamas plačią stilių skalę, savo muzikoje jis tirpdo ribas tarp džiazo ir šiuolaikinės akademinės muzikos.

 

Lapkričio 23 d. menotyrininkė ir meno kritikė dr. Monika Krikštopaitytė skaitys paskaitą „Natiurmortas autoportrete ir natiurmortas kaip autoportretas“. Ji teigia, kad „[…] natiurmortai dažniausiai nebūna atsitiktinių objektų rinkiniai, jie pasakoja istorijas. Kartais daiktai tarsi atstovauja dailininko asmeniui arba pasakoja apie jo/s meninius interesus, ambicijas ir pažiūras“. Paskaitoje M. Krikštopaitytė papasakos, kaip vaizduojami daiktai siejasi su dailės istorija ir kūrėjo savęs matymu, kada tampa netiesioginiu autoportretu ir kokius pavidalus įgyja laisvės idėja.

 

M. Krikštopaitytė – meno kritikė, kuratorė. 2011–2023 m. buvo kultūros savaitraščio „7 meno dienos“ vyriausiąja redaktore. Vilniaus dailės akademijoje įgijo daktaro laipsnį atlikusi tyrimą apie autoportretų fenomeną Lietuvoje. M. Krikštopaitytė yra Tarptautinės meno kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos skyriaus, Lietuvos dailės istorikų draugijos, Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Ji išleido keletą knygų: savo straipsnių rinkinį „Atidarymai: Lietuvos dailės gyvenimo fragmentai 2005–2014 m.“ (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2014), pasakojimų knygą vaikams „Kultūringa pelė Stasė“, pristatančią pagrindinius šiuolaikinio meno raktinius žodžius (Modernaus meno centras, 2016), monografiją „Konstantinas Bogdanas: Šviesioji nesėkmės pusė“ (Vilniaus dailės akademijos leidykla, 2018), sudarė moterų menininkių albumą „Kiek gi galima laukti / What Took You so Long“ (Lewben Art Foundation, Lietuvos išeivijos dailės fondas, 2018).

 

 

Organizatorius Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Domšaičio dailės galerija

Rėmėjas Klaipėdos miesto savivaldybė

Liepų g. 33, LT-92145 Klaipėda
Tel. +370 46 410 412
domsaicio.galerija@lndm.lt