Kazimieras Brazdžiūnas. Žalgirio mūšio projektas

2025 m. vasario 6 − kovo 2 d.

Žalgirio mūšis ir jo interpretacija Lenkijos dailininko Jano Matejkos įspūdingo formato paveiksle (1878) yra tapę nacionalinio išdidumo ženklais, inspiravusiais ne vieną vėlesnį reiškinį ar kūrinį. Dabartinės geopolitinės įtampos fone kyla naujų grėsmių ar, veikiau, nuolatinė baimė bei nerimas, ir tarsi natūraliai grįžta Žalgirio ilgesys. Tad, pastaraisiais metais stebėdamas neramumus už savų sienų, jaunosios kartos tapytojas Kazimieras Brazdžiūnas iš naujo perrašo Žalgirio mūšį, pasakoja jį dabartyje.

 

K. Brazdžiūno „Žalgirio mūšis“ atgimė savitai įkvėptas ir paties Žalgirio mitologijos, ir vėlesnių jos versijų, ir dabartinių aktualijų. Kūrinys, kurio matmenys tapatūs Jano Matejkos drobei (426×987 cm), – monumentalus ir ekspresyvus ekrano tipo paveikslas. Pasitelkdamas postprodukciją kaip kūrybinę strategiją, menininkas ant įspūdingo dydžio drobės perkelia šiandieninę mūšio interpretaciją. Siužeto pagrindas – gatvės mūšių vaizdai, išgauti naudojant dirbtinio intelekto vaizdų generavimo įrankį. Kaip leitmotyvas pasitelkiama žalia spalva, kuri turi aiškią nuorodą į Žalgirį, green screen (žaliąjį foną, naudojamą kino industrijoje), gamtą. Paveikslas veikia ne tik kaip įvairiausioms sąsajoms ir interpretacijoms atviras kultūrinių, istorinių, politinių, socialinių nuorodų tinklas, bet ir kaip pakitusios vaizdų kultūros, vaizdų (per)produkcijos, vartojimo ir vertinimo įrodymas. Kūrinys tampa ir savotišku istorinio įvykio monumentu bei jo pirmavaizdžio omažu, ir dabarties žmogaus kompleksiškos, daugiabriaunės tapatybės liudijimu.

 

Įkurdintas Radvilų rūmų dailės muziejaus istorinėje salėje, kūrinys susisieja su gretimose salėse pristatoma senosios Vakarų Europos tapybos ekspozicija, pratęsdamas ir interpretuodamas menininko kūryboje svarbias klasikinės figūrinės tapybos tradicijas naujais formatais ir pavidalais.

 

Vizualinę projekto dalį lydi muzikinė dalis – Žalgiriui dedikuota vinilinė plokštelė su Lietuvos ir Lenkijos šiuolaikinės elektroninės muzikos kūriniais.

 

 

Organizatorius The Rooster Gallery

Partneris LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus

Projekto vadovė Jurgita Juospaitytė-Bitinienė

Projekto koordinatorė Milda Bitinaitė

Grafikos dizainerė Ringailė Demšytė

Vertėja Aušra Simanavičiūtė

Muzikos autoriai: Dzuma (PL), Porosty (PL), Çâline with C (LT), Patricia Kokett (LT), Eivydas K (LT), Circus Operandi (LT), Tadan (LT), Chicago Bullies (PL)

Rėmėjai: Darnu Group, Vilniaus verslo parkas, Color Shop, Vilius Tamošaitis, Dramblio ausys, Vilniaus miesto savivaldybė

Projektą finansuoja

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Parodos atidarymas

Jaunosios kartos menininko projekte – tapybinės ir muzikinės Žalgirio mūšio interpretacijos