Lietuvos nacionalinis paviljonas 60-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje
Lietuvos nacionalinis paviljonas 60-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje pristato menininkų dueto „Pakui Hardware“ ir tapytojos Marijos Teresės Rožanskaitės (1933–2007) parodą „Uždegimas“ (Inflammation). Balandžio 20 d. lankytojams atidaroma įtrauki, įvietinta instaliacija tyrinėja dabarties ekonominių ir socialinių sąlygų uždegiminį poveikį žmogaus ir planetos kūnams.
Lietuvos nacionalinis paviljonas 60-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje pristato parodą „Uždegimas“. Ją sukūrė trys bendradarbiaujančios kūrėjų poros: Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos duetas „Pakui Hardware“, kuratoriai Valentinas Klimašauskas ir João Laia, architektai Ona Lozuraitytė-Išorė ir Petras Išora-Lozuraitis.
Paroda bus įrengta Sant’Antonin bažnyčioje, kurioje paviljonas bienalės metu atidaromas pirmą kartą. „Uždegimas“ sukurtas į dialogą įtraukiant Marijos Teresės Rožanskaitės modernios tapybos paveikslus ir Pakui Hardware skulptūras iš stiklo ir aliuminio. Pastarosios primena išdidintą nervų sistemą su pulsuojančiais uždegimo židiniais ir atliepia Rožanskaitės darbus, kuriuose vaizduojami neįvardytų ligų nualinti kūnai, sterilūs operacinių teatrai ir gydytojų kabinetai, asambliažuose atsiveria vidaus organai ir medicininiai mechanizmai. Jungiant dviejų kartų Lietuvos menininkų, kūrusių skirtinguose kontekstuose, vizijas, parodoje „Uždegimas“ nagrinėjamos skirtingų kartų kūrėjams bendros medicinos ir kraštovaizdžio – gamtinio, pramoninio ar kosminio – temos. „Uždegimas“ apmąsto kūnų ir aplinkos tarpusavio ryšį kritinėmis sąlygomis.
Architektai Ona Lozuraitytė-Išorė ir Petras Išora-Lozuraitis sukūrė parodą apjungiantį technoorganizmą. Aplinką sudaro hibridinės žemės paviršius, kuris byloja apie užkrėstus ir sintetinių medžiagų nualintus kūnus. Paroda perduoda žinią, kad uždegimas yra sisteminė būsena ir visiškai nesvarbu, ar kalbame apie žmogaus kūną, ar apie gamtą – visos sistemos yra neperskiriamai susijusios. „Uždegimas“ kviečia lankytojus apmąstyti vis labiau išryškėjančius ryšius tarp savų ir planetos kūnų.
„Pakui Hardware“ – tai 2014 m. susikūręs menininkų Neringos Černiauskaitės ir Ugniaus Gelgudos duetas. Personalinės „Pakui Hardware“ parodos buvo surengtos BALTIC Šiuolaikinio meno centre, Gatesheade, ir MUMOK Modernaus meno muziejuje, Vienoje. „Pakui Hardware“ dalyvavo Stambulo bienalėje, 13-ojoje Baltijos trienalėje Vilniuje, Gherdëina bienalėje Urtėjuje, Italijoje, ir Kauno bienalėje, taip pat parodose Bazelio Kunsthalėje, MAXXI Romoje, Nacionalinėje dailės galerijoje Prahoje, Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje, Ujazdowskio meno centre Varšuvoje ir BOZAR muziejuje Briuselyje. 2023 m. duetas taip pat buvo pakviestas kuruoti metinę programą Madrido šiuolaikinio meno centre „La Casa Encendida“.
Tapytojos modernistės Marijos Teresės Rožanskaitės (1933-2007) kūryboje neįvardyta visagalė liga, sterilios operacinės, ligoninės, skaudančio kūno tematikos asambliažai, paveikslai ir objektai švitina lėtinį kosminio kūno uždegimą. Visą savo karjerą Rožanskaitė kreipė dėmesį į ekologines, socialines, istorines ir politines problemas. Jos darbuose nagrinėjami moterų kūnai sovietinėje medicinos sistemoje, sovietiniai trėmimai į Sibirą, globos temos.
Parodą lydi katalogas, kurį išleido leidykla „Mousse Publishing“. Jį sudarė „Pakui Hardware“, Valentinas Klimašauskas, João Laia ir Egla Mikalajūnė. Katalogas gausiai iliustruotas, jame publikuojami Arūno Gelūno, Valentino Klimašausko, João Laia, Petro Išoros-Lozuro tekstai.
Lietuvos nacionalinis paviljonas 60-ojoje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje
Chiesa di Sant’Antonin
Castello 3300
30122 Venice
https://www.labiennale.org/en/noticeboard/453
Atviras 2024 m. balandžio 20 d. – spalio 31 d.
II–VII nuo 11.00 iki 19.00 val.
Paviljonas taip pat veiks šiais pirmadieniais: liepos 17 d., liepos 22 d., rugsėjo 2 d., rugsėjo 30 d.
Patogiausia pasiekti vandens autobusu (vaporetto) vykstant iki stotelės San Zaccaria A.
Organizatorius Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Menininkai: Pakui Hardware (Neringa Černiauskaitė, Ugnius Gelguda) ir Marija Teresė Rožanskaitė
Paviljono kuratoriai: Valentinas Klimašauskas, Joao Laia
Paviljono komisaras Arūnas Gelūnas
Parodos aplinkos ir kraštovaizdžio architektūra: Išora x Lozuraitytė Studio (Petras Išora-Lozuraitis ir Ona Lozuraitytė-Išorė)
Šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas
Dizaineris Vytautas Volbekas
Koordinatoriai: Evaldas Stankevičius, Egla Mikalajūnė
Architektė koordinatorė Eglė Jagminė
Viešųjų ryšių koordinatorė Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė
Tekstų vertėjas į italų kalbą Adriano Cerri
Tekstų redaktorė Alexandra Bondarev
Paviljoną pristato Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Paviljoną finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Partneriai:
carlier | gebauer
Plasta Group
Rėmėjai:
Amsterdam Kunstverein
Exterus
Tarptautinė advokatų kontora COBALT
Girteka
Glassic
Linen Tales
Noewe Foundation
Nord Cranes Systems
Piritas
Informaciniai partneriai:
LRT
JC Decaux Lietuva
Artnews.lt
Žiniaskaidai:
Informacijos rinkinys (English & Italian)
Lietuvos žiniasklaida:
Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė
+370 667 08 548
Tarptautinė žiniasklaida:
Anne Maier, Send/Receive
+49 170 290 7585
Dėkojame: Algei Andriulytei, Micolai Clarai Brambillai, Laurai Gabrielaitytei-Kazulėnienei, Norbertui Hincui, Andriui Ivanovui, Lolitai Jablonskienei, Milvydui Keziui, Povilui Laurinaičiui, Simonui Mackevičiui, Aušrinei Mačėnienei, Jolantai Marcišauskytei-Jurašienei, Gediminui Mikelaičiui, Mindaugui Reklaičiui, Arūnui Steponėnui, Marcui Scurati’čiui, Mažvydu Truklickui, Jonui Volosčenkai.