Einant ilgesniu keliu III. Kuratoriai kalbasi apie kuratorinį posūkį
2023 m. gruodžio 6 d., trečiadienį, 18:30 val.
LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje tęsiasi pokalbių apie kuratorystės įpročius ir iššūkius ciklas „Einant ilgesniu keliu“. 2023 m. gruodžio 6 d., trečiadienį, 18:30 val. vyks jau trečias susitikimas. Jame dalyvaus MO muziejaus, pirmo privataus muziejaus Lietuvoje, vadovė Milda Ivanauskienė, dailės istorikė ir parodų kuratorė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė dr. Lolita Jablonskienė, kuratorius, menininkas, rašytojas ir edukatorius, kuratorinės agentūros PUBLICS meno vadovas dr. Paulas O’Neillas. Pasivaikščiojimą ilgesniu keliu moderuos meno kritikė ir parodų kuratorė Julija Fomina. Pokalbis vyks anglų kalba.
„Pastaraisiais metais vizualaus ir šiuolaikinio meno kuratorystė patiria reikšmingų pokyčių, kurie susiję su išsiplėtusiais pačių kuratorių vaidmenimis ir ypatingu dėmesiu įtraukčiai, įvairovei, tarpdisciplininiam požiūriui, dalyvavimo patirčiai ir kt. Kuratoriai nebeapsiriboja tradiciniu parodų rengimu, o aktyviai prisideda prie platesnių socialinių, politinių, kultūrinių diskusijų inicijavimo. Kyla klausimas, ar tai tik sveikintina iniciatyva, ar būtina kuratorių darbo dalis“, – mintimis dalijasi pokalbių ciklo iniciatorė, NDG kuratorė Goda Aksamitauskaitė.
Tuo pat metu pastebima, kad populiarėja terminas „kuratorius“. Tai atspindi ne tik augantį jų vaidmens pripažinimą, bet ir skatina susimąstyti, ar madingumas neužgožia kuratoriaus praktikai būtinos atsakomybės, kritinio mąstymo, savo dalyko išmanymo.
NDG vyksianti kuratorių diskusija atsispiria nuo fundamentalios kuratorystės raidą apibendrinančios Paulo O’Neillo knygos The Culture of Curating and the Curating of Culture(s) (Kuravimo kultūra ir kultūros kuravimas, 2012). Pokalbio dalyviai aptars dabartinių parodų kūrimo praktikų perspektyvas tarptautiniame ir Lietuvos kontekste. Svarstys, kokią įtaką meno istorijos raidai daro kuratorystės praktikos, kas reikšmingo nutiko parodų kūrimo lauke pastaraisiais dešimtmečiais, ar yra kokių nors naujų parodų kūrimo įrankių, padedančių veikti šiandienos globaliame postdisciplininiame meno kontekste.
Specialiai šiam renginiui į Vilnių atvykstantis Paulas O’Neillas yra daugiau nei 70 parodų bendrakuratorius, kuratorinių antologijų autorius ir redaktorius. Jis vertinamas kaip vienas žymiausių į tyrimus orientuotų kuratorių, kuratorinės praktikos, viešojo meno ir parodų istorijos tyrinėtojų. 2012-aisiais pasirodžiusi jo knyga The Culture of Curating and the Curating of Culture(s) buvo pripažinta kritikų, išversta į daugybę kalbų, dar ir dabar guli atversta ant daugelio kuratorystės ir menotyros studentų bei dėstytojų stalų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
O’Neillas pasakoja, kad retkarčiais vis dar sulaukia klausimo, kam ir ar tikrai reikėjo dar vienos knygos apie parodų kuravimą. „Mano atsakymas paprastas, – teigia jis, – mums visada reikia daugiau knygų apie kultūrinę produkciją. Mums taip pat reikia įvairių knygų, kuriose būtų bandoma naujais ar kritiškais būdais nagrinėti kuratorystę. Be abejo, būtina kalbėti apie kuratorystės praktikos vesternizaciją, jos istorijos decentralizaciją ar funkcijų perorientavimą už Vakarų epicentro.“
Vis dėlto šis susitikimas skirtas ne leidinio pristatymui – jo dalyviai, turintys ilgametę tiesioginę patirtį organizuojant vizualaus meno parodas, aptars šiuolaikinę parodų kuratoriaus poziciją bei kuratorystės raidą Lietuvoje. O’Neillo nuomone, „šioje srityje esama vidinio prieštaravimo – randasi vis daugiau kuratorių, tačiau tuo pat metu mažėja kritiškai mąstančių ir kritiškai į šiuolaikinį meną žvelgiančių kuratorių; tai yra problema, kurią reikia spręsti diskutuojant, šviečiant ar kitokiais būdais“.
Gruodžio 6 d. vyksianti diskusija yra jau trečia serijoje „Einant ilgesniu keliu“. Nacionalinėje dailės galerijoje organizuojami renginiai, skirti Lietuvoje ir užsienyje praktikuojantiems vizualaus meno parodų kuratoriams ir kuratorėms, skatina kalbėtis apie savo darbo metodus ir strategijas, kylančius iššūkius bei platesnį šiuolaikinį parodų kontekstą.
Dr. Paulas O’Neillas yra kuratorius, menininkas, rašytojas ir edukatorius. Nuo 2017 m. rugsėjo jis dirba kuratorinės agentūros PUBLICS meno vadovu. 2013–2017 m. O’Neillas buvo Bardo koledžo (Niujorkas) Kuratorystės studijų centro (CCS) absolventų programos direktorius. Pastaraisiais metais kaip autorius ar redaktorius prisidėjo prie trijų menininkų knygų leidybos: Maryam Jafri: Independence Days (2022), Kathrin Bohm: Art on the Scale of Life (2023) ir Dave McKenzie Banners and Letters (2023). Šiuo metu jis rengia du naujus savo kuratorinių tekstų leidinius CURIOUS ir CURED, kurie turėtų pasirodyti dar šiemet.
Teisininkė Milda Ivanauskienė 2012 m., būdama motinystės atostogose, pradėjo savanoriauti MO muziejuje (tuometiniame Modernaus meno centre), o 2015 m. gruodžio mėn. tapo organizacijos vadove. Iki muziejaus atidarymo ji buvo atsakinga už organizacijos strateginį planavimą, prekės ženklo kūrimą, dalyvavo statybų procese, būrė komandą. 2018 m. atidarytas MO muziejus sulaukė dėmesio ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu. 2020 m. jis pelnė prestižinį Svetingiausio muziejaus Europoje apdovanojimą. 2021 m. kartu su penkiais kitų kultūros organizacijų vadovais Ivanauskienę ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas pakvietė mokytis aukščiausio lygio vadovams skirtoje Vadovų MBA magistrantūros studijų programoje, kur ji įgijo magistro laipsnį.
Dr. Lolita Jablonskienė – dailės istorikė ir parodų kuratorė, LNDM Nacionalinės dailės galerijos vadovė, Tarptautinės dailės kritikų asociacijos (AICA) narė. Nuo 1993 m. dėsto Vilniaus dailės akademijoje, nuo 2004 m. Dailės istorijos ir teorijos katedros docentė, skaito paskaitas studentams, veda seminarus doktorantams. Jos tekstai publikuoti šalies bei užsienio spaudoje. Jablonskienė kuruoja meno parodas Lietuvoje ir užsienyje (yra viena iš atnaujintos XX–XXI a. Lietuvos dailės ekspozicijos NDG kuratorių). 1999 ir 2005 m. Jablonskienė buvo Lietuvos paviljonų Venecijos bienalėje komisarė. Dalyvavo Lietuvos kultūros ir meno tarybos, Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų komiteto, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos tarybos, Valstybės apdovanojimų tarybos darbe.
Meno kritikė ir parodų kuratorė Dr. Julija Fomina 2004–2023 m. dirbo kuratore Šiuolaikinio meno centre Vilniuje. Nuo 2023 m. rudens vadovauja menotyros krypties doktorantūrai Vilniaus dailės akademijoje. 2015 m. Lietuvos kultūros tyrimų institute apsigynė daktaro disertaciją „Meno parodų kuratorystė Lietuvoje: sampratos ir raida“. Dėsto šiuolaikinio meno ir kuratorystės kursus Vilniaus dailės akademijoje ir Vytauto Didžiojo universitete. Mokslinių interesų sritys – parodų ir kuratorystės istorija, meno konceptualizavimo parodose metodai, parodų poveikis meno raidai ir jo suvokimui.
Dalyvavimas nemokamas
Projektą organizuoja VšĮ „Kultfliuksas“ ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija
Kuratorė Goda Aksamitauskaitė
Dizainerė Ineta Armanavičiūtė
Projektą finansuoja
Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt