Eglė Čėjauskaitė-Gintalė. Ujei
2024 m. spalio 30 d. – 2025 m. vasario 28 d.
Eglė Čėjauskaitė-Gintalė – viena aktyviausiai šiuolaikinės juvelyrikos lauke veikiančių viduriniosios kartos menininkių. Iki šiol ji yra surengusi 20 personalinių parodų Lietuvoje, Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Ukrainoje ir Japonijoje, dalyvavusi daugiau nei 100 grupinių parodų ES ir už jos ribų. Jos kūrinių yra LNDM rinkiniuose, LR Vyriausybės sprendimu jos darbai buvo pasirinkti dovanoti Ispanijos karališkajai šeimai ir Japonijos imperatoriui.
Palikim nuošaly tarptautinį pripažinimą. E. Čėjauskaitė-Gintalė labiausiai ir giliausiai susijusi su Žemaitija, kur gimė, augo, studijavo, – su kraštu, kurio kalba ir istorijos jai yra pačios artimiausios ir iki šiol buvo didžiausias įkvėpimo šaltinis. Jos kūryba atpažįstama iš subtiliai pasakojamų žemaitiškų siužetų, perkeliamų ant kūnui skirtų objektų, iš žemaitiškų žodžių ir senų daiktų, virstančių papuošalais. Bet ne šįkart. Tie, kas mano, jog pažįsta Eglę, šįkart nustebs. Ujei, sakys. Ši paroda atveria naują, iki šiol nematytą E. Čėjauskaitės-Gintalės kūrybos plotmę. Naujausiuose menininkės darbuose nėra literatūriškumo ir poezijos; juose matoma atradimo nuostaba ir troškimas žaisti. Mėgavimasis procesu, kai paprastos formos – sidabrinė vertikalė, vielutė – gula ant plokštumos, virsdamos juvelyriniu piešiniu. Vielutė susipina su kita ir sukuria tūrinę formą, primenančią krepšį ar žvejo bučių, tačiau autorė nesiūlo žiūrovui savo interpretacijų. Metalinės formos jungiasi, sudarydamos sidabro audinį – skarelę, regztę, netgi rūbą. Sidabras pereina į padangą, į plaušus, į ašutus, pinasi akyse, virsdamas formomis. Tačiau svarbiausia ne tai. Svarbiausia čia – juvelyrikoje užfiksuotas procesas ir gyvybė, žaidimas medžiagomis ir begalinė nuostaba, atsivėrus nesibaigiančioms formų kaitos perspektyvoms. Viso to negalima apibūdinti kitaip, tik žemaitišku žodeliu „ujei“. Ujei – tai ir nuostaba, ir netikėtumas, ir pasidžiaugimas, ir nusivylimas, ir liūdesys. Viename žodyje telpa daugybė istorijų, kurių nebereikia pasakoti.
VII tarptautinę juvelyrikos ir metalo meno bienalę „METALOfonas: Nepasakok man istorijų!“, kurios pagrindinė paroda vekia LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, lydi dvi personalinės parodos:
- Eglė Čėjauskaitė-Gintalė „Ujei“
- Julia Obermaier „Tylios svajos“
- Įsigykite el. bilietą į šią parodą
- Užsisakykite ekskursiją tel. +370 5 212 1813, +370 5 262 8080
- Suplanuokite savo apsilankymą LNDM Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje
Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų