Didelio susidomėjimo sulaukusi Japonijos popkultūros paroda LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje kviečia į uždarymo renginius
Iki spalio 13 d. LNDM Nacionalinė dailės galerija kviečia pamatyti Lietuvos ir užsienio meno mylėtojų dėmesio sulaukusią parodą „Gražuolės, pamėklės ir samurajai. Japonijos popkultūros tradicija nuo Edo laikotarpio ukijo-ė iki XX–XXI a. mangos, animės ir sūpā furatto“. LNDM generalinio direktoriaus dr. Arūno Gelūno kuruotoje parodoje atskleidžiama Edo periodo (XVII–XIX a.) popkultūros įtaka šiuolaikinių Japonijos kūrėjų vaizduotei. Spalio 12–13 d. lankytojai kviečiami dalyvauti specialioje parodos uždarymo renginių programoje, o spalio 13 d. parodą aplankyti pigiau – bilietas kainuos tik 1 eurą.
Kelių šimtmečių istoriją apimanti paroda
Japonijos popkultūros tradicijos ištakas ir jos dinamišką raidą atskleidžianti paroda sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo: LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje eksponuojamus japonų meno kūrinius išvydo daugiau nei 25 tūkst. lankytojų. Tarp jų – reklamos kūrėjas, kūrybingumo dėstytojas Tomas Ramanauskas, autorinio naujienlaiškio skaitytojams rekomenduojantis aplankyti parodą „Gražuolės, pamėklės ir samurajai“: „Nacionalinė dailės galerija atsiveža aibes japoniškos popkultūros (manga, giga, animė, ukijo-ė), tiek, kad prireikia net atskiros N-18 erdvės, apribotos užuolaidomis. Akys raibuliuoja.“
Parodoje pristatomų kūrinių gausą ir įvairovę akcentavo ir menininkas Konstantinas Gaitanži: „Nacionalinėje dailės galerijoje atidaryta paroda „Gražuolės, pamėklės ir samurajai“, ko gero, pirmą kartą pažindina Lietuvos meno mėgėjus su Japonijos masine kultūra: nuo Edo epochos medžio graviūrų iki mangos, animės, japonų grafikos legendos Keiichi Tanaami ir superflat menininkų Takashi Murakami ir Ayos Takano.“
„Parodos lankytojai turi išskirtinę galimybę išvysti Edo periodo ukijo-ė, grafiką, ankstyvąsias ir šiuolaikines mangas, animacinių filmų ištraukas, taip pat ir šiuolaikinių Japonijos menininkų kūrinius“, – teigia vienas geriausių pasaulyje bonsų meistrų ir bonsų meno Lietuvoje pradininkų Kęstutis Ptakauskas.
Japoniškos kultūros Lietuvoje puoselėtojas gyrė parodoje išradingai išeksponuotus kūrinius: „Didelė pagarba parodos dizaineriams, apšvietimo ir garso meistrams, jie sukūrė nuostabų jausmą, lyg pats būtum parodoje pasakojamo veiksmo Japonijoje dalyvis.“
Kūrybinės komandos darbą taip pat įvertino rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė: „Parodoje „Gražuolės, pamėklės ir samurajai“ susipina istoriniai laikotarpiai, tai, kas yra gražu ir baisu, kas yra įmantru ir paprasta. Vienu metu atrodo, kad landžioji siauromis fantastinio miesto gatvelėmis (tai sukuriama dalijant erdves, žaidžiant šviesomis): čia neegzistuoja laikas, nes telpa keli šimtmečiai vienu metu. Nejučia reali kelionė tirpsta, galiausiai virsta animacija, o tu pats – šio tiršto, įvairialypio pasakojimo dalimi. Dėkinga už storytellingo malonumą, už tai, kad įspūdis lieka ilgam.“
Parodos uždarymo renginiai: serialo peržiūra, katalogo sutiktuvės, performansas ir balso dirbtuvės
Parodos „Gražuolės, pamėklės ir samurajai“ uždarymo savaitgalį lankytojai kviečiami dalyvauti turiningoje renginių programoje. Renginiuose dalyvaujama įsigijus galerijos bilietą, kuris spalio 13 d. kainuos tik 1 eurą.
Spalio 12 ir 13 d., šeštadienį ir sekmadienį, nuo 11.30 LNDM Nacionalinėje dailės galerijoje bus rodomas režisieriaus Shin’ichirô Watanabės serialas „Samurai Chanpurû“ (2004–2005), kurį sudaro dvidešimt šešios 24 minučių serijos, kasdien bus rodoma po 13 serijų. Serialo veiksmas žiūrovus nukels į XVIII a. pabaigos Japoniją, kur arbatinėje dirbanti padavėja Fuu išgelbsti du kardų meistrus Mugeną ir Džiną nuo egzekucijos, kad šie padėtų jai surasti „saulėgrąžomis kvepiantį samurajų“. „Samurai Chanpurû“ pristatomas kaip samurajų kino, vesterno, komedijos ir kitų žanrų mišinys. Renginys nemokamas.
Spalio 12 d., šeštadienį, 17.30 lankytojai kviečiami į parodos „Gražuolės, pamėklės ir samurajai“ dvikalbio – lietuvių ir anglų kalbų – katalogo pristatymą. Renginyje LNDM generalinis direktorius ir parodos kuratorius dr. A. Gelūnas su menotyrininku, LNDM Nacionalinės dailės galerijos vyr. kuratoriumi Ernestu Parulskiu kalbėsis apie parodos tąsą. Renginys nemokamas.
Spalio 12 d., šeštadienį, 18.30 galerijoje įvyks 20–30 minučių performansas „Shibari: įtampos ir harmonijos menas“. Japonų virvių meno šibari (shibari) performansas žiūrovus pakvies į dialogą su grožiu, paslaptimi ir didvyriškumu. Kūrinyje nagrinėjama subtili galios ir pažeidžiamumo pusiausvyra, atspindinti gundančius, baisius ir dramatiškus praeities ir dabarties Japonijos kultūros elementus. Rišimo meistr* ir performanso atlikėj* pakvies galerijos lankytojus į intymų žmogaus emocijų ir ryšio tyrinėjimą, vizualiai atkartojantį nesenstančias meno formas. Renginys rekomenduojamas lankytojams nuo 14 metų, įėjimas į renginį – su galerijos lankytojo bilietu.
* Šis ženklas reiškia, kad performanso atlikėjai nenurodo gramatinės giminės.
Spalio 13 d., sekmadienį, 12 val. – balso dirbtuvės „Laukinis balsas“ vaikams ir suaugusiesiems su vokaliste, kompozitore ir balso terapeute Migloko. Lankytojai susipažins su vokalinėmis kvėpavimo technikomis, pasiners į žaismingą ir spontanišką dainavimo pratimų procesą ir parodoje pamatytų meno kūrinių garsines improvizacijas. Edukacinis užsiėmimas yra grįstas sąmoningo dainavimo (angl. mindful singing) principais: balso stygų apšilimu, diafragminiu kvėpavimu, muzikiniais žaidimais kūrybingumui pažadinti ir atsipalaiduoti, dainomis, individualiomis ir grupės improvizacijomis, proceso aptarimu, vokaline, instrumentine meditacija ir muzikavimu drauge.
Įėjimas į dirbtuves su galerijos edukaciniu bilietu, taip pat būtina registracija: https://forms.office.com/e/Dz1gYUeb6M.
- Įsigykite el. bilietą į šią parodą
- Užsisakykite ekskursiją po šią parodą tel. +370 5 219 5961, el. paštu edukacija@ndg.lt
- Suplanuokite savo apsilankymą Nacionalinėje dailės galerijoje
Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt