Atspindžiai

2016 m. lapkričio 26 d., 16 val.

atspindziai-loghiVIII Tarptautinio jaunimo muzikos festivalio „Le strade d‘Europa“ Lietuva-Italija 2016

Antrasis koncertas

 

Lapkričio 26 d. šeštadienį, 16.00 val., Vytauto Kasiulio dailės muziejuje.

 

Nejc Kamplet – fortepijonas (Slovėnija)

Pavel Zemen – fortepijonas (Čekija)

 

Kasmetinis Tarptautinis jaunimo muzikos festivalis „Le strade d‘Europa“ Lietuva-Italija, lapkričio 23 – gruodžio 11 d. tradiciškai pasklis po Vilniaus, Romos, Akvilos, Florencijos, Galėze ir Nepi koncertų sales. Antrasis festivalio koncertas skirtas romantinės fortepijoninės muzikos gerbėjams – skambės F. Chopino, F. Liszto ir S. Rachmaninovo kūriniai. 

 

 Kompozitoriaus Sergejaus Rachmaninovo (1873–1943), kone paskutiniuoju romantiku vadinamo atlikėjo ir kūrėjo, muzikiniai opusai pasižymi išskirtine garsine palete, sugrąžinančia taip romantizmo kūrėjams būdingą ilgesio, nostalgijos giją. Koncerto metu skambės S. Rachmaninovo kūriniai, sukurti dar jam gyvenant Rusijoje, užburia savo emocinga melodija, tarsi talpinančia savyje slaviško jausmingumo paslaptį.

 

Čekų pianistas P. Zemen atliks du (Nr. 5 ir Nr. 8 ) iš devynių Études-Tableaux, Op. 39 (1916–1917), kurie atspindi kompozitoriaus siekį tęsti romantikų pianistų Fryderico Chopino ir Ferenzo Liszto koncertinių etiudų nubrėžtą kelią. Kurdamas techniškai sudėtingus muzikinius opusus, S. Rachmaninovas perteikia nenustygstantį romantizmo epochos siekį nuolat keistis, ieškoti, atrasti ir skambėti. Šiose miniatiūrose pasigirsta ir S. Rachmaninovo amžininkų – A. Scriabino ir S. Prokofjevo – stilistinių paieškų atgarsiai.

 

S. Rachmaninovo „Variacijos Chopino tema“ (1902) atspindi ypatingą rusų kompozitoriaus susižavėjimą F. Chopinu, iš kurio muzikos, kaip teigė pats S. Rachmaninovas, mokėsi muzikos subtilumo, gelmės, fortepijoninės faktūros suvokimo. S. Rachmaninovo ciklo „Variacijos Chopino tema“ pagrindu tapo F. Chopino Preliudo c-moll (op. 28, Nr. 20) tema, kuri skamba ir 22 variacijose.

 

Romantinės muzikos liniją tęs pianistas iš Slovėnijos N. Kamplet, kuris atliks F. Chopino Sonatą Nr. 3 (1944). Kompozitorius F. Chopinas – tylus, užsidaręs, nemėgęs nei didelių salių, nei gausios publikos, visą savo vidinę didybę, platų muzikinį mostą ir nepakartojamą talentą perteikdavo natomis: ši Sonata dažnai įvardijama kaip vienas sudėtingiausių ne tik F. Chopino, bet ir romantizmo epochos fortepijoninių kūrinių tiek techniškai, tiek emocionaliai. Nenuostabu, jog ši Sonata nebuvo tinkamai įvertinta amžininkų, tačiau nuo XX a. vidurio šis muzikinis opusas apibūdinamas kaip F. Chopino kūrybos kulminacija ir užima deramą vietą atlikėjų repertuaruose.

Romantizmo muzikos stilistiką įtvirtins ir F. Liszto pirmasis „Mefisto valsas“ (1859–1862), pagrįstas konkrečia programa (pagal N. Lenau), kuriame kompozitorius muzikos garsais nutapo sceną tarp legendinio, savo sielą dėl aistros pardavusio Fausto ir velnio Mefisto kaimo tavernoje. Aistra pulsuojanti literatūrinė fabula, kupina kraštutinumų ir jausmų, kuria intensyvius bei tirštus, tik romantizmo epochai būdingus lyg iš sielos gelmių kylančius sąskambius, kuriais ir kviečiame pasimėgauti lapkričio 26 dieną.

 

Bilietų kainos: € 4.50 – 6.50

 

Organizatoriai VšĮ MUSICA VITALE,

Pagrindinis rėmėjas Lietuvos Kultūros Taryba

Partneriai: Vytauto Kasiulio dailės muziejus, Accademia Musicale Romana (Italija)

 

 

 

 

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt