Laikrodžiai – karališkieji dailės simboliai
2021 m. balandžio 8 d. –
Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus padalinys Laikrodžių muziejus parodų ciklą „Laikrodžiai šalia karūnos“ užbaigia trečiąja paroda, skirta Žygimanto Augusto, Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus, 500 metų jubiliejui paminėti.
Parodoje pristatomos Lietuvos istorijai svarbios, istoriškai ir meniškai vertingos kultūros vertybės iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus laikrodžių, vaizduojamosios bei taikomosios dailės rinkinių.
Renesanso kultūros ir meno tradicijų pradininkai Lenkijoje ir Lietuvoje buvo Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Senasis su žmona Milano kunigaikštyte Bona Sforza bei jų sūnus Žygimantas Augustas. Karališkuosius asmenis visada supo žymiausi to laikotarpio dailininkai, teatro ir muzikos artistai, įvairių sričių meistrai, kurie dvarui kurdavo aukštos kokybės gaminius. Be prabangių juvelyrinių dirbinių, laikrodžiai visais laikais buvo didikų prabangos ir meno simboliai. Parodoje eksponuojami Lietuvos laikrodininkų XVI–XVII a. pagaminti renesanso stiliaus apdailos laikrodžiai.
Parodą puošia Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto bei jo tėvo Žygimanto Senojo portretai taip pat vieno iškiliausių renesanso genijų Ticiano „Dangiškoji ir žemiškoji meilė“ (originalas 1514, Borgezės galerija, Roma) drobės XIX a. Kanuto Rusecko tapyta nuostabi kopija. Parodoje eksponuojami ir Žygimanto Augusto laikų monetų, medalių, metalo plastikos ir keramikos dirbinių itin reta kolekcija.
Su šia paroda, galima teigti, pradedamas ir Laikrodžių muziejaus kitų ekspozicijų renesansas. Čia įdiegtos naujovės: šiuolaikinis apšvietimas, atnaujintos vitrinos, garso instaliacija, modernus informacinis terminalas, – jau taikomos baroko, rokoko ir bus tęsiamos klasicizmo/ampyro, istorizmo/moderno Laikrodžių muziejaus ekspozicinėse salėse.
Parodą iš dalies finansuoja
Lauksime muziejuje lankytojų, kurie pasiruošę nuolat dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreips dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgs į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaitys banko kortele.
Liepų g. 12, LT-92114 Klaipėda
+370 46 410 413, +370 46 410 414
+370 46 410 417
laikrodziu.muziejus@lndm.lt
www.muziejai.lt/klm/index.htm