Ambasadoriai. Grupinė Lietuvos šiuolaikinio meno paroda
2024 spalio 11 d. – gruodžio 1 d.
Fondation Fiminco
43 rue de la Commune de Paris, Romainville, Paris
contact@fondationfiminco.com
+33183759475
Darbo laikas:
Antradieniais–šeštadieniais 14–18 val.
Sekmadieniais ir pirmadieniais muziejus nedirba
Lankymas – nemokamas
Ambasadoriai (Les Ambassadeurs) – tai grupinė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus kolekcijos ir skirtingų kartų menininkų paroda, pateikianti daugiaplanį šiuolaikinio Lietuvos meno pjūvį. Nuo spalio 11 iki gruodžio 1 d. Fondation Fiminco vyksianti paroda ieško tokių šalies kultūros reprezentavimo formų, kurios atskleidžia jos kompleksiškumą ir daugialypius meno bendruomenės ryšius.
Gyvendami – dirbdami, mylėdami, ilsėdamiesi, kurdami Lietuvoje – turime pripažinti keletą skaudžių dalykų. Ateiname iš krašto, kultūros ir istorijos, kurioje gausu argumentų stoti į nebūties ar destrukcijos pusę. Vis dar turime randų, žaizdų ir svetimais raidynais išrašytų prakeiksmų. Turime struktūras ir sąlygas, kurios nebūtinai mums tinka, turime globalios grėsmės nuojautą ir mažytį atstumą nuo jos galimo epicentro. Tačiau net tarp šių nerimo srautų ryškėja viena nuostabi konstanta – gyvybingumas. Pasirinkimas likti gyvųjų pusėje – tai pasirinkimas nerti į ežerą, dainuoti girtas dainas, realizuoti aistrą, neslėpti skausmo, niūniuoti miške ir gazuoti į miglotą ateitį. Parodoje atrinkti kūriniai, įkūnijantys šį atvirumą asmeniniams, kolektyviniams, vietiniams ir globaliems iššūkiams. Sparčiai besikeičiančio Romenvilio rajono ir jo kultūrinių institucijų kontekste jie tampa mūsų Ambasadoriais.
Parodos menininkai atstovauja labai skirtingas ir neretai kompleksiškas kūrybos kryptis, tarp kurių galima išskirti kelias tendencijas. Eksponuojamuose videodarbuose, piešiniuose, fotografijose ir instaliacijose atsispindi kolektyvinės stabilumo ir tvirtybės paieškos bei neišvengiamos jų komplikacijos, subtilus humoras, vietos dvasios ir kūniško gyvenimo refleksijos, estetiniai ir konceptualūs meno scenos dialogai, ją formavusios institucijų istorijos. Nemažai parodos dalyvių galima pamatyti ir kitose 2024 m. Lietuvos sezono parodose, todėl ją galima įsivaizduoti ir kaip eksperimentinę skirtingų kūrybinių istorijų rodyklę.
Architektūra ir dizainas taip pat yra svarbios parodos dalys, tiek fiziškai, tiek konceptualiai sąveikaujančios su Fondation Fiminco erdvėmis. Parodos architektūroje siekiama šviesos ir erdvumo, skambančio kartu su industrine pastato architektūra. Parodos dizainas taip pat siekia harmonijos tarp šiuolaikiško tiesmukumo ir subtilių klasikinių elementų, nurodančių į įsivaizduojamą ambasadorių gyvybę. Taip Ambasadoriai tampa ne tik meno kūrinių, bet ir ryšių, svajonių, vizijų bei pozicijų paroda. Joje pristatoma Lietuvos kultūros panorama netelpa į vieną žodį ar kūną – tai nuolatos save pergalvojantis pasakojimas, šimtais balsų skrodžiantis institucijų ir valstybių sienas.
Parodos kuratorės: Monika Kalinauskaitė, Aušra Trakšelytė
Parodos organizatorius Lietuvos nacionalinis dailės muziejus
Parodos partneris Fondation Fiminco
Parodoje pristatomi menininkai: Gediminas G. Akstinas, Eglė Budvytytė ir Bart Groenendaal, Adomas Danusevičius, Karla Gruodis, Lina Lapelytė, Mindaugas Lukošaitis, Rūtė Merk, Beatričė Mockevičiūtė, Robertas Narkus, Valdas Ozarinskas, Gerda Paliušytė, Artūras Raila, Ieva Rojūtė, Ieva Kotryna Ski ir Janina Sabaliauskaitė, Anastasia Sosunova, Rimaldas Vikšraitis
Parodos architektas Gediminas G. Akstinas
Grafikos dizaineris Vilmantas Žumbys
Vertėjas Martynas Galkus, Anne Masiulis
Lietuvos sezoną Prancūzijoje įgyvendina Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje.
Kitos Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus parodos ir renginiai Lietuvos sezono Prancūzijoje programoje:
- Paroda „Aleksandra Kasuba. Įsivaizduojant ateitį“
- Marijos Olšauskaitės paroda „Šerdis“
- Paroda „Papasakok jiems apie gintarą, metalą ir gyvenimą: šiuolaikinė Lietuvos juvelyrika 1990–2023“
- Projektas „Gintaro kelias per Prancūziją“