Aldo Giannotti „Muziejus performanse“

2021 m. rugsėjo 16 d. – 2022 m. vasario 13 d.

Aldo Giannotti. Iš ciklo „Muziejus performanse“ („Sudarykite žmonių eilę už parodos lankytojo, žiūrinčio į meno kūrinį“), 2020

Miniatiūriniai piešiniai su šmaikščiomis frazėmis muziejaus palubėse, vizualizuotos instrukcinių kortų malkos ir kolektyvinės choreografijos, skambesiai muziejaus parodų erdvėse – tai Radvilų rūmų dailės muziejus, atgimęs pandeminiu stagnacijos laikotarpiu ir toliau pulsuojantis gyvybe tarsi personifikuota elastinga architektūrinių formų marionetė, valdoma pačių muziejaus lankytojų, o gal ir ne tik jų…

 

 

Paroda „Muziejus performanse“ su kiekvienu žiūrovu paneigia tradicines muziejaus kaip institucijos nuostatas „garsiai nekalbėti“, „nebėgioti“ ir pan. Vienoje gyvenantis ir kuriantis italų kilmės menininkas Aldo Giannotti pasitelkia sociopsichologinį „avių bandos elgesio“ fenomeną ir kvestionuoja kultūrose skirtingai pasireiškiančias bendruomeniškumo tendencijas. Siūlydamas į viską pažvelgti kiek kitaip, menininkas meta iššūkį: kas išdrįs paminti institucijos nustatytas taisykles, ar lankytojai seks vienas paskui kitą, kas atliks performansus pagal duotas instrukcijas? Čia kyla klausimas, kas iš tiesų vadovauja muziejui: ar menininkas, pateikdamas instrukcijas, ar lankytojas, pažeidžiantis muziejaus nuostatas ir įtvirtinantis savąsias? Menininkas Danas Perjovschi tokią Giannotti performanso raiškos formą vadina „muziejų okupavimu“ arba „tam tikra revoliucijos forma“. Iš tiesų ši paroda neturi jokio priešiško atspindžio, tie okupantai, revoliucionieriai esame mes – parodos dalyviai. Kurdami dialogą su menininko absurdiškais, komiškais piešiniais, tampame parodų salių dalimi, kitoniškai patiriame muziejaus ekspozicijas: atsiguldami ant grindų, eidami atbulomis, išdainuodami kūrinių etikečių eilutes, perimdami salių prižiūrėtojų vaidmenį, apsimesdami parodos gidu ir kt. Ši paroda neįpareigoja, neverčia, bet ir nevaržo… Ji kviečia ne tik kolektyviai patikrinti, kokios iš tiesų atsiranda ribos būnant ir veikiant kartu, bet ir išbandyti savąsias ribas.

 

 

Aldo Giannotti. Fot. Pablo Chiereghrin

Nepamirškite, kad jūs, lankytojai, išeidami iš popieriaus paviršiaus ribų, darote poveikį tam, kaip atrodys ekspozicinės salės, ir kad muziejaus gidai, kurie taip pat vadovausis Aldo Giannotti asmeniškai jiems sukurtomis instrukcijomis, gali pakeisti jus ir jūsų požiūrį šiandien… Atsargiai stumdykite mobiliuosius Giannotti laiptus, nes jie taip pat yra kolektyvinės, bendruomeninės išraiškos priemonė, kuri galbūt taps priežastimi su nepažįstamuoju šiandien nueiti kavos.

 

P. S. Prašome saugoti ir neliesti muziejuje esančių kitų menininkų eksponatų!

 

Pasirašo parodos kuratorė Lina Albrikienė

 

 

Muziejus prašo lankytojų nuolat dėvėti apsauginę veido kaukę, dezinfekuoti rankas, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas prašome atsiskaityti banko kortele. 

Muziejaus renginiuose privaloma dėvėti respiratorių.

 

 

Parodos koordinatorė Kristina Alsytė

 

Parodą finansuoja

 

 

Partneriai:

 

                                                                                                                                                                   

 

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt