LNDM darbuotojai kelia kvalifikaciją mokymuose: muziejus siekia tapti prieinamesnis 

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) tampa dar atviresnis žmonėms su negalia ir individualiais poreikiais. LNDM sparčiai pritaiko savo infrastruktūrą, rūpinasi kompensacinės judėjimo technikos, parodų turinio prieinamumu, rengia specialias edukacines programas, taip pat plečia darbuotojų kompetencijas. Spalį, lapkritį ir gruodį visų LNDM padalinių darbuotojai dalyvauja šiuose mokymuose: „Negalios etiketas“ (ved. Barbora Suisse, asociacija „Draugiški autizmui“), „Erdvių prieinamumas“ (ved. Ramunė Balčikonienė, Lietuvos audiosensorinė biblioteka) bei Lietuvos kurčiųjų draugijos vertėjų vedamose gestų kalbos pradžiamokslio pamokose. Mokymai organizuojami atlikus darbuotojų apklausą, kas jiems būtų naudingiausia.  

 

Etiketo mokymai. Fot. Gintarė Grigėnaitė

LNDM partnerės asociacijos „Draugiški autizmui“ įkūrėja B. Suisse muziejaus darbuotojams vedė mokymus „Negalios etiketas“. Jų metų lektorė aptarė įvairias muziejaus praktikoje pasitaikančias situacijas, davė patarimų, kaip muziejuje užtikrinti gerą savijautą lankytojams su negalia ir pasiūlyti jiems reikalingą pagalbą, nepažeidžiant orumo.  

 

„Negalios etiketo“ mokymuose išgirdome ir apie eiblizmą (angl. – ableism) – diskriminaciją, išankstinį nusistatymą prieš žmones su negalia. Nustebino tai, jog eiblizmą sau gali jausti ir patys negalią turintieji. Tai tam tikras išankstinis savęs nugalinimas, nepasitikėjimas savimi, kuris tampa asmenybės dalimi. Todėl turime vengti pernelyg aktyvaus pagalbos teikimo, dėmesio rodymo ir apskritai negalios sureikšminimo. Pirmiausia visus lankytojus reikia matyti kaip atėjusius į muziejų atrasti kažką naujo ir norinčius patirti gerų emocijų, tačiau turime dėti ir dedame visas pastangas, kad negalią turinčių žmonių savarankiškas lankymasis muziejuje būtų įmanomas“, – sako LNDM generalinio direktoriaus pavaduotoja parodoms ir edukacijai Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė.  

 

Mokymai Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje. Fot. Gintarė Grigėnaitė

LNDM parodų architektai, dizaineriai, kuratoriai ir kiti specialistai lankėsi Lietuvos audiosensorinėje bibliotekoje, kur gilino žinias apie muziejaus aplinkos ir parodų kūrimą, apgalvojant erdvių pritaikymą pagal įvairius lankytojų individualius poreikius. R. Balčikonienės vestuose mokymuose „Erdvių prieinamumas“ LNDM darbuotojai sužinojo apie klaidas, kurias dėl žinių stygiaus dažniausiai daro muziejai, taip netyčia sudarydami kliūtis sklandžiai lankytis muziejuose ir išsinešti teigiamų patirčių. Mokymų metu analizuoti atvejai pačiuose LNDM padaliniuose, nagrinėtos padarytos klaidos, ieškota sprendimų, kaip parodų dizaino ir architektūros elementus padaryti draugiškesnius lankytojams.  

 

„Į prieinamumą nereikia žiūrėti kaip į šventą karvę. Viskas visada negali ir neturi būti prieinama, tai net nebūtų įmanoma. Tačiau svarbu suteikti muziejams kuo daugiau žinių apie prieinamumą, ir svarbu, kad LNDM eina šiuo keliu. Prieinamumas – tai nuolatinė kelionė, o ne galutinis rezultatas. Prieinamumo paieškos turi vykti kartu su muziejaus lankytojais – žmonėmis, kurie prasčiau mato ar orientuojasi, yra garbaus amžiaus, turi disleksiją, aktyvumo ir dėmesio sutrikimą. Pradėti šią kelionę muziejams būtina susipažinus su prieinamumą reglamentuojančiais standartais, o tęsti – atrandant lankytojams ir pačiam muziejui vertingiausius sprendimus“, – teigia LNDM partnerės Lietuvos audiosensorinės bibliotekos komunikacijos vadovė, mokymų „Erdvių prieinamumas“ lektorė R. Balčikonienė.  

 

LNDM muziejų ir galerijų pritaikymas asmenims su negaliomis atliepia muziejaus vertybes ir veiklos strategiją. Joje akcentuojamas įsiklausymas į lankytojų poreikius ir jų atliepimas, siekiant atskleisti meno svarbą ir jo kuriamą teigiamą pokytį kasdieniame žmonių gyvenime. Mokymų ciklas kelia darbuotojų kvalifikaciją ir leidžia pagilinti žinias, kaip pagerinti kiekvieno muziejaus lankytojo patirtį:  

 

Dirbdama su skirtingomis auditorijomis kiekvieną kartą įsitikinu, kad jų pasiūlymai prieinamumui gerinti iš tiesų skirti visiems lankytojams. Muziejaus darbuotojų kolektyvas – tai mažas įvairialypės visuomenės atspindys, mums taip pat reikia mokytis tolerancijos, atvirumo neurotipiškam elgesiui, neišsigąsti negalios. Kaip darbuotoja džiaugiuosi, kad darbe galiu ne tik naudoti savo turimas žinias ir kompetencijas, bet ir mokytis, sužinoti dar daugiau“, – tikina LNDM Nacionalinės dailės galerijos edukatorė ir LNDM vykdomo projekto „Auditorijos plėtros ir paslaugų prieinamumo gerinimas LNDM padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje“ vadovė Eglė Nedzinskaitė.  

 

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansuojamo projekto, skirto auditorijos plėtrai ir paslaugų prieinamumo gerinimui, vykdymo metu LNDM padaliniuose bus pristatyti audiogidai regos negalią turintiems asmenims, videogidai lietuvių gestų kalba asmenims su klausos negalia, įrengtos nusiraminimo erdvės turintiesiems autizmo spektro sutrikimų. Už projekto lėšas jau yra įsigytos judėjimą parodose ir ekspozicijose palengvinančios priemonės (neįgaliųjų vežimėliai, vaikštynės), kuriomis gali pasinaudoti muziejaus lankytojai.    

 

Gestų kalbos kursai. Fot. Gintarė Grigėnaitė

LNDM padaliniuose taip pat vedamos Lietuvos kurčiųjų draugijos vertėjų organizuojamos gestų kalbos pradžiamokslio pamokos. Jų metu muziejaus komanda susipažįsta su Lietuvos kurčiųjų draugijos veikla ir gestų kalbos pradmenimis, kurie leis muziejaus darbuotojams lengviau bendrauti su kurčiaisiais.  

 

Mokymų metu laikinai keičiasi LNDM padalinių darbo laikas, apie pakeitimus skelbiama čia. LNDM dėkoja lankytojams už supratingumą ir laukia visų dar atviresniame muziejuje.   

 

LNDM padalinių darbuotojams organizuojami mokymai yra projekto „Kultūros sektoriaus bendrųjų, vadybinių ir profesinių kompetencijų tobulinimas“ dalis.   

 

Projektas finansuojamas pagal 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 08-001-04-01-01 „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“. Projektas vykdomas pagal šios pažangos priemonės veiklą Nr. 4. „Muziejai žmogaus gerovei“.

Taip pat žiūrėkite

Pranešimas

LNDM padaliniai dalyvauja mokymuose: spalio 8 d. – gruodžio 10 d. laikinai keičiasi darbo grafikas