2024 m. įgyvendinami projektai

„Sužinok, tyrinėk, išbandyk“ – individualių poreikių lankytojams pritaikytas Lietuvos dailės aukso fondas

 

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus (LNDM) vykdo misiją saugoti meno paveldą ir atskleisti jo svarbą, kuriant teigiamą pokytį kasdieniame žmonių gyvenime. Tai grindžiama įsitikinimu, kad menas yra didžiulį edukacinį potencialą turinti vertybė, teikianti pažinimo džiaugsmą ir gyvenimo prasmės suvokimą, todėl muziejus siekia didinti prieinamumą ir įtraukti žmonių su negalia ir individualiais poreikiais auditorijas.  

 

2025-2027 m. LNDM įgyvendins projektą „Sužinok, tyrinėk, išbandyk“ ir pristatys individualių poreikių turintiems lankytojams pritaikytą Lietuvos dailės aukso fondo skaitmeninę mokymosi bei meno pažinimo erdvę. Aukso fondas – LNDM saugoma nacionalinės reikšmės Lietuvos dailės kūrinių kolekcija, apimanti meniniu ir istoriniu požiūriu vertingiausius šalies menininkų kūrinius. Lietuvos dailės aukso fondas sudarytas iš LNDM vaizduojamosios dailės, taikomosios dailės ir liaudies meno rinkiniuose saugomų eksponatų. Šis fondas reprezentuoja ne tik Lietuvos dailės raidą, bet ir tautinę tapatybę, kultūrinę savastį ir istorinę atmintį. 

 

Lietuvos dailės aukso fondo eksponatai, pasitelkiant pažangiausias skaitmenines technologijas, bus pristatyti įtraukiančiu, švietėjišku ir lengvai prieinamu formatu. Planuojama, kad skaitmeninė mokymosi ir pažinimo erdvė suteiks lankytojams galimybę išsamiai tyrinėti meną, naudotis įvairiomis adaptacijomis, tokiomis kaip scenarijai, įgarsinimai, gestų kalbos vertimai, kalbos supaprastinimas bei sužaidybinimas. Numatytos fizinės integracijos ir LNDM muziejų parodų erdvėse – neregiams skirti taktiliniai paviršiai su audiogidu ir kt. 

 

Įgyvendinus šį ambicingą, visus LNDM muziejus ir galerijas jungiantį projektą, bus sukurta dinamiška, interaktyvi, kurtiesiems ir akliesiems lankytojams prieinama skaitmeninė mokymosi erdvė ir sudarytos galimybės kuo platesnei auditorjai pažinti LNDM aukso fondo meno kūrinius. 

 

                                               

 

 

 

Projektas „Privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas“ pagal kvietimą „Juridinių asmenų privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas darbovietėse“ 

 

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus planuoja įrengti elektromobilių įkrovimo stotelę su dviem prieigom Palangos gintaro muziejuje, Vytauto g. 17. Šią galimybę muziejui atvėrė jungtinio projekto „Privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas“ 1695,39 eurų parama, gauta sėkmingai parengus ir pateikus paraišką VŠĮ Lietuvos energetikos agentūrai pagal paskelbtą kvietimą „Juridinių asmenų privačių elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimas darbovietėse“. 

 

Jungtinio projekto projektas įgyvendinamas pagal ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės  „NextGenerationEU“ lėšomis. 

 

               

 

 

 

Projektas „Auditorijos plėtros ir paslaugų prieinamumo gerinimas LNDM padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje“  

 

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, siekdamas sudaryti galimybes įvairias negalias ir poreikius turintiems žmonėms tapti savarankiškais ir pilnaverčiais muziejaus lankytojais, turinčiais pasirinkimą lankytis parodose, ekspozicijose ir jas pažinti savarankiškai, ar dalyvauti grupinėse edukacinėse veiklose, aštuoniuose muziejaus padaliniuose (Vilniaus paveikslų galerijoje, Radvilų rūmų dailės muziejuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, Palangos gintaro muziejuje, Laikrodžių muziejuje, Prano Domšaičio galerijoje) planuoja: 

  • sukurti audiogidus regos negalią turintiems asmenims 2-iuose padaliniuose; 
  •  sukurti video gidus klausos negalią turintiems asmenims lietuvių gestų kalba 4-iuose padaliniuose; 
  • įrengti nusiraminimo erdves autizmo spektro sutrikimų turintiems asmenims 6-iuose padaliniuose; 
  • surengti mokymus 8-ių padalinių darbuotojams apie skirtingų tikslinių grupių poreikius ir galimus iššūkius lankantis muziejuose.  

 

Už projekto lėšas jau yra įsigytos judėjimą parodose ir ekspozicijose palengvinančios priemonės (neįgaliojo vežimėliai, vaikštynės), kuriomis gali pasinaudoti muziejaus lankytojai.  

 

Įsigyti judėjimą parodose ir ekspozicijose palengvinančias priemones (neįgaliojo vežimėliai, vaikštynės), kuriomis jau gali pasinaudoti muziejaus lankytojai. 

 

Galimybę įgyvendinti šias veiklas sudarė gautas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansavimas (42 920 Eur), gautas sėkmingai parengus ir pateikus paraišką. 

 

Projektas įgyvendinamas pagal LR kultūros ministerijos pažangos priemonę Nr. 08-001-04-01-01 „Aukštos meninės vertės, įvairaus ir įtraukaus kultūros turinio prieinamumo didinimas“, veiklą Nr. 4. „Muziejai žmogaus gerovei“. 

Atnaujinta: 2024-11-22