Žinomi žmonės apie „Šedevro kambario“ ekspoziciją: „yra kuo girtis visam pasauliui“
Iki gegužės 26 d. LNDM Radvilų rūmų dailės muziejuje veikia išskirtinė ekspozicija „Šedevro kambarys. Franso Halso evangelistai iš Odesos Vakarų ir Rytų dailės muziejaus kolekcijos“. Lankytojai asmeniškai, netrukdomi išorės garsų, vaizdų ir kitų žmonių „Šedevro kambaryje“ susitinka su F. Halso darbais – šv. Luko ir šv. Mato atvaizdais, o audiovizualinės ir multimedinės priemonės panardina juos į meno šedevro sukūrimo kontekstą.
Inovatyvumu stebinanti ekspozicija
Ši ekspozicija sulaukė itin didelio Lietuvos visuomenės susidomėjimo. Šiuo metu LNDM elektroninėje bilietų pardavimų sistemoje yra likę vos keli pavieniai bilietai, skirti parodos aplankymui vienumoje.
Susidūrimas su paveikslais akis į akį „Šedevro kambaryje“, kur prabyla tapytojas ir jo paveikslai, pasak žurnalisto, visuomenininko Andriaus Tapino, yra tarsi meditacija, kelionė į praeitį:
„Kai apsilankiau „Šedevro kambaryje“, parašiau žinutę ekspozicijos idėjos autoriui, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generaliniam direktoriui Arūnui Gelūnui, kad turite kuo girtis visam pasauliui ir kviesti atvažiuoti žymiausius muziejininkus, kad jie pamatytų, kokią fantastišką idėją įgyvendino lietuviai.“
Šiai minčiai pritarė ir žurnalistas, prodiuseris Rytis Zemkauskas: „Šedevro kambarys“ yra įrodymas, kad šiuolaikinio muziejaus galimybes riboja tik mūsų fantazija. O idėjos autoriui Arūnui Gelūnui ir visai prie projekto įgyvendinimo dirbusiai komandai jos netrūksta. Siūlau visiems suspėti ten pabūti. Labai verta!“.
Aktorė, diktorė Aldona Vilutytė, įgarsinusi „Šedevro kambario“ instaliaciją, teigė, jog aplankyta ekspozicija jai buvo netikėta: „Net įgarsindama tekstus „Šedevro kambariui“ neįsivaizdavau tokio intensyvaus, nenuspėjamo ir įdomaus potyrio. Jaučiausi šiek tiek kaip Haris Poteris Hogvartso pasaulyje. O keisčiausia buvo, kad pabaigoje, po tokio dinamiško ir spalvingo pasakojimo apie F. Halso gyvenimą ir kūrybą, norėjosi ilgai ilgai sėdėti ir žiūrėti į jo paveikslus.“
Kiekvienas lankytojas tampa F. Halso paveikslo personažu
Operos solistas Edgaras Montvidas, prisimindamas apsilankymą „Šedevro kambario“ ekspozicijoje, akcentavo jos naujumą: „Prisipažinsiu, nuolat lankausi įvairiose parodose Europos muziejuose, tačiau tokio inovatyvaus ir asmeniško pokalbio su paveikslais dar nebuvau patyręs. Tik vienam lankytojui sukurta erdvė, instaliacija, garsas, šviesa ir galiausiai prieš akis atsiveriantys F. Halso šedevrai mane paliko be žado!“.
Kiekvienas „Šedevro kambario“ lankytojas išeidamas gauna suvenyrą – dirbtinio intelekto F. Halso teptuko maniera sukurtą savo paties portretą:
„Nuolat būdamas scenoje, esu pripratęs prie grimo, perukų, transformacijų į įvairius personažus, tačiau buvau nuginkluotas, kai „Šedevro kambario“ patirties pabaigoje išvydau savo paties atvaizdą, nutapytą XVII a. meistro stiliumi. Bravo!“, – dalinasi E. Montvidas.
Pašnekovų mintims pritarė ir „Midcentury“ studijos kuratorė Eva Saikovska:
„Patirtis buvo neapsakoma! „Šedevro kambarys“ padovanojo laiką sau ir netikėtų apmąstymų. Vėliau grįžau kartu su dukra ir draugėmis, kiekvieną kartą ekspozicija, nukeldama į XVII a., suteikė naujų potyrių.“
F. Halso nutapyti evangelistai netrukus iškeliaus į Vokietiją. Liepą paveikslai bus pristatyti dailininko personalinėje darbų parodoje Paveikslų galerijoje Berlyne.
Ateityje LNDM Radvilų rūmų dailės muziejaus „Šedevro kambaryje“ planuojama pristatyti kitus išskirtinius meno kūrinius, kuriais lankytojai taip pat galės gėrėtis vienumoje.
Šedevro kambario kūrėjų komanda:
Projekto idėjos autorius dr. Arūnas Gelūnas
Koordinatorius Skaistis Mikulionis
Režisierius Paulius Markevičius
Dramaturgė Birutė Kapustinskaitė
Kompozitorius Andrius Šiurys
Architektas Aleksandras Kavaliauskas
Baldo dizaineris Vytautas Gečas
Ekspozicijos grafikos dizaineriai: Vytautas Volbekas, Valentin Duduk
Vizualinio turinio kūrėjai: Tomas Vasiliauskas, Gražvydas Zujus
Programuotojas Paulius Kšivickis
3D modeliuotojai: Jokūbas Bernotas, Ingrida Kazėnaitė
AV inžinieriai: Vytis Dėnas, Gintautas Rimeikis
2D animacijos kūrėjas BreadBakers
Personažų judesio animacijos kūrėjas Jonas Balakauskas
Projektas organizuojamas kartu su Odesos Vakarų ir Rytų dailės muziejumi
Projekto globėjas Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys
Projekto partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, Ukrainos ambasada Lietuvos Respublikoje, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos Respublikos muitinė, Ukrainos patrulinė policija
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Generalinis rėmėjas AAS „BTA Baltic Insurance Company“
Rėmėjai: „AD Rem“, fondas „Kunigaikščių Ostrogiškių karūna“, „Baleboste“, „Heat Transfers Company“
Informacinis rėmėjas „JC Decaux“
Speciali padėka Valdui Dovydėnui, Mirijanai Kozak, Narimantui Savickui, Stanislavui Vidtmann
Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt