Einant ilgesniu keliu II. Kuratorės kalbasi apie tarptautinę muziejinę praktiką

2023 m. lapkričio 13 d., pirmadienį, 18.30 val.

Dalyvės: Gražina Subelytė, Mėta Marija Valiušaitytė

Moderuoja Paulius Andriuškevičius

 

Nacionalinėje dailės galerijoje tęsiasi kuratorių diskusijų serija „Einant ilgesniu keliu“, kurioje Lietuvoje ir užsienyje praktikuojantys vizualaus meno parodų kuratoriai susitinka pasikalbėti apie savo metodus ir stategijas, kylančius iššūkius bei platesnį šiuolaikinį parodų kontekstą.

 

Turėdami galimybę lankomės pasaulinio garso meno institucijose, rezervuojame bilietus iš anksto arba laukiame gyvose eilėse, žavimės kūriniais ir mokomės muziejų santykio su visuomene niuansų, tačiau retas gauname progą geriau pažinti šias parodas surengusius specialistus. Antrasis diskusijų serijos susitikimas skirtas panagrinėti išskirtinės tarptautinės patirties turinčių kuratorių ir mokslininkių Gražinos Subelytės ir Mėtos Marijos Valiušaitytės veiklą ir principus. Ar ilgi metai akademijoje, studijuojant meno istoriją – tiesus kelias į kuratorystę? Ką mums šiandien sako modernizmo ikonų darbai? Ar vieno žmogaus kūrybinis palikimas ar kolekcija gali būti išsemti?

 

 

Dr. Gražina Subelytė – Peggy Guggenheim kolekcijos muziejaus Venecijoje kuratorė, kur ji kuruoja, tiria ir rašo apie nuolatinę kolekciją. Pastaraisiais metais kuravo tokias parodas kaip „Surrealism and Magic: Enchanted Modernity” (2022), „1948: The Biennale of Peggy Guggenheim” (2018), o šiuo metu rengia būsimas parodas apie Peggy Guggenheim galeriją Londone „Guggenheim Jeune“ (2026 m.) ir Heddą Sterne (2028 m.)

 

Gražina baigė doktorantūros studijas Courtauld meno institute Londone, kur nagrinėjo su magija ir okultizmu susijusias temas, glūdinčias šveicarų kilmės amerikiečių siurrealisto, dailininko ir magijos tyrinėtojo Kurto L. Seligmanno (1900-1962) vizualinėje ir literatūrinėje kūryboje. Ji publikavo daugybę tekstų apie šiuolaikinį meną, skaitė paskaitas tokiose institucijose kaip Luizianos modernaus meno muziejus, Barberini muziejus Potsdame, Taro Okamoto meno muziejus Kavasakyje; Venecijos bienalėje ir kitur. Gražina priklauso Londono Warburgo instituto vizionierių ratui ir Seligmanno centro patariamajai tarybai.

 

 

Mėta Valiušaitytė yra kuratorė ir mokslininkė, šiuo metu rengianti Picasso tapybos ant medžio parodą („Picasso on wood“), kurią planuojama atidaryti 2024 m. pavasarį Picasso muziejuje Malagoje. 2024-aisiais Mėta atliks podoktorantūros stažuotę Prancūzijos akademijoje Romoje (Villa Médici). Anksčiau ji dirbo tokiose institucijose kaip Florencijos meno istorijos institutas, ZKM Karlsruhėje, ar Picasso muziejus Paryžiuje, kur surengė parodą „Pablo Picasso Luvrai“ (kartu su Luvro kuratoriumi D. Salomon, 2021-2022) ir kt.

 

Mėta baigė doktoratūros studijas Humbolto universitete Berlyne ir Paryžiaus Nantero universitete (cotutelle), kur parengė disertaciją apie kubizmo krizę ir Pablo Picasso grįžimą prie atpažįstamo vaizdavimo. Ji publikuoja tekstus apie modernų ir šiuolaikinį meną, dėstė Paryžiaus Sorbonos universitete, skaitė paskaitas Pekino dailės akademijoje, Nagojos universitete, Picasso muziejuose Barselonoje, Malagoje ir kt.

 

 

Paulius Andriuškevičius – dailėtyrininkas ir kuratorius. Per savo karjerą jis yra dirbęs Peggy Guggenheim kolekcijos muziejuje Venecijoje, Šv. Martyno jaunimo menų centre Melburne, Nacionalinėje dailės galerijoje ir Rupert Vilniuje. Naujausia jo kuruota paroda – „Šaudyklė ir ruoželis“ galerijoje „Židinys“ (Vilnius). Pauliaus kuruojami šiuolaikinio meno projektai, tekstai ir pokalbiai siekia pristatyti menininkų praktikas netikėtais rakursais.

 

 

Renginys atviras ir nemokamas.

 

 

Projektą organizuoja VšĮ „Kultfliuksas“ ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija

Kuratorė Goda Aksamitauskaitė

Dizainerė Ineta Armanavičiūtė

Projektą finansuoja 

Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius
www.ndg.lt