Renginių ir edukacijų programa parodoje „Litvakų dailininkai Paryžiuje“

Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Žydiški etiudai“ nemokamų paskaitų ir ekskursijų ciklas, lydintis parodą „Litvakų dailininkai Paryžiuje“

 

Gegužės 28 d., sekmadienis, 12 val. Dr. Jolantos Mickutės (Šeduvos žydų istorijos muziejus „Dingęs štetlas“) paskaita „Štetelė, kur mano namai“. Greta vyks edukacinis užsiėmimas jauniesiems lankytojams.

Ar žinote, kad daugybėje savo paveikslų Markas Šagalas tapė gimtąjį štetlą, lietuviškai – miestelį. Manėte, kad jo paveiksluose skraidantys daiktai ir žmonės – vien tik lakios vaizduotės vaisius? Ne visai – Šagalas į drobę perkėlė savo jaunystę. Ją dailininkas praleido „mažame ir gražiame“ štetle, kuriame kiekvienas žinojo, ką verda kaimynas. Štetle dauguma žydų gyvendavo nuo lopšio iki mirties.

Edukacijos metu supažindinsime su žydų kultūros bei religijos elementais, žaidimais, tradicijomis, gyvenimo būdu Lietuvos miesteliuose, jidiš kalba vadinamuose štetlais. Drauge su Šeduvos žydų istorijos muziejaus „Dingęs Štetlas“ edukuotoja Irina Pociene užrašysime savo vardą hebrajų kalba, galėsime paliesti ir tyrinėti  tradicinius žydų kultūrai svarbius daiktus. Diskutuosime apie tai, kaip mažame miestelyje buriasi bendruomenės, kaip formuojasi asmeninės namų ir viešosios bendruomenei svarbios erdvės. Ieškosime žydų gyvenimo atspindžių pasaulinio garso litvakų dailininkų paveiksluose.

 

Birželio 22 d., ketvirtadienis, 18 val. Dr. Vilma Gradinskaitė (Vytauto Kasiulio dailės muziejus) paskaitoje „Ką rašė tarpukario kritikai apie litvakų dailininkus Paryžiuje“ apžvelgs, kaip pasaulio ir Lietuvos dailės kritikai reagavo į žydų dailininkus ir žydų kūrybą. Paskaita vyks ekspozicijoje.

 

Rugpjūčio 24 d., ketvirtadienis, 18 val. Aušra Rožankevičiūtė (Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus) paskaitoje „Žako Lipšico gyvenimas ir kūryba Paryžiuje 1909–1940 m.“ apžvelgs dailininko skulptūrų formų ir siužetų kaitą Paryžiaus periodo (1909–1940) kūryboje, Lipšico bičiulystę su įžymiąja Paryžiaus kūrybine bohema: menininkais, rašytojais, poetais, ilgesnį ar trumpesnį laiką gyvenusiais ir kūrusiais Paryžiuje (Amadeo Modiljaniu, Chuanu Grisu, Pablu Pikasu, Vincentu Huidobro, Koko Šanel, Gertruda Štain, Diego Rivera, Le Korbiuzje ir kitais). Lipšicas yra sukūręs ne tik daugelio šių bičiulių biustus, bet ir pats noriai pozavo jų kuriamiems portretams (Modiljanio, Griso, Angelinos Belof ir kt.)

 

Rugpjūčio 31 d., ketvirtadienis, 18 val. Ievos Šadzevičienės (Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus) paskaita „Rafaelis Chvolesas – paskutinysis iš L’École de Paris“.

 

Vilnietis dailininkas Rafaelis Chvolesas (1913–2002), nepritapęs sovietinių cenzorių kontroliuojamame pokario Vilniuje, pasitraukė į Vakarus, kur sukūrė nemažai pradingusio žydiško Vilniaus vaizdų ne tik ilgėdamasis gyvenimo, kurį nusiaubė Antrasis pasaulinis karas, bet ir stilistiškai jausdamas ryšį su garsiais L’École de Paris dailininkais litvakais. Jo ekspresionistinio stiliaus kūrybą persmelkia nostalgiškos temos, kartojami šagališki naratyvai.

 

Rugsėjo 14 d., ketvirtadienis, 18 val. Mildos Jakulytės (istortikė, muziejaus „Dingęs Štetlas“ ekspozicijos vyriausioji kuratorė) paskaita „Michaelis Breneris – skulptorius, aplenkęs savo laikmetį“

 

Šiauliuose gimęs skulptorius Michaelis Breneris nuo 1909 m. įsikūrė Paryžiuje. Tarp jo studijos svečių buvo dailininkai Chaimas Sutinas, Michaelis Kikoinas, Pinchus Kremenis, Isaakas Pailes ir kiti. Dailininkas puikiai valdė formą, sukūrė žymių žmonių portretų, tačiau nesurengė nei vienos parodos. Jo ekspresyvios, „tapybinės“ skulptūros pralenkė tuometinę modernaus meno raišką ir byloja apie skulptoriaus vidinę laisvę, profesionalumą ir talentą.

 

 

Ekskursijos su parodos kuratore dr. Vilma Gradinskaite:

Birželio 15 d., ketvirtadienis, 18 val.

Rugsėjo 7 d., ketvirtadienis, 17 val.

Rugsėjo 16 d., šeštadienis, 14 val.

Rugsėjo 26 d., antradienis, 18 val.

 

Pasiteiravimui: Birutė Pankūnaitė +37068786607
kasiulio.muziejus@lndm.lt

Visi renginiai nemokami, be registracijos, tačiau reikia įsigyti muziejaus bilietą.

A. Goštauto g. 1, LT-01104 Vilnius
Tel. +370 5 261 6764
kasiulio.muziejus@lndm.lt