Trys nauji leidiniai meno mylėtojų bibliotekoms!

Fot. Gintarė Grigėnaitė

Pirmojoje knygoje „Ribos ir paraštės: socialinė kritika tarpukario Lietuvoje“ pagrindinis dėmesys skiriamas XX a. 3–4 deš. iškilusių ir brendusių Lietuvos menininkų kūrybiniam palikimui. Daugumai jų vis didesnę reikšmę įgavo istorinio laiko ir kasdienybės apmąstymai, o kai kurie savo kūryboje ėmėsi gana atvirai kalbėti apie nepatogias to meto socialines problemas: nedarbą, skurdą, socialinę ir lyčių nelygybę, atskirtį, visuomenės „moralinį“ nuosmukį ir kt.

 

Leidinio pristatymo renginys vyks Nacionalinėje dailės galerijoje vasario 8 d. https://www.facebook.com/events/1265235564026288/?ref=newsfeed

 

Įsigykite internetu: https://shop.lndm.lt/…/ribos-ir-parastes-socialine

 

 

Antrasis leidinys – „Feliksas Daukantas. Gyvenimas yra dizainas“. Lietuvos dizaino istorija tikriausiai būtų pakrypusi kita linkme, jeigu ne Felikso Daukanto toliaregiškas siekis patogią ir estetišką aplinką padaryti prieinamą kiekvienam žmogui. Jo įsitikinimas, kad racionaliai organizuota daiktinė aplinka gali paveikti žmonių gyvenimo įpročius, palengvinti jų buitį ir formuoti modernią ateities visuomenę, paskatino rinktis naujas, tuo metu dar menkai žinomas kūrybos veiklas, savarankiškai jų mokytis ir žinias perduoti kitiems. Ši unikali asmenybė, sujungusi mąstytoją ir praktiką, XX a. 7 deš. pradžioje įsteigė Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedrą, sukūrė mokymo metodiką ir gyvenimą paskyrė vizionieriškam dizaino principų pagrindimui.

 

Įsigykite internetu: https://shop.lndm.lt/…/feliksas-daukantas-gyvenimas-yra…

 

 

Knyga „Moterys menininkės tarpukario Vilniuje: tarp lūkesčių ir galimybių“ – to paties pavadinimo parodos, 2021 m. vykusios Vytauto Kasiulio dailės muziejuje, katalogas. Jame plačiai ir įvairiais aspektais atskleidžiama moterų menininkių kūrybos tarpukariu panorama. Dvidešimties metų laikotarpis nuo 1919 m. iki 1939 m., įrėmintas dviejų tektoninių istorijos lūžių, Didžiojo karo ir Antrojo pasaulinio karo, su pertrūkiais priklausė Antrajai Lenkijos Respublikai. Moterys menininkės šiuo tarpsniu buvo išties aktyvios: pirmą kartą universitete jos galėjo studijuoti dailę, dalyvavo įvairių dailės draugijų ir grupuočių veikloje, rengė asmenines parodas, tačiau jų lūkesčiai susidurdavo su ekonominiais ir socialiniais išbandymais, kuriuos įveikti neretai būdavo labai sunku.

 

Leidinyje pristatomas spalvingas, bet menkai pažįstamas tarpukario Vilniaus dailės segmentas, kurio skirtingų kartų, tautybių, įvairių socialinių sluoksnių Vilniuje kūrusių moterų ir merginų meninės veiklos rezultatai traktuojami kaip vaizdingi tų dvidešimties metų liudininkai.

 

Įsigykite internetu https://shop.lndm.lt/naujienos/moterys-menininkes-tarpukario-vilniuje-tarp-lukesciu-i