Edukacinė programa parodoje „Miesto gimimas: valdovų privilegijos Vilniui“ 

2022 m. sausio 25 d. – kovo 27 d.  

Ekskursija po parodą „Miesto gimimas: valdovų privilegijos Vilniui“ 

 

Ekskursijos metu pamatysite vienuolika išlikusių privilegijų Vilniaus miestui, sužinosite apie jų skirtumus ir panašumus. Taip pat turėsite galimybę išvysti vienintelį išlikusį Vilniaus miesto vaito Stanislovo Sabino portretą. Be šių svarbių dokumentų, susipažinsite ir su XIX a. pab.–XX a. per. dailininkų darbais, kuriuose užfiksuoti neišlikę Vilniaus miesto statiniai – gynybinės sienos fragmentai, senoji katedra ir aukštutinė pilis. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Vilniaus miesto rotušei, jos architektūrai, istorijai ir Lauryno Gucevičiaus projektams. Ekskursijos trukmė apie 45 min.  

 

 

Praktinis užsiėmimas „Pilis, Katedra ir Rotušė“ 

 

Edukacinio užsiėmimo metu lankytojai susipažins su pagrindiniais Vilniaus miesto simboliais – Pilimi, Katedra ir Rotuše, išsiaiškins šių pastatų paskirtį, sužinos, ar tikrai bokštą ant kalno pastatė Gediminas, kodėl Vilniaus miesto rotušė neturi laikrodžio bei kaip atrodė gotikinė katedra. Praktinėje dalyje bus kuriamas Vilniaus miesto atvirukas. 

 

Edukacinis užsiėmimas skirtas ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams, pritaikomas ir specialiųjų poreikių dalyviams, neįgaliesiems.  

 

 

Praktinis užsiėmimas „Vilniaus ženklai“ 

 

Šiemet sukanka 635 metai, kai Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jogaila Vilniui suteikė Magdeburgo teisę. Parodoje susipažinsime su 11 pergamentų, kuriais valdovai skirtingu metu patvirtino miesto teises. Tyrinėsime miesto savivaldos istoriją, garsiausio mūsų architekto Lauryno Gucevičiaus katedros ir rotušės projektus. Praktinėje dalyje, remdamiesi senųjų pergamentų raštu, pasinersime į kaligrafijos pamokas.  

 

Edukacinis užsiėmimas skirtas vidutinio ir vyresniojo mokyklinio amžiaus mokiniams, jaunimui.  

 

 

Vaidmenų žaidimas „Diena Vilniuje“ 

 

Tai teatralizuotas edukacinis žaidimas, kuriame mokiniai trumpam taps XV–XVIII a. vilniečiais:  Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu, Vilniaus vaitu, vyskupu, turtingu pirkliu ar net budeliu. Žaidimo principas paprastas – traukiant kortas pasiskirstoma vaidmenimis ir pareigomis, kurias vykdant kuriamas intriguojantis pasakojimas apie senosios sostinės gyventojų kasdienybę. 

 

Edukacinis užsiėmimas skirtas didesnėms lankytojų grupėms, vidutinio ir vyresniojo amžiaus mokiniams (5–12 kl.) bei suaugusiesiems. Minimalus dalyvių skaičius – 8 asm.  

 

 

Komandinis žaidimas „Keliauju per Vilnių“ 

 

Atsakymą į klausimą „Kas įkūrė Vilnių?“ žino visi. Tačiau ar žinote, ką veikė miesto vaitas arba kaip buvo vadinama Vilniaus miesto taryba? Žaisdami stalo žaidimą Keliauju per Vilnių, žingsnis po žingsnio keliaudami iš užmiesčio Gedimino kalno link, rasime atsakymus ne tik į šiuos, bet ir į daugelį kitų  klausimų apie senąjį Vilnių. 

 

Stalo žaidimas „Keliauju per senąjį Vilnių“ skirtas įvairaus amžiaus grupėms ir pavieniams lankytojams. 

 

 

Virtualus edukacinis užsiėmimas „Miesto gimimas: valdovų privilegijos Vilniui“ 

 

1387 m. Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jogaila Vilniui suteikė Magdeburgo teisę. Ši teisė leido miestiečiams turėti savo valdžią, teismus, patiems tvarkyti prekybos reikalus. Nuo tada Vilniuje gimė miestiečių luomas, egzistavo trys galios centrai. Pilis, kuri priklausė kunigaikščiui, Katedra – vyskupo valdžios ir katalikų dvasinis simbolis, ir Rotušė, kuri buvo miestiečių savivaldos centras. Virtualiame užsiėmime susipažinsime su šių galios centrų istorija, pilies, katedros, rotušės pastatais ir jų kaita, pirmuoju mūsų sostinės planu bei svarbiomis mūsų istorijai asmenybėmis.  

 

Edukacinis užsiėmimas skiriamas vidutinio bei vyresniojo amžiaus mokiniams.    

 

 

 

Savarankiškos užduotys

 

Atlikti edukacines užduotis galite ir neišėję iš namų. Vilniaus paveikslų galerijos edukatoriai specialiai parodai „Miesto gimimas: valdovų privilegijos Vilniui“ parengė kryžiažodį ir spalvinimo lapus. Juos galite parsisiųsti čia:

 

Miesto gimimas_Kryžiažodis

 

Miesto gimimas_Spalvinimo lapai

 

 

 

Užsiėmimai vyksta Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4) antradieniais–šeštadieniais, 11–17 val., sekmadieniais 12–16 val.

 

Užsiėmimo kaina vienam vaikui – 3,00 Eur, suaugusiajam – 5,00 Eur, šeimai – 6,00 Eur, grupei virtualus užsiėmimas – 20,00 Eur.

 

Moksleivius lydintis mokytojas, ikimokyklinukai, našlaičiai ar tėvų globos netekę vaikai, neįgalieji ir juos lydintys asmenys užsiėmimus lanko nemokamai. 

 

BŪTINA IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA el. paštu gidai.vpg@lndm.lt arba tel. 8 659 58056 

Adresas: Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius
Tel. / faks. +370 5 261 1685
vpg@lndm.lt