Pasirašyta Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir Lietuvos kariuomenės bendradarbiavimo sutartis
Šių metų sausio 6 d. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas ir Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri užtikrins jau kelerius metus sėkmingai palaikomų rezultatyvių ryšių tarp šių dviejų institucijų tęstinumą.
Pagal šią sutartį Lietuvos, NATO sąjungininkių valstybių ir Ukrainos kariai galės nemokamai lankyti Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus parodas bei ekspozicijas devyniuose šio muziejaus padaliniuose visoje Lietuvoje, o Lietuvos kariuomenė taps dalies muziejinių projektų įgyvendinimo partnere.
„Kiekvienam žmogui neretai kyla klausimas: ką verta ginti? Dėl ko verta kovoti? Savojo krašto kultūra tikrai yra vienas tokių savo krauju gintinų dalykų, bereikia prisiminti Lietuvos knygnešių auką, Sibire sužvarbusia ranka rašomus lietuviškus eilėraščius, piešiamus piešinius. Viliuosi, kad nemokamos prieigos prie muziejų ekspozicijų ir parodų suteikimas Lietuvos ir Ukrainos kariams ne tik praturtins karių laisvalaikį, bet ir taps jiems savotišku atsakymo į klausimą „ką verta ginti?“ tęsiniu, vertinga edukacijos forma. Svarbi pamoka pateks į svarbių žmonių sąmonę. Kita vertus, muziejus įgis patikimą partnerį, kartais užtikrinantį tokią būtiną saugaus muziejinių eksponatų keliavimo sąlygą. Tai – abipusiai naudinga sutartis“, – sakė Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas.
„Sutartimi tik patvirtiname tai, kas Lietuvos kariuomenei visada būdavo ir yra svarbu. Menas atskleidžia ir parodo, kokia buvo ir kokia yra Lietuva, jos kariuomenė. Lietuvos kariams tai poilsio ir pasididžiavimo tvirtovė. Tuo tarpu į Lietuvą atvykstantys NATO kariai turi pajausti, kokioje visapusiškai stiprioje ir turtingoje valstybėje jie vykdo užduotis ir prireikus kovotų ar paaukotų gyvybę“, – teigė gen. ltn. Valdemaras Rupšys.
Tikimasi, kad bendradarbiavimo sutartis sąjungininkų kariams iš įvairių šalių padės geriau pažinti Lietuvos kultūrą, stiprins tarpusavio supratimą ir bendradarbiavimą. Puoselėjame viltį, kad ši Lietuvoje gimusi iniciatyva sulauks atgarsio ir Ukrainoje, o šios šalies muziejai sudarys galimybes draugiškų valstybių kariams lankyti muziejus Ukrainoje panašiomis sąlygomis.
Lietuvos kariuomenės ir Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus bendradarbiavimas prasidėjo 2009 metais, kai po karo Sakartvele Lietuvos karinių oro pajėgų lėktuvas atskraidino į Vilnių Niko Pirosmani parodą. Jos atidarymas Naujųjų metų naktį Vilniaus paveikslų galerijoje pažymėjo „Vilniaus – Europos kultūros sostinės 2009“ renginių pradžią.