Interaktyvi videoinstaliacija „Gyvas Tiškevičių šeimos albumas“

Nuo 2021 m. gruodžio 11 d.

Videoinstaliacijos fragmentas

Dviem vaizdo projektoriais ant rūmų Mėlynojo salono sienos ir lubų bus perteikiami Tiškevičių šeimos gyvenimo ir rezidencijos kūrimo epizodai. Tokiu būdu  lankytojai „akis į akį“ galės susitikti su rūmų šeimininkais, tarsi išnyrančiais iš nebūties, žvelgiančiais į lankytoją tiesiai iš kambario, kuriame kažkada virė gyvenimas. Atsisakius įprastų ant sienų kabinamų tekstų ir nuotraukų, pasitelkiamos medijos, suteikiančios galimybę vaizdus pristatyti ne vien statiškai, bet ir vienu metu projektuojant skirtingus vienas kitą papildančius vaizdus. Tokiu būdu vertinga edukacinė medžiaga perteikiama įdomiau, ją galima pritaikyti įvairioms tikslinėms grupėms, o lankytojai įtraukiami į prasmingą pažinimo kelionę.

 

Instaliacija atskleidžia grafų Tiškevičių rezidencijos kūrimo ir šeimos gyvenimo vaizdus. Feliksui Tiškevičiui ir jo žmonai Antaninai Kožbok-Lonckai priklausę dvaro rūmai pastatyti 1897 m. Rūmų projektuotojas ‒ Francas Švechtenas (Franz Heinrich Schwechten, 1841–1924), viena žinomiausių figūrų Vilhelmo epochos Berlyno architektūros pasaulyje. Su šiuo pripažintu architektu Tiškevičiai bendravo iki 1916-ųjų. Statant rūmus kartu buvo kuriamas ir parkas, kurį projektavo pasaulinio garso prancūzų kraštovaizdžio architektas ir parkų meno teoretikas Eduaras Andrė (Édouard André, 1840–1911), sukūręs per 100 parkų Europoje, Amerikoje, Afrikoje ir net keturis Lietuvoje grafams Tiškevičiams.

 

Grafo F. Tiškevičiaus šeima Palangą valdė 1891–1940 m. Grafai daug dėmesio skyrė kurorto plėtrai: statė poilsiui pritaikytas vilas, įrengė artezinį šulinį, pastatė Kurhauzo mūrinę dalį, finansavo naujos Palangos bažnyčios statybą. F. Tiškevičius rūpinosi visuomenės švietimu – suteikė patalpas „Saulės“ draugijos mokyklai, dovanojo pastatą Palangos gimnazijai, o jam priklausiusiuose sandėliuose prie jūros tilto 1899 m. įvyko pirmasis lietuviškas spektaklis „Amerika pirtyje“. Grafai Feliksas ir Antanina Tiškevičiai buvo kultūros žmonės, mėgę keliauti, pasisvečiuoti į rūmus dažnai kviesdavę iškilius visuomenės ir kultūros veikėjus. Rūmuose vyko literatūriniai pokalbiai, skambėjo grafienės mėgta Šopeno ir kitų anuo metu populiarių kompozitorių muzika.

 

Videoinstaliacijos fragmentas

 

Videoinstaliacijos meninės dalies autorius ‒ Saulius Valius, techniniai sprendimai – UAB „Ekspobalta“.

 

Projektą finansuoja

Vytauto g. 17, LT-00101 Palanga
+370 460 30 314
gintaro.muziejus@lndm.lt

Taip pat žiūrėkite

Galerija

Gyvas Tiškevičių šeimos albumas