Radvilų rūmų dailės muziejus /
Prof. dr. Ramintos Jurėnaitės III-oji paskaita „Maskvos ir Talino neoficialaus meno kūrėjų ryšiai. Grupės ANK’ 64, VISARID ir SOUP“
Prof. dr. Ramintos Jurėnaitės III-oji paskaita „Maskvos ir Talino neoficialaus meno kūrėjų ryšiai. Grupės ANK’ 64, VISARID ir SOUP“
2021 m. spalio 21 d., ketvirtadienį, 17 val.
Muziejuje veikianti paroda „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji” yra papildoma viešų trijų paskaitų ciklu, kuris supažindins su to meto meno–istorijos–visuomenės kontekstu. Trečioji paskaita skirta Talino ir Maskvos neoficialaus meno kūrėjų tinklui atskleisti.
1950-1960 m. Estijoje greta socrealistinių paveikslų vėl tapomi ir abstraktūs. Tikrasis lūžis įvyksta 1960-ųjų pabaigoje ir septyniasdešimtaisiais. Viena po kitos kuriasi avangardinės menininkų grupės – ANK’64, VISARID, 1967 SOUP’ 69 – kurios tuomet buvo vienintelės neoficialios dailininkų grupės visoje Sovietų Sąjungoje. Įvyksta ryškus orientacijos pasikeitimas: Paryžiaus mokyklos įtaką pakeičia Niujorkas. Pop artas, konstruktyvizmas, siurrealizmas, konceptualizmas ir skandinaviška mitologija – tokie skirtingi impulsai svarbūs paraleliai. Estijos ir Maskvos nonkonformistus siejančia ašimi tapo Ülo Sooster (1924-1970), supažindinęs vienus su kitais. Menininkai pradeda lankyti vieni kitus, keistis idėjomis, kartu rengti parodas.
Prof. dr. Raminta Jurėnaitė – dailės istorikė, kritikė ir parodų kuratorė, menotyros mokslų daktarė, Vilniaus dailės akademijos profesorė. Tyrinėja šiuolaikinę Vidurio Rytų ir Vakarų Europos dailę bei fotografiją. Viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo rengti konceptualias parodas, surengė virš 100 parodų Lietuvoje ir užsienyje. Išspausdino daugiau kaip 300 straipsnių Lietuvos ir užsienio dailės leidiniuose, parengė knygų, parodų katalogų, monografijų ir albumų.