Vilniaus galerijų savaitgalis

Rugsėjo 9–12 d.

Vilniaus galerijų savaitgalis rugsėjo 9–12 dienomis jau šeštąjį kartą kvies miesto gyventojus ir svečius į daugiau nei 30 meno erdvių. 

Keliaujančių VGS maršrutu lauksime šiose parodose Nacionalinėje dailės galerijoje bei Radvilų rūmų dailės muziejuje!

 

 

Nacionalinė dailės galerija

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Aniceta, Stasys, Teresė, Jonas, Janė, Petras, Mykolas, Uršulė, Anupras ir kiti. Čiabuvių pasakojimai“

Sigita Simona Paplauskaitė, Marius Juknevičius, Živilė Lukšytė ir Julija Mazūrienė

 

Kuratorė: Margarita Matulytė

 

Čiabuvių pasakojimus aktyvuojančios parodos objektas yra lietuvių etnosas, tiksliau, mažiausią XIX-XX a. visuomenės modernizavimo įtaką patyrusių ir autentiškiausią bei archajiškiausią kultūrą išsaugojusių kaimo gyventojų sluoksnis. Tai yra tie kiti, unikalios etninės tapatybės nešėjai, be kurių nesirastų tauta, nebūtų sukurta nacija. Čiabuvių samprata, defomuota kolonijinių ekspansijų procese, iki šiol turi santykio su kitu apibrėžties hierarchinę konotaciją, nukreipiančią į kultūrų skirtį. Tad rekonstruojant kultūrinę atmintį verta dekolonizuoti ir čiabuvio sąvoką. Parodoje iš čiabuvių pasakojimų, išreikštų pačių sukurtais artefaktais ir fotografų, kraštotyrininkų, etnologų, tautosakininkų surinktais liudijimais, audžiamas kraštovaizdis atveria kaimo žmogaus savastį, jos lėtą raidą, atidengia tykios kultūros sluoksnį.

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Fotoblokas. Centrinė Europa fotoknygose“

 

Kuratoriai:  Łukasz Gorczyca, Adam Mazur ir Natalia Żak

 

XIX a. artėjant prie pabaigos, atsirado nauja spausdintų knygų, kuriose pasakojimas perteikiamas ne tekstu, bet vaizdais, rūšis. Per visą XX a. iliustruotos knygos, brošiūros ir fotoknygos dokumentavo neramią mūsų regiono istoriją. Parodoje pristatomos knygos apima platų spektrą leidinių: nuo meninės fotografijos grandų tokių kaip Čekijos meistro Františeko Drtikolo, žymaus lenkų fotografo Edwardo Hartwigo, rumunės Hedy Löffler albumų iki skausmingos dokumentinės fotografijos rinkinių. Jų visuma formuoja nuoseklų ir įtraukiantį pasakojimą apie Centrinės Europos praeitį ir dabartį.

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Galimybė meilei“

Eija-Liisa Ahtila

 

Eija-Liisa Ahtila – viena labiausiai žinomų Suomijos menininkių – išgarsėjo paskutiniaisiais XX a. metais savo meditatyviomis, įtraukiančiomis videoinstaliacijomis, kuriose susipina realybė ir fikcija. Savo ankstyvuosiuose kūriniuose Ahtila analizavo sudėtingas moterų patirtis, susijusias su paauglystės branda, santykiais šeimoje, psichikos sveikata ir mirtimi.

 

Vėlyviausiame kūrinyje “Galimybė meilei” (2018) yra apmąstoma galimybė pajusti empatiją ir meilę kitoms gyvybės formoms. Šiame kūrinyje dėmesys sutelkiamas į žmogiškas emocijas, kurios galėtų mums padėti stumtelėti į šalį įprastas hierarchines struktūras ir paskatinti geriau suprasti ir pajusti kitas gyvybės formas. Čia apmąstoma šių emocijų kilmė, svarstoma, kaip jas atpažįstame ir kaip suprantame jų vaidmenį visame gyvajame pasaulyje.

 

 

Rugsėjo 9, 10 d. parodų lankymas nemokamas.

Kitomis dienomis bilietai įprasta kaina

 

Darbo laikas:

 

Rugsėjo 9 d. 12.00-20.00
Rugsėjo 10, 11 d. 11.00-19.00
Rugsėjo 12 d. 11.00-17.00
Konstitucijos pr. 22, Vilnius

 

 

 

Radvilų rūmų dailės muziejus

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Kambariuose ir lauke“

Mindaugas Navakas

 

Koordinatorė: Elona Lubytė

 

Skulptoriaus Mindaugo Navako sudaryta naujausių darbų kolekcija kontekstualiai sujungia vidinę ir išorinę Radvilų rūmų erdves. Autorių domina pasirinktos aplinkos ir kūrinio, skulptūrinio objekto, kultūrinių prasmių ir plastinių tūrių dialogas. Jo esmė – glūdinčios metafizinės grėsmės, egzistencinio nerimo ir nerimtumo, ironijos jungtis.

 

Fot. Gintarė Grigėnaitė

„Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“

 

Kuratorius: Arūnas Gelūnas

 

Parodoje pristatomi keturiasdešimties menininkų, kūrusių ideologinio diktato, cenzūros ir judėjimo laisvės ribojimo sąlygomis 7-9 deš. Sovietų Sąjungoje, kūriniai. Kad ir kokie skirtingi savo meninės išraiškos priemonėmis, juos vienija bendras bruožas – nepaklusnumas savojo laikmečio ideologinėms ir estetinėms nuostatoms ir kūrybinės laisvės siekis. Greta rusų, ukrainiečių, latvių ir estų neoficialiojo meno atstovų pristatomis lietuvių „tylieji modernistai“ (E. A. Cukermanas, V. Antanavičius, V. Kisarauskas, L. L. Katinas, M. T. Rožanskaitė ir kt.). Visi parodoje pristatomi kūriniai Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui buvo padovanoti pasaulinio garso džiazo muzikanto ir menininko Vladimiro Tarasovo, kolekciją kaupusio 5 dešimtmečius.

 

 

Rugsėjo 9, 10 d. parodų lankymas nemokamas.

Kitomis dienomis bilietai įprasta kaina

 

Darbo laikas:

 

Rugsėjo 9-11 d. 11:00-18:00
Rugsėjo 12 d. 12:00-17:00
Vilniaus g. 24, Vilnius

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt