Oleksandras Bohomazovas. Kūrybos laboratorija

2021 m. birželio 3 d. – liepos 25 d.

Oleksandr Bohomazov. Pjūklo galandimas. 1927. Ukrainos nacionalinis dailės muziejus

Radvilų rūmų dailės muziejuje veikia tarptautinės reikšmės paroda „Oleksandras Bohomazovas. Kūrybos laboratorija“, kurioje pristatomi iki šiol nematyti žymaus Ukrainos avangardisto, meno teoretiko ir pedagogo Oleksandro Bohomazovo (1880–1930) kūriniai.

 

Stulbinantys įspūdingu meniškumu ir galingu meniniu temperamentu O. Bohomazovo kūriniai užima ypatingą vietą Ukrainos meno istorijoje ir skatina permąstyti autoriaus kūrybos vietą pasaulinio avangardizmo kontekste. Parodos kuratorė Olena Kašuba-Volvač pasakoja, kad „Paroda siūlo žiūrovui pasinerti į menininko kūrybinį procesą. Kartu su paveikslais pristatoma daug eskizų ir studijų, suteikiančių galimybę pamatyti vidinius kūrybinius virsmus, vaizduojamųjų idėjų atsiradimą „ant pieštuko galo“ ir jų tapimą neprilygstamais meniniais vaizdais.“

 

Šią Ukrainos Nepriklausomybės 30-metį žyminčią parodą Radvilų rūmų dailės muziejuje LNDM direktorius dr. Arūnas Gelūnas vertina ypatingai: „Neabejotina likimo dovana neseniai tapo beprecedentis Vladimiro Tarasovo, visame pasaulyje garsaus džiazo perkusininko ir šiuolaikinio meno kūrėjo, mecenatystės aktas, kuriuo Lietuvos nacionaliniam dailės muziejui buvo perduota unikali sovietmečio nonkonformistinio meno kolekcija. Dovanojimo aktą lydėjo kūrinių įmuziejinimas – netrukus Radvilų rūmuose atidarėme didelio pasisekimo sulaukusią parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“. Tarp daugybės V. Tarasovo padovanotų publikacijų, pristatančių sovietmečio nonkonformistus, daugiausiai kūrusius praėjusiojo amžiaus 7–9 dešimtmečiais, aptikau vos dvi, kuriose aptariami prieškario Rusijos avangardo menininkai, darę stiprią įtaką tiek Maskvos konceptualistams, tiek kitiems neoficialiojo meno scenos dalyviams. Pirmasis, žinoma, buvo Kazimiras Malevičius, o antrasis – Oleksandras Bohomazovas! Sutapimas ar likimas, bet Mokytojo kūryba Radvilų rūmų dailės muziejuje įsikurs visai netoli mokinių – gretimoje salėje „Protesto menui“, kurį bent iš dalies įkvėpė ir idėjomis maitino maištingasis kubofuturistas Oleksandras Bohomazovas. Reikia pasakyti, kad maištingumas ir nepaklusnumas (totalitarizmo varžtams, cenzūrai, kt.) pamažu virsta viena svarbiausių Radvilų rūmuose pristatomo meno siužetinių linijų.“

 

Niekada iki šiol menininko kūrybiniai impulsai nebuvo taip plačiai vizualizuoti parodų erdvėse. Parodoje žiūrovai išvys restauratorių prikeltą naujam gyvenimui pagrindinį ciklo „Pjovėjai“ paveikslą, kuris daugiau nei 80 metų sugadintas tūnojo muziejaus fondo saugyklose. Oleksandro Bohomazovo parodą taip pat papildys dviejų žymių Ukrainos avangardistų – Oleksandros Ekster (1882–1949) ir Oleksandro Archypenkos (1887–1964) – kūrinių ekspozicija iš Ukrainos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių. Savo kūrybinį kelią pradėję Kijeve, šie menininkai tapo pasaulinio garso kūrėjais, o jų kūriniai, drauge su O. Bohomazovo darbais, atskleidžia maištingą XX a. pradžios avangardinio meno dvasią.

 

Parodoje pristatomi darbai iš Ukrainos nacionalinio dailės muziejaus bei Nacionalinio kultūros ir meno muziejaus komplekso „Meno arsenalas“ kolekcijų, kuriose saugomas O. Bohomazovo kūrybinis paveldas.

 

 

Paroda skirta Ukrainos Nepriklausomybės 30-mečiui pažymėti.

 

 

 

Parodą globoja:

 

Lietuvos Respublikos pirmoji ponia Diana Nausėdienė ir Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska

Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys

Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministras Oleksandras Tkačenka

 

 

Projekto vadovas dr. Arūnas Gelūnas

Parodos kuratoriai: Olena Kashuba-Volvach, Skaistis Mikulionis

Koordinatorė Justina Augustytė

Architektai: Oleksandr Burlaka, Jurgis Dagelis

Dizainerė Lina Bastienė

 

 

Organizatoriai:

                                                                                                                                                                                        

 

Partneriai:

 

                                                        

 

Projektą finansuoja

 

Generalinis rėmėjas

 

 

 

Didysis rėmėjas

 

Steigėjas Lietuvos Respublikos garbės konsulas Luhansko srityje Robertas Gabulas

 

   

 

Rėmėjai:

                                                                                                                                             

 

Informaciniai rėmėjai:

                                

 

 

Muziejus prašo lankytojų nuolat dėvėti apsauginę kaukę, dezinfekuoti rankas, išlaikyti ne mažesnį nei 2 metrų atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas prašome atsiskaityti banko kortele.

Vilniaus g. 24, LT-01402 Vilnius
+370 5 250 5824
radvilu.rumai@lndm.lt