Prano Domšaičio galerijoje – jubiliejinė Sofijos Kanaverskytės dekoratyvinių vėliavų paroda

2020 m. liepos 10 d. – rugpjūčio 31 d.

Sofija Kanaverskytė. Lietuvos karalius Mindaugas. 2015

Jubiliejinėje parodoje Sofija Kanaverskytė pristato visus tris dekoratyvinių vėliavų ciklus, sukurtus pastarųjų penkerių metų laikotarpiu ir skirtus Lietuvos istorijai: „Lietuvos valdovai“, „Lietuvos didieji“ ir „Lietuvos Respublikos Prezidentai“. Tradicines bažnytines vėliavas primenantis kompozicijų formatas ir eksponavimo būdas suteikia parodai santūraus iškilmingumo. Visuomenei gerai žinomų praeities ir dabarties asmenybių atvaizdams kurti pasitelkusi tekstilės ir tapybos jungtis, įvairias atlikimo technikas ir medžiagas, dailininkė siekė ir portretinio panašumo, ir dekoratyvaus apibendrinimo.

 

Pirmasis 2015 m. visuomenei pristatytas dekoratyvinių vėliavų ciklas  „Lietuvos valdovai“ įamžino šlovingą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpį. Ciklas turėjo ilgą priešistorę: romantišką Barboros Radvilaitės atvaizdą aplikacijos ir siuvinėjimo stiklo karoliukais technikomis dailininkė buvo sukūrusi dar 2007 m. Naudodama įvairiausių blizgių ir matinių audinių skiautes, kutus, nėrinius, spalvotas juosteles, stiklo karoliukais ir šilkiniais siūlais siuvinėtas detales, dailininkė sukūrė istorinių laikų prabanga spindinčias tekstilės kompozicijas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto, pirmojo Lietuvos karaliaus Mindaugo ir kitų LDK valdovų atvaizdais.

 

Jubiliejinių 2018 metų išvakarėse S. Kanaverskytė užbaigė Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtą ciklą „Lietuvos didieji“, kurį sudaro dvylika dekoratyvinių vėliavų su iškiliausių XIX a. pab.–XX a. lietuvių tautinio sąjūdžio atstovų, valstybingumo žadintojų, nepriklausomybės siekėjų ir puoselėtojų, valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjų, pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvių atvaizdais, pradedant nuo Jono Basanavičiaus ir baigiant Justinu Marcinkevičiumi. Dailininkė naudojo lietuvišką, rankomis austą lininę drobę, daug kruopštumo reikalaujančius darbus kūrė aplikacijos ir siuvinėjimo technikomis. Pasak S. Kanaverskytės, šie tekstiliniai koliažai buvo asmeninės pagarbos ir meilės Lietuvos istorijai ir jos žmonėms, paskyrusiems savo gyvenimus Tėvynei, išraiška.

 

Sofija Kanaverskytė. Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus. 2019

2019 m. pabaigoje dailininkė pristatė trečiąjį dvylikos dekoratyvinių vėliavų ciklą  „Lietuvos Respublikos Prezidentai“, kuriame pateikiami I Lietuvos Respublikos ir atkurtos II Lietuvos Respublikos Prezidentų – Antano Smetonos (1884–1944), Aleksandro Stulginskio (1885–1969), Kazio Griniaus (1866–1950), Algirdo Mykolo Brazausko (1932–2010), Valdo Adamkaus, Dalios Grybauskaitės, Gitano Nausėdos – ir kitų aukščiausių šalies vadovų atvaizdai. Autorė naudojo medvilninį audinį ir naują technikų – batikos, aplikacijos, tapybos ir dekupažo –  derinį. Jai buvo svarbu per išskirtines asmenybes atskleisti XX a. Lietuvos istoriją, sukurti pakylėtą nuo kasdienybės, poetišką atmosferą. Lakoniškos detalės – Trispalvės motyvai, heraldiniai ženklai, ąžuolo lapų girliandos, lietuvių liaudies juostų raštai, gaidų fragmentai, javų lauko, tamsaus miško ar spalvingų gėlių motyvai – padeda subtiliai apibūdinti vaizduojamų asmenų veiklą, idėjas, laikotarpį. Kiekviena kompozicija pasižymi savita spalvine gama, kuri turi ir emocinę, ir simbolinę prasmę.

 

Pasak parodos autorės, „tapyboje tokių portretų turime nemažai, bet atlikti juos tekstilės technikomis buvo tikras iššūkis“. Būtent toks romantizuotos poetinės vizijos išsiskleidimas iš rankdarbio, iš medžiagiškų dalykų daro šiuos ciklus įtaigius. Rezultatą lemia daugybė dalykų, iš kurių verta paminėti kūrėjos energiją, talentą, neregėtą darbštumą, nuoširdumą ir optimizmą.

 

S. Kanaverskytė 1964 m. baigė scenografijos studijas Valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija), dirbo dailininke Panevėžio dramos teatre, vėliau – Valstybiniame jaunimo teatre (dabar Jaunimo teatras) Vilniuje. Kai 1975 m. menininkė atvyko į Klaipėdą, ji buvo pirmoji ir vienintelė scenografijos specialistė mieste. Penkeri gyvenimo ir kūrybos dešimtmečiai uostamiestyje buvo intensyvaus darbo scenografijos srityje laikotarpis. Klaipėdos dramos teatre ir kituose šalies teatruose S. Kanaverskytė sukūrė scenografijų ir kostiumų daugiau nei 80-iai spektaklių, jai teko apipavidalinti visus sceninius uostamiesčio renginius. Menininkė trisdešimt penkerius metus dėstė scenografiją Klaipėdos universiteto Menų fakultete, dosniai dalindamasi scenografijos patirtimi su būsimaisiais režisieriais, surengė per 30 personalinių tapybos, grafikos, tekstilės parodų Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose.     

          

Jubiliejinė S. Kanaverskytės dekoratyvinių vėliavų paroda yra tradicinės, kas dveji metai rengiamos Klaipėdos dailininkų kūrybos apžvalginės parodos „Vakarų vėjai 2020“ įžanga.                 

                                                                                            

  Kuratorė Kristina Jokubavičienė

 

 

 

Paroda veiks iki 2020 m. rugpjūčio 31 d.

 

 

 

Atvykus į muziejų privaloma dėvėti apsauginę kaukę, išlaikyti ne mažesnį nei 1 metro atstumą nuo kitų asmenų, atkreipti dėmesį į ant grindų esančias informacines linijas, atsižvelgti į muziejaus darbuotojų prašymus, laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo. Taip pat, esant galimybei, už muziejaus bilietą ir kitas paslaugas atsiskaityti banko kortele.

 

Liepų g. 33, LT-92145 Klaipėda
Tel. +370 46 410 412
domsaicio.galerija@lndm.lt