15-tas konkurso „Jaunojo tapytojo prizas“ jubiliejus žada ne tik įdomius renginius, bet ir išskirtinių meno pasaulio žmonių vizitus Lietuvoje
Paroda rodoma iki 2023 m. gruodžio 28 d.
Penkioliktą kartą jaunieji Lietuvos, Latvijos ir Estijos menininkai pristatė savo tapybos darbus prestižiniame „XV Jaunojo tapytojo prizas“ konkurse. Šiemet, kaip ir pernai, išimties tvarka paraiškas konkursui galėjo teikti ir jaunieji Ukrainos menininkai, kurie šiuo metu reziduoja Lietuvoje, Latvijoje ar Estijoje. Tai unikali galimybė jungti meno talentus ir skatinti kultūrinį mainų procesą šiose šalyse bei išreikšti savo paramą ne tik Baltijos šalių kūrėjams, bet ir tebesitęsiančio karo fone solidarizuotis su Ukrainos menininkais.
Konkurso rengėjai kasmet siekia suburti stiprų meno profesionalų būrį iš viso pasaulio, kad jauni menininkai būtų pamatyti ir išgirsti kiek galima platesniame meno kontekste. Šiemet jubiliejinio projekto tarptautinę vertinimo komisiją sudaro dailės istorikas, „Nordic Artists centre Dale“ direktorius Arildas H. Eriksenas (Norvegija), menininkė Monika Furmana (Lietuva), dailininkas ir filosofas, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus generalinis direktorius dr. Arūnas Gelūnas (Lietuva), „Eesti Kunstimuuseumi“ muziejaus tapybos kolekcijos vadovė Liisa Kaljula (Estija), šiuolaikinio meno kolekcininkas ir kuratorius Māris Vītols (Latvija), menininkė ir poetė Vita Zaman (Lietuva) bei ypatingas svečias – projekto organizatorės Julijos Palmeirao (Dailidėnaitės) kvietimu, komisijoje dalyvauja bei pirmąsyk Lietuvoje viešės prancūzų meno istorikas, 2014–2021 m. vadovavęs Picasso muziejui Paryžiuje, šiuo metu – „Pompidou“ meno centro prezidentas Laurentas Le Bonas. Šio vizito metu L. Le Bonas lankysis Lietuvos meno institucijose, susitiks su Lietuvos meno lauko atstovais. Projektas „Jaunojo tapytojo prizas“ darsyk parodys, kad jo misija yra ne tik suteikti matomumą jauniems kūrėjams bei padėti jiems įsitvirtinti konkurencingame meno lauke, bet ir sujungti įvairių šalių meno bendruomenes ateities iniciatyvoms.
Pasibaigus pirmajam tarptautinės komisijos darbo etapui, išaiškėjo jubiliejinio konkurso finalininkų penkioliktukas. Šįmet į finalą pateko ir į prizus pretenduoja šie menininkai iš Lietuvos: Agata Orlovska, Gintarė Kondė, Viltė Čepulytė, Jonas Motiejus Meškauskas, Šarūnas Baltrukonis, Felicija Dudoit, Neda Naujokaitė, Julija Skudutytė, Benjaminas Ančeris, Raminta Stasaitytė, Armine Hayk Sargsyan; Latvijos: Andris Kalinins, Julija Šilova, Katrina Biksone; Estijos – Gerda Hansen.
Kokie yra šių metų pagrindinis ir lydintys prizai?
Pagrindinio prizo sudėtis kasmet, priklausomai nuo projekto rėmėjų įnašų, skiriasi. Prie projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ mecenatų šerdies, kurią sudaro Mindaugas Raila ir Nicolas Ortizas (šie du mecenatai lydi projektą jau penkiolika metų, nuo pat jo įkūrimo), bei prie daugiamečių projekto mecenatų Bajorunas/Sarnoff Foundation, jau antrus metus prisijungia ir šiemet ypatinga dalimi prisidėda Luminor bankas. Šių metų projekto draugai ir partneriai yra Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, „Nordic Artists centre Dale“, „Pamėnkalnio galerija“ ir „The Rooster Gallery“. Visų šių mecenatų ir rėmėjų dėka konkursas gali pasiūlyti solidų pagrindinio prizo paketą bei įkvepiančius papildomus prizus:
- konkurso „XV Jaunojo tapytojo prizas“ pagrindinio prizo laimėtojo (-os) laukia 5 000 eurų piniginė premija, dviejų mėnesių trukmės meno rezidencija „Nordic Artists centre Dale“ (su 11 000 Norvegijos kronų kasmėnesine stipendija) bei galimybė surengti personalinę parodą „Pamėnkalnio galerijoje“, Vilniuje. Laimėtojo darbas bus įtrauktas į Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus tapybos rinkinį;
- Luminor bankas jau antrus metus iš eilės įsteigė specialųjį prizą „Jaunimo įgalinimui“. Šį prizą laimėjusio (-ios) menininko (-ės) kūrinys bus įsigytas bei vėliau parduotas aukcione. Gautos lėšos bus skiriamos taip reikalingą psichologinę pagalbą teikiančiai „Jaunimo linijai“ – pirmajai savanoriškai emocinės paramos telefonu ir internetu tarnybai Lietuvoje;
- renginio metu bus teikiamas ir išskirtinio paminėjimo prizas „The Rooster Gallery Open“ . Jis suteiks laimėtojui galimybę išbandyti jėgas dirbant su profesionalia galerijos komanda, kuri surengs šio prizo laimėtojo (-os) personalinę parodą Vilniuje.
Jubiliejinį projektą „Jaunojo tapytojo prizas“ remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė – jų lėšomis bus išleistas išsamus projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ albumas, kuriame bus pristatomi tekstai penkiolika projekto gyvavimo metų.
Lapkričio mėnesį, greta pagrindinės „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkų parodos, vyks ir ją lydinčios parodos įvairiose galerijose: Latvijos galerijoje „Alma Gallery“ vyks 2013 m. konkurso laimėtojos Zanės Tučos personalinė paroda (Tērbatas iela 64, Rīga 1001, Latvija), „Pamėnkalnio galerijoje“ vyks praėjusių metų laimėtojo Lino Kaziulionio personalinė paroda „Atskleisti sąmokslą. Kontrolierius: paskutinis skyrius“ (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius), galerijoje „Meno niša“ vyks grupinė „Jaunojo tapytojo prizas“ laureatų Jolantos Kyzikaitės, Monikos Plentauskaitės ir Jurgio Tarabildos paroda (J. Basanavičiaus g. 1, Vilnius), galerijoje „The Rooster Gallery“ vyks dvi parodos – pirmojo „Jaunojo tapytojo prizas“ laimėtojo Andriaus Zakarausko (Pakrantė, Vaidilutės g. 79, Vilnius) ir konkurso finalininkės Eglės Karpavičiūtės (Šv. Brunono Bonifaco 12, Vilnius) personalinės parodos. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pristatys visų projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ laimėtojų kūrinių kolekciją Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (Arsenalo g. 3a, 01143 Vilnius, Lietuva).
Šių metų lapkričio 10 d., penktadienį, 19 valandą Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje bus atidaryta į finalą patekusių menininkų kūrinių paroda, o komisija susitiks antrajam darbo etapui – gyvai diskusijai, kurios metu ir paaiškės pagrindinio „Jaunojo tapytojo prizas“ prizo, Luminor įsteigto papildomo prizo „Jaunimo įgalinimui“ bei išskirtinio paminėjimo „The Rooster Gallery Open“ laimėtojai.
Konkurso finalininkų paroda veiks ir bus atvira lankytojams iki gruodžio 28 d.
Arsenalo g. 3A, LT-01100 Vilnius
Tel. +370 5 262 8080, +370 5 212 1813
El. p. tddm@lndm.lt
Muziejus pritaikytas asmenims, turintiems judėjimo sutrikimų